Podle mnohých obyvatel dotčených vesnic budou pošty po zkrácení využívat zřejmě jen důchodci a maminky na mateřské dovolené.

„Na poště musím pokaždé vystát frontu. Od října navíc bude otevřená jen odpoledne. V týdnu, kdy pracuji přes den, se tam nedostanu vůbec. Při ranní směně mám poštu k dispozici půl hodiny týdně. Takže pro mě osobně je k dispozici prakticky hodinu měsíčně. Navíc to bylo jediné místo v obci, kde se daly koupit noviny ,“ řekl devětadvacetiletý obyvatel Bystročic na Olomoucku, který si nepřál uvádět své jméno.

Podobně rozčarováni jsou také lidé z dalších více než třiceti obcí bývalého olomouckého okresu. Provozní dobu zkrátila také pošta v Hnojicích na Olomoucku, například v pátek mohou občané poslat dopisy nebo zaplatit složenky jen v době od 8 do 10 hodin.

„Neberou na nás žádné ohledy. Minulý týden, když jsem byl mimo úřad, přivezli dopis, kterým oznámili zkrácenou provozní dobu s tím, že výhrady jim můžeme sdělit po dvou měsících,“ míní starosta Hnojic Libor Kašpárek.

Pošta: neposkytujeme sociální služby

K problému se vyjádřila také mluvčí České pošty Dita Václavíková.

„U pracovišť s nižší vytížeností se zkracuje provozní doba odjakživa. To, že lidé někde v Horní Dolní čekají hodinu na obsloužení, se však dá řešit. Ve chvíli, kdy starostové projeví zájem o úpravu hodin pro veřejnost, se tím budeme zabývat," řekla Václavíková.

"Musíme být ekonomicky soběstační, nemůžeme jiným poskytovat sociální služby. To, že lidem na venkově nabízíme i noviny a časopisy, je nadstandard,“ dodala.

Vzít si dovolenou

„Pošta je u nás vždycky plná lidí, pracovnice obecního úřadu s úředními zásilkami běžně čeká na odbavení půl hodiny. Už v době, kdy jsem ještě pracoval v Olomouci, jsem si musel na vyzvednutí doporučených dopisů brát dovolenou. Teď na tom místní občané budou ještě hůř," myslí si hnojický starosta Kašpárek (nez.).

„Vedení pošty tvrdí, že je u nás malý obrat. Tím, že bude zdejší pobočka většinu dne zavřená, se jim však zisk rozhodně nezvýší. Maminky na mateřské a důchodci to nevytrhnou,“ poznamenal.

Dobu zkrátili i v Lutíně

Změny se však netýkají jen vesnic pod tisíc obyvatel, hůře dostupná bude od října také pošta v Lutíně, který má 3200 obyvatel.

„Ve středu tento problém projednávala rada obce. Samozřejmě jsme k tomu měli připomínky, protože provozní dobu u nás zkrátili o dvě hodiny denně. Místní pošta je přitom hodně vytížená, využívají ji i zdejší firmy a zaměstnanci Sigmy, kteří sem dojíždějí. Na vyhodnocení situace máme dva měsíce, pak se uvidí, jestli to půjde dál, nebo ne,“ poznamenal lutínský starosta Antonín Bábek (nez.).

Stejně tak v Litovli si budou lidé zvykat na novou úřední dobu.

„Spousta občanů využívala toho, že má pošta otevřeno přes poledne, to už od října nebude. Obyvatelé Unčovic budou tamní poštu využívat jen hodinu ráno a hodinu až dvě odpoledne, v pátek už jen dopoledne. Projednávali jsme to i s předsedkyní osadního výboru. Lidé s tím nakonec souhlasili. Vedení pošty nám totiž sdělilo, že už nejsou schopni zajistit stávající provoz,“ uvedl litovelský starosta Vojtěch Grézl (nez.).

Tři pobočky budou dopoledne zavřené

Česká pošta od října omezuje provoz na 34 pobočkách v bývalém olomouckém okrese.

„Tři z nich nebudou mít během dopoledne otevřeno vůbec. Tyto změny souvisejí s procesem optimalizace poštovní sítě a počtu zaměstnanců České pošty,“ sdělil vedoucí obvodní pošty Olomouc 9 Aleš Skyva.