Obyvatelé vesnic mají problémy s pitnou vodou každoročně. Letos byli bez pitné vody od půlky července.

„Myslím si, že v rámci možností to stihli opravit brzy. Přáli jsme si, aby to bylo co nejdřív a jsme spokojení, už to teče. Co bude dál, to nevím,“ řekl starosta jedné z postižených obcí Hraničné Petrovice Antonín Palůch.

Podle Moravské vodárenské společnosti může ještě nepatrně zvýšený obsah železa způsobit mírné zbarvení vody, které však není zdravotně závadné.

„Všem obyvatelům dotčených obcí doporučujeme odpustit pitnou vodu z kohoutku, po dobu asi pěti minut tak, aby se propláchla přípojka v domě,“ upozornila Helena Koutná, mluvčí Moravské vodárenské.

V červenci znečistilo vodu, kterou přivádí domašovský vodovod z řeky Bystřice, deštivé počasí, močůvka z pastvin a problém na čističce v Moravském Berouně. Obyvatelé tak už poněkolikáté museli pro pitnou vodu k cisternám. Žádají proto konečné vyřešení problémů.

Podle Vladimíra Procházky, ředitele Vodohospodářské společnost Olomouc, která vodovod vlastní, to však není jednoduché.

„Hydrogeologie celé lokality je taková, že v podzemí není pitná voda, kterou bychom mohli využít. Zadali jsme odborné firmě, aby posoudila možnosti případné další úpravy vody ve stávajícím zařízení,“ vysvětlil Procházka.

„Nejlepší, ovšem z hlediska ekonomického a časového nejnáročnější, je napojení obcí na Moravský Beroun. Hrubý odhad investice je kolem čtyřiceti milionů korun, přičemž bez dotací není realizace možná,“ uvedl s tím, že už byla zadána studie napojení na moravskoberounskou síť.

SOUVISEJÍCÍ:

Jívová má trable s vodou, chybí i cisterna pro školku

Z kohoutku jim teče žumpa. K cisterně musí i stovky metrů, několikrát denně

(luc, paš)