Právě rychlostní komunikace silnice R35 patří k úsekům, u nichž by přicházelo v úvahu zvýšení povolené rychlosti na stošedesát kilometrů v hodině.

„Kromě části dálnic by se jednalo o rychlostní silnice s šířkou dvacet pět a půl metru, které zvýšení rychlosti technicky umožňují,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Směrem od Olomouce je to právě čtyřproudá cesta ve směru na Lipník nad Bečvou.

Předběžný návrh však zatím konkrétní vyměření úseku neobsahuje, takže není jasné, jestli by součástí superryché komunikace byl například také obchvat Olomouce.

Související článek:
ANKETA: Pojedeme z Olomouce stošedesátkou?

„Je to opravdu velmi předběžný návrh. Vycházíme z toho, že navrhované úseky jsou moderní a konstrukčně vyšší rychlost umožňují. Podmínkou je suchá komunikace a nesnížená viditelnost,“ doplnil Hanzelka.

Dálniční policie kvůli větší povolené rychlosti na silnicích zatím žádné změny ve frekvenci nebo způsobu kontrol neplánuje.

„Změna by se netýkala všech komunikací globálně, ale navýšení rychlostního limitu bude jen na některých jejich úsecích. Policisté tam provádějí běžné kontroly a dopravní akce průběžně. Mimořádná opatření pak v návaznosti na případně vzniklý problém s ohledem na stávající počet dopravních nehod a chování řidičů,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Nebude povolená stošedesátiki­lometrová rychlost řidiče lákat k závodění?

„Ze začátku se zřejmě opravdu posune tolerance řidičů vůči rychlosti. Nemyslím si ale, že by to mělo nějaký trvalý efekt, který by zvyšoval nebezpečí v provozu,“ řekl olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

Co si o zvýšení rychlosti na dálnicích na 160 km/h myslíte vy?
Hlasujte v naší anketě. Můžete rovněž svůj názor připojit v diskusi pod článkem.