VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plíhalová: Nejdřív jsme si mysleli, že Hanáci zaspali

Olomouc – Jednou z olomouckých osobností, která se přímo podílela na listopadových událostech roku 1989, byla i herečka a moderátorka Ivana Plíhalová. Jak z jejího pohledu vypadaly dny a okamžiky sametové revoluce v Olomouci?

19.11.2009 3
SDÍLEJ:

Ivana PlíhalováFoto: Archiv I. Plíhalové

V Olomouci je známá jako vynikající herečka, jejíž umělecký život je nerozlučně spjatý s Moravským divadlem. Před dvaceti lety byla jednou z klíčových osobností sametové revoluce na Hané. Přesně na den před dvaceti lety přečetla v Hodolanském divadle výzvu ke stávce.

"Bylo to zásadní období mého života," říká o sametové revoluci herečka a rozhlasová moderátorka Ivana Plíhalová (47).

Kdy jste se poprvé dozvěděla o zásahu proti studentům na Národní třídě?
Z rozhlasových stanic Hlas Ameriky a Svobodná Evropa, které jsem v té době poslouchala. V sobotu večer bylo u nás v divadle představení Velká mela, v němž jsem nehrála. Kolegové ještě tentýž večer přijeli ke mně domů. Řekli mi, že během představení dostali text prohlášení o divadelní stávce a že jej na konci představení přečetl Mirek Rataj místo děkovačky. Tím okamžikem vlastně začala revoluce v Olomouci.

Co se dělo o den později, v nedělí devatenáctého?
Ve velkém divadle se hrála opera. Domluvili jsme se s Mirkem, že tam přečte prohlášení a nechá na divácích, zda představení bude nebo ne. Já jsem měla jet do Hodolanského divadla, kde měla být premiéra operety Týden v tichém domě. Diváci ve velkém divadle zareagovali skvěle, podpořili stávku a nehrálo se.

Jak jste pochodila v Hodolanech?
Tam byla situace složitější, protože na premiéru dorazila spousta papalášů z OV KSČ a ze stranických výborů. Asi půl hodiny trvalo, než jsme se vůbec dostali na jeviště. Nechtěli nám to dovolit. Na druhou stranu byli všichni členové souboru kromě asi čtyř lidí pro stávku. Po půlhodině mě kolegové doslova vytlačili na jeviště a já jsem výzvu přečetla. Ani toto představení se tedy nakonec nekonalo.

Jak reagovali papaláši v hledišti?
To vám neřeknu, v tu chvíli jsem měla tmu před očima. Vzpomínám si, že jsem pak jela tramvají z Hodolan do velkého divadla. Slyšela jsem, jak si dvě paní povídají, že to je hrozné, co si ti herci dovolují, když ony si koupily vstupenky. Vůbec nechápaly, co se děje.

Co se dělo ten večer ve velkém divadle?
Ve foyer se živě diskutovalo. Již ten večer tam přišli někteří studenti. V noci pro mě přijeli estébáci, ale odmítla jsem s nimi jít. Na druhý den mě poslali k výslechu, ale ani tam jsem nešla. Ve Ztracené ulici mě odchytil student Tomáš Roreček a jeli jsme s kolegou přečíst prohlášení na halu, kde začínalo v poledne shromáždění. Pak jsme odjeli do Ostravy. Tam zrovna probíhala schůze SČDU (Sdružení československých dramatických umělců).

Jak reagovali tamní činitelé?
Řvali na nás, co si to dovolujeme, nehrát a stávkovat. Schůze se konala nahoře v klubu divadla Jiřího Myrona. Před divadlem je kostelík. Po setmění tam stál dav lidí se svíčkami, kteří se dívali k nám do oken a volali: Ať žijí herci. Tehdy jsem pochopila, že lidé začínají chápat, co se děje a přidávat se k nám. Pak jsme s kolegou Vaškem Bahníkem sedli do auta a plní euforie jsme se vraceli do Olomouce.

Jak vypadala situace ten večer v Olomouci?
Na Dolním náměstí bylo absolutně pusto. To nás zdrtilo. Hanáci zaspali, říkali jsme si. Nevědí, co se děje. Jak jsme ale přicházeli z Dolního na Horní náměstí, viděli jsme, že u divadla je kordon policistů a v oknech budovy stojí Mikuláš Pánek s Jardou Krečím a čtou prohlášení shromážděnému davu asi tří set lidí. Strašně jsme si oddechli. Od toho dne už šlo vše ráz naráz.

Co bylo dál?
Tehdejší ředitel zakázal mítinky v divadle, takže se odehrávaly venku na náměstí. Teprve v neděli dvacátého šestého listopadu jsme vyhlásili okupační stávku a mohl být dán prostor lidem k diskusi přímo v divadle.

Jak stávka vypadala?
Dopoledne jsme zkoušeli, večer se nehrálo. Na náměstích se den za dnem odehrávaly demonstrace. Zpočátku před divadlem s megafonem, pak se postupně přesunuly ke Trojici a přibylo i ozvučení. Nehrálo se tuším čtyřiadvacet dní a i poté mítinky dál pokračovaly. Nejdříve fungovaly spontánně jako platforma pro diskusi, postupně se začaly profilovat i tématicky.

Báli jste se?
Tenkrát nemohl nikdo přesně odhadnout, co se stane. Obavy určitě byly. Kolovaly různé zvěsti. Říkalo se, že v Přáslavicích mají pohotovost a že v bočních ulicích stojí transportéry. Ale naštvání z toho, co si režim vůči lidem dovoloval, bylo natolik silné, že strach přebilo.

Studenti dělali výjezdy mezi lidi. Jezdili jste i vy?
Snažili jsme se také informovat. Byla jsem třeba v nemocnici nebo s Jindřichem Štreitem na Sovinci a v dědinkách okolo. Média velmi dlouho informovala o aktuálním dění buď vůbec nebo jen velmi zkresleně. Sem k nám zase jezdili pražští herci a studenti.

Jaká byla na těchto setkáních atmosféra? Nemuseli jste čelit odmítavým reakcím?
Lidé v podnicích především lačnili po informacích. Najednou přivykali zcela nové situaci, kdy mohli říkat zcela otevřeně svůj názor. Jednoznačně převládala euforie a nadšení, převážná většina byla pro změnu režimu. Zrovna včera jsem četla jakýsi článek o tom, že komunisté tvrdí, že lidé chtěli zachovat socialismus. Nevím, kde na to přišli. Tenkrát už se vědělo, jak je myšlenka socialismu zcestná.

Jak hodnotíte sametové období s dvacetiletým odstupem?
To, že jsem zažila dění v devětaosmdesátém roce, je pro mě doživotně zásadní moment a nikdy toho nebudu litovat. Jsem ale ráda, že jsem zažila i totalitu. Člověk má možnost srovnání a váží si určitých věcí. I negativní zkušenost je k něčemu dobrá.

Autor: Karel Páral

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý
60

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Celostátní setkání mládeže na Svatém Kopečku.
2 5

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Nehoda motorkáře a osobního auta se stala v pátek odpoledne, okolo půl třetí v Drahanovicích na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení