Společnost Dalkia, která směstem Olomouc bazén a saunu provozuje se však stále odmítá vyjádřit. Policisté ani hasiči dodnes oficiálně neznají přesnou příčinu listopadového požáru vsauně.

„Soudní znalci ještě nedokončili závěrečný posudek, nevrátily se ani vzorky odebrané na místě požáru,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Podle nich jsou možnými příčinami závada na elektroinstalaci, technická závada na osvětlení a kamnech a nedbalost či úmysl obsluhy či zákazníků.

Ženy, které utrpěly popáleniny však tvrdí, že kpožáru došlo poté, co obsluha polila rozpálená kamna vonným olejem.

Na kameny nalila olej,pak to bouchlo

„Do sauny na olomouckém bazéně chodím přes deset let. Aromatické esence tam začali používat až po nedávné rekonstrukci. Jejich koncentrace bývala vposlední době tak silná a štiplavá, že nám bylo až nepříjemné. Také těsně před požárem polila pracovnice sauny rozpálené lávové kameny vonnou tekutinou. Vzápětí došlo kvýbuchu a začalo hořet,“ vzpomíná zákaznice, která si přála zůstat vanonymitě.

Následky požáru si léčí dodnes. „Popáleniny se hojí, psychicky jsem na tom mnohem hůř. Pořád mám před očima oheň. Musím teď brát prášky na spaní. Nevím, kdy najdu odvahu jít do sauny znovu. Chodila jsem tam moc ráda, teď mám ale strach,“ přiznala sežena.

Podobné pocity má také další návštěvnice sauny, která kvůli popáleninám strávila několik dní volomoucké fakultní nemocnici.

„Vedení bazénu se mi omluvilo. Tvrdili mi však, že hořelo zjiných důvodů. Tomu však odmítám věřit. Dodnes mám zdravotní problémy, dobře na tom nejsem ani po psychické stránce,“ postesklasi.

Znalec:Obsluha porušila provozní řád

Také Petr Kudrnáč zpražské společnosti Eurobalnea, která vybavení sauny dodávala je přesvědčený otom, že chybovala obsluha.

„Potvzují to informace, které máme kdispozici zněkolika různých zdrojů. Rekonstruovaná sauna je od podzimu vybavená novým topidlem od jiného výrobce, má jiné ovládání. Školení, které jsme pro provozovatele sauny uspořádali se zúčastnili jen dva pracovníci. Zjistili jsme, že ani jeden znich nepracuje jako obsluha sauny,“řekl.

Soudní znalec zoboru chemie Vladimír Procházka, který vypracoval odborný posudek kpožáru volomoucké sauně má stejné vysvětlení.

„Všichni svědci shodně uvádějí, že výbuch a následný požár nastal po polití rozpálených lávových kamenů vonnou esencí. Obsluha tím porušila provozní řád. Lávové kameny se mohou polévat jen čistou vodou. Vonné oleje se musí správně naředit vodou a používat jen ve speciální závěsné misce. Ta však vsauně nebyla,“ uvedl Procházka.

Vadná elektorinstalace výbuch nezpůsobila

Provozovatel sauny podle něj porušil také tzv. chemický zákon, protože láhve svonnými esencemi nebyly nijak označené. Pracovnice proto nevěděla, co a vjaké koncentraci na rozpálené lávové kameny nalila.

„Obsluha tvrdí, že jen splnila příkaz nadřízeného. Soudní znalec zoboru elektro už vyloučil, že při závadě na elektroinstalaci by mohlo dojít ktakovému výbuchu. Stopy vonných olejů navíc prokázaly také rozbory lávových kamenů. Našly se také vsousední, menší sauně. Svědčí to otom, že nesprávný postup při aplikaci vonných olejů se volomoucké sauně používal delší dobu,“ dodal Procházka.

Milan Wagner ze společnosti Dalkia, pod kterou patří provozovatel sauny firma Olterm, se však stále odmítá kpříčině požáru vyjádřit. „Nechceme to komentovat. Příčina se stále vyšetřuje, nebudeme proto zatím hovořit ani omožném odškodném pro zraněné návštěvnice,“ sdělil Wagner.

Vsauně nyní probíhají poslední zkoušky před obnovením provozu. „Vpátek bude zkušební provoz bez návštěvníků. Pokud zkoušky dobře dopadnou, otevřeme saunu už vpříštím týdnu,“ dodal Wagner.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika