Během týdne by pak hasiči mohli peníze čerpat na opravy techniky či náhrady mezd. Obce mohou finanční prostředky na opravy komunikací či infrastruktury žádat od státu, který uvolnil 50 milionů.

„Hned ráno jsme vrtulníkem letěli obhlédnout místa, která jsou povodněmi nejvíce postižená. Škody jsou opravdu velké. Odhadem přesáhnou deseti milionovou hranici. Proto jsme se rozhodli jako kraj pomoci především sborům dobrovolných hasičů, kteří se na zásahu při povodních podíleli jak svou technikou, tak pracovní silou,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Výše příspěvku má činit pět milionů korun a půjde na opravu techniky či náhradu mezd zaměstnavatelům. Dotace je nevratná.

„Každý člen dobrovolných hasičů má svou práci a pomáhá v pracovní době, takže zaměstnavatel může žádat náhradu. Z tohoto fondu by pak sbory mohly peníze čerpat. Také za ně mohou opravit techniku či jiné vybavení, které při zásahu použili. Obce mohou žádat peníze na škody od státu, který na to vyčlenil 50 milionů korun,“ popsal hejtman.

Na nejvíce postižených místech také zasahovali vojáci.

„Nabízeli jsme starostům možnou pomoc vojáků. Zájem projevil starosta Polomi. Vojáci už také zasahují a pomáhají v Hustopečích nad Bečvou. Snad se počasí zlepší a hladiny řek budou nadále klesat,“ doplnil hejtman.

Náměstek hejtmana Michael Fischer také veřejnost ubezpečil, že lůžková zařízení nejsou ohrožená a jsou k dispozici.

„Lidé by měli v postižených oblastech dbát na osobní hygienu a každé drobné zranění vydezinfikovat, protože voda může být kontaminovaná různými látkami. Myslíme také na psychologickou pomoc. U každého profesionálního hasičského sboru je k ruce psycholog, na kterého se mohou občané kdykoli obrátit,“ uzavřel Fischer.