Chtěl jste koupit již několik domů v historickém centru Olomouce. Jsou tak zajímavou investici?
Olomouc patří k nejkrásnějším městům u nás, má velké historické centrum a pro mnoho lidí má „genius loci“, tedy specifickou atmosféru, pro kterou město milují a rádi se sem vracejí. A koupě domu v historické části takového města určitě je zajímavou investicí, už proto, že peníze uložené do nemovitostí bývají dobře uložené peníze. Ale mým zájmem není jen nemovitosti vlastnit, ale především se o ně starat tak, aby sloužily. Aby zapadly do kontextu města, které dokáže přitáhnout návštěvníky. O naše objekty se příkladně staráme, myslím si, že i v květinové výzdobě jsme na špici, přijďte se podívat.

Nechcete si v Olomouci sám něco zajímavého postavit? Třeba „mrakodrap“…? Mohu se zeptat, jak hodnotíte rozvoj města v souvislosti s výstavbou z posledních let?
Momentálně nechci. A mrakodrap už vůbec ne. A co se týká hodnocení výstavby v posledních letech, tak při různých pohledech na to, co po nás zůstane, není možné odhlédnout od toho, v jaké době žijeme a jakou infrastrukturu potřebujeme. Nebo spíše považujeme za potřebnou. Nákupní střediska, administrativní centra, dopravní stavby, to všechno k nám a naší době prostě patří. Je třeba, aby to nepřekročilo únosnou mez a nenarušilo tu atmosféru historického města, o které jsem mluvil. Každopádně i v Olomouci vzniká to tzv. city, s výškovými budovami, je ale otázkou, jestli by přístup města nebyl jiný, kdyby to realizovali lidé, kteří by nebyli spřízněni s politiky.

Máte v plánu nějakou akvizici v Olomouci?
Plánů mám spoustu a patří i k nim i případná akvizice v Olomouci. Ale zveřejňovat ji v tuto chvíli by možná vedlo k růstu ceny. Snad jediné mohu prozradit. Stavíme tvarůžkárnu!

To zní více než zajímavě. V Olomouci? Co na to výrobci tvarůžků z Loštic? Ve spolupráci s nimi? Můžete být sdílnější?
Zatím více neprozradím. Snad jen ale na okraj: Olomoucké tvarůžky se nejmenují olomoucké proto, že by se vyráběly v Olomouci, ale proto, že se pořádaly v Olomouci v minulosti trhy, na které se sjížděli výrobci tvarůžků ze širokého, dalekého okolí, kteří je na těchto trzích prodávali. Víceméně v každé domácnosti bylo zařízení na vykrajování tvarůžků a chladná komora na dozrávání. A samozřejmě každá hospodyně měla svůj zděděný zaručený recept. My máme recept po pradědovi, bude to spíš taková manufaktura v centru, zaměřená na turisty a gastronomii.

Investici do fotbalového klubu neplánuji

Sportovní projekty vás nelákají? Nechcete investovat do nějakého sportovního klubu? Třeba Tomáš Paclík, taky Olomoučan, vložil do plzeňské Viktorky desítky milionů a nyní klubu fandíme v Lize mistrů.
Investici do sportovního klubu zatím neplánuji. Po pravdě, všechny projekty skupiny jsou postaveny ekonomicky, tedy tak, aby si na sebe vydělaly. To patří k základům našeho podnikání. A zatím mě nikdo nepřesvědčil, že chod velkého, například fotbalového klubu, může být stejný. A pokud zůstaneme u plzeňské Viktorky, tak jí jako český fanoušek přeji hodně sportovních úspěchů, můj soused Tomáš Paclík tím žije a to mu přeji. Ale je kolem spousta příkladů, že krátkodobý okamžitý úspěch především sportovní okolí namlsá a to se nechová pak dostatečně s pokorou k aktuálním výsledkům. Prostě to mentálně neustojí při případných prohrách. Ale to opravdu není nic proti fotbalu! Naše filozofie je dlouhodobá správa majetku a postupný růst jeho hodnoty. Ale jinak sportovní projekt máme, podporujeme mladé jezdce v Jezdeckém klubu Waldhof na Prostějovsku, kde vzniká nový parkůr. Možná jezdecký sport není navenek moc populární, má však své příznivce a skalní fandy a myslím, že do budoucna jeho obliba poroste. A i mě osobně přináší projížďka na koni relax a pročištění hlavy.

Sportujete? Moc lidí možná neví, že váš mladší bratr je dvojnásobným mistrem světa v hokeji.. Daří se mu dobře?
Pro mě zůstává ze sportovních aktivit jedničkou již zmíněný jezdecký sport. Brácha odehrál spoustu zápasů za reprezentaci, zkusil si NHL za mořem a hrál v několika evropských zemích. Se svojí kariérou je spokojený. A když spolu dneska mluvíme, tak vnímám, že je spokojený i s tím, že to všechno vydržel a čeho dosáhl. Přeci jen je hokej velice náročný sport a hraje ho dlouho.

Stěhovat se Prahy? Vždy budu doma na Hané

Žijete se svou rodinou v Olomouci. Proč se nepřestěhujete do Prahy? Udělala to spousta šikovných Moravanů – nadarmo se s trochou nadsázky neříká, že to nejlepší v Praze je z Moravy…
Rád žiju v České republice, jsem doma na Hané. A z dnešního pohledu je vzdálenost mezi Olomoucí a Prahou malá, takže pokud chci být v Praze, tak tam můžu zajet. Ale vracet se budu domů, na Hanou. Odtud pochází celá rodina, moji předkové hospodařili na polích na Hané a v Nízkém Jeseníku, dokonce prastrýc zakládal zemědělskou školu v Olomouci.

Jste úspěšný podnikatel. Vzpomenete si, jak jste vydělal své první peníze?
Jasně že ano. V šesté třídě jsem okopával salát za 6,10 Kč za hodinu v Horce na zelinářské farmě. A od 16 let jsem prodával švestky a květák v Olomouci na trzích, nyní na módních farmářských trzích. Prázdniny byly nemyslitelné, že bych nebyl někde na brigádě, v Moravských železárnách, tiskárnách, atd. A s bráchou jsme z pole snad ani nevylezli.

Rada pro nadávající: zkuste si to

Řada starších lidí se pozastaví nad tím, kde dnešní čtyřicátníci přišli k takovým penězům? Co vám osobně přineslo největší finanční zisk?
Největší finanční zisk mi přineslo zjištění, že je třeba být trpělivý a nespěchat. Že je třeba jít krok za krokem jako v životě. Že každodenní práce může přinášet postupné zhodnocení.
Znám samozřejmě povzdechy nejen starších lidí o majetku dnešních čtyřicátníků. A neodpustím si poznámku k vnímání podnikatelů a podnikání u nás. Bohužel ekvivalent bývá nepoctivec, zloduch, zloděj. Když čtu, že podnikatel zavinil nehodu, tak rostu! Proč se nepíše podobně, že úředník či soustružník zavinil nehodu? Slovo podnikatel se u nás stalo negativním charakteristickým rysem člověka. Jistě, statisticky bude u skupiny podnikatelů nějaké procento těch nepoctivých, ale to přece platí i pro jiné skupiny. A pro všechny, kdo se pozastavují nebo nadávají, mám radu: zkuste si to. Zkuste si sehnat tolik práce, aby zaplatila odvody, daně a aby všichni zaměstnanci dostali výplaty včas. Není to tak jednoduché. Největší finanční zisk mi přinesl prodej minoritního podílu v naší firmě v loňském roce, zkrátka už jsem potřeboval finančního partnera na další akvizice.

Proč kupujete firmy ve špatné kondici?
Všechno má svojí cenu, která je daná tím, že jeden nabízí a druhý za cenu, kterou akceptuje, kupuje. Podobně i „špatné“ firmy mají svojí cenu, za kterou je obchodní příležitost. Je samozřejmě rozdíl u jednotlivých firem, jak jsou velké, jaké je jejich postavení na trhu, zda je alespoň část z nich zdravá a má šanci přežít, jaké má závazky. Je to soubor kritérií, které je třeba posuzovat. A já si myslím, že mám dostatek zkušeností s krizovým řízení, že dokážu ten potenciál oživit. Kvůli tomu třeba nezmizel ze světa Krátký film Praha, který jsem koupil v době, kdy měl záporný majetek a tak tak se držel nad vodou. Jako u jedné z mála firem v ČR se u něj podařilo dosáhnout vyrovnání s věřiteli a „Kraťas“ dnes funguje, vyrábí filmy i pro Japonsko a Spojené státy. Samozřejmě už to není moloch, ale je postaven na reálných základech.

Kdo je nejbohatší Olomoučan?

Kdo je podle vás nejbohatším Olomoučanem?
Mluví se o pánech Uhýrkovi, Kyselém, Lébrovi, Barnetovi … Ale neznám majetková přiznání a nechci spekulovat. Samozřejmě ještě jsou zprávy o některých politicích a jejich majetku, ale ty nebudu ani zmiňovat, protože jsem názoru, že z jejich oficiálního příjmu by k takovému jmění nikdy přijít nemohli. Takže jsou to jistě pomluvy… Jen bych to odlehčil starým moudrem, že bohatý není ten, který má hodně, ale ten, který ví, že má dost. A já mám rozhodně dost.

Máte mnoho rolí: od krizového manažera po farmáře a pořadatele country festivalů.. Váš agroturistický projekt na Běleckém Mlýně na Prostějovsku dokonce patří na portálu kudyznudy.cz k nejvyhledáva­nějším. Chcete se turizmu věnovat intenzivněji? Zaznamenala jsem, že chystáte, nebo již realizujete, projekt v Telči.
Bělecký Mlýn je na agroturistice a jejím dalším rozvoji do jisté míry postaven. Takže jsem přesvědčen, že se turismu intenzivně už věnujeme. Proto také všemožně propagujeme ten krásný kout na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny a rozvíjíme služby tak, aby byl nejen nejvyhledávanějším místem na webu, ale aby k nám lidé opravdu přijeli a pokud možno se vraceli. Což se děje a s návštěvností jsme velmi spokojeni. Je pravda, že v Telči jsme letos v únoru koupili Hotel na Hrázi, který vhodně doplňuje podnikatelské aktivity skupiny OIN v agroturistice. Použili jsme model, který se osvědčil v případě Běleckého Mlýna, i u nové akvizice v Telči. Tedy co nejdříve nabídnou návštěvníkům kvalitní „přidanou hodnotu“ k ubytovacím a stravovacím službám. Bělecký Mlýn je i vzhledem k chovu koní orientovaný kromě turistiky i na agroturistiku, poloha Hotelu Na Hrázi ho předurčuje k městské turistice a cykloturistice.

Na koupaliště Poděbrady jednou budeme pyšní

Rád cestujete? Co by pomohlo Olomouci a Olomouckému kraji, aby sem přijíždělo ještě více turistů? Pan Okamura, když jeho recept hodně zjednoduším, by lákal na dobré jídlo a už zmíněné tvarůžky by nabízel i v zimě u vleku.
Určitě rozvoj služeb. A entuziasmus, osobní nadšení. A propagace historie. Kdo ví, že fortová pevnost byla naprosto ojedinělá a ve své komplexnosti velmi poučná pro fanoušky military? Než se to stačilo zpropagovat, tak jednotlivé pevnostní prvky se rozprodaly a teď se to složitě dává dohromady. Církevní Olomouc? Škoda mluvit, zabývá se tím jen pár fandů.
Ke standardu, na který jsou turisté zvyklí, je pak třeba přidat i tu „přidanou hodnotu“. Platí, že návštěvníky přitáhne dobře prezentovaná odlišnost. Zkrátka nepojedou někam, aby viděli to, co mají doma. Turistika a její podpora by měla být jednou z priorit jak na úrovni kraje, tak i města. Byla by škoda, aby se návštěvník Olomouce nepodíval i na jeho okolí. Například podívejte se, jak je úspěšný Václav Obr a jeho muzeum kočárů. Člověk, který svému koníčku obětoval vše. Ale je to vidět. Když si vezmete, že byl šestý v divech Olomouckého kraje, tak by si olomoučtí radní měli sáhnout do svědomí. Protože, když si sečteme, kolik se údajně do turistického ruchu dává na Olomouckém kraji a na Městě Olomouc, kolik stojí osobní náklady a propagace kraje a jaká je toho následná efektivita, tak Václav Obr jako one man show jednoznačně vede.

Pocházíte z Horky nad Moravou, kde turistiku rozvíjí pan Sedláček. Libí se vám jeho aktivity? Snaží se i na Poděbradech. Byli jste se tam v létě podívat? Pěkné místo, ale pořád tomu něco chybí. Přitom pro Olomoučany zajímavá lokalita pro odpočinek …
Vlastíkovi Sedláčkovi jednoznačně Horka musí poděkovat. Protože svého času měl vyhlášenou restauraci přímo v Horce a dal dohromady Loveckou chatu v Litovelském Pomoraví. Jednu dobu bylo nemyslitelné, aby se v té lokalitě dělo něco bez něj. Teď se zabývá Poděbrady, jsem názoru, že po něm nemůžete chtít výsledky hned, protože je to běh na dlouhou trať. Co s tím udělalo Město Olomouc se čtyřmiliardovým rozpočtem? Tak buďme k němu shovívaví, on to určitě dotáhne do takové fáze, se kterou bude spokojený a na kterou budeme pyšní.

Kdo je Richard Benýšek

Po absolvování VŠ zemědělské v Brně pracoval jako ekonom ve Vojenských lázeňských a rekreačních zařízeních p.o., následně jako ekonomický ředitel ve společnosti Lachema a.s. v Brně.

Potom jako finanční ředitel ve společnosti Dopravní stavby holding a.s. (nyní Skanska DS a.s.) v Olomouci.

Odtud přešel jako finanční ředitel do společnosti Přerovské strojírny a.s., kde později přijal funkci generálního ředitele.

Od roku 2000 se věnuje převážně privátnímu byznysu.

Mimo jiné působil jako nucený správce Českomoravské družstevní spořitelny, je v seznamu konkursních správců, je rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR a je rovněž chovatelem českého teplokrevníka.

Firmy ve skupině OIN se věnují podnikání ve finančních službách, zemědělství a správě realit.

Richard Benýšek má oprávnění vést dražby a konkursy a je rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Věnuje se krizovému řízení a revitalizaci firem.

Žije a dlouhodobě podniká v olomouckém regionu. Nejviditelnější částí regionálního byznysu je– Společnost Bělecký Mlýn na Prostějovsku.

Obchodní příležitosti v Praze vycházejí zejména z obchodních vazeb na PPF. Koupil Krátký film Praha, který stál před konkursem, Naši adresu, v Bestsportu ( vlastník a provozovatel O2 Arény ) je Richard Benýšek najatý akcionáři, sportovními svazy, jako krizový manažer.

Richard Benýšek je ženatý, má tři dcery.