Volný čas věnovali poznání historických památek města, řekli v pátek ČTK.

Mezinárodní rychlík se původně vydal na cestu z Prahy ve středu večer. Kvůli stávce však nedojel do cílové stanice, ale minutu po půlnoci zastavil na olomouckém hlavním nádraží.

Informace o stávce zaskočila polského dělníka, švédského studenta, španělské studentky či ruské turisty. Noc strávili v čekárně, případně hotelu.

VÍCE: Švéd zůstal v čekárně v Olomouci. Co tady budu dělat?

„Přes den jsem trochu spal a pak se šel podívat do města. Nikdy jsem tady nebyl, vždy jsem Olomoucí jen projížděl. Je to pěkné město. Všechno bylo v pořádku, zaměstnanci nádraží se o nás dobře postarali,“ uvedl Grzegorz Nezborava jedoucí do Katovic.

Vynucené návštěvy Olomouce nelituje ani Valentin Hatala z Prešova.

„Nejdříve jsem byl naštvaný. Těšil jsem se domů na rodinu a teď s ní budu o den méně. Ale na druhé straně s železničáři cítím. Přes den jsem si prohlédl olomoucké památky,“ uvedl muž krátce před odjezdem.

Na další spoj si musel počkat Vladimír Vill z Moskvy.

„Byl jsem v Olomouci tři dny a stávkou se to o den protáhlo. Samozřejmě to byla komplikace, ale takový je život,“ uvedl smířlivě muž.

O všechny cizince se starali zaměstnanci ČD z mezinárodní pokladny, kteří nestávkovali.

„Ráno jsme jim dali jídlo, pití a mapu Olomouce s nabídkou turistických zajímavostí. Nikdo nevyužil možnosti vrácení peněz za neprojetý úsek, všichni počkali na to, až vlak bude pokračovat v cestě,“ uvedla regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Podle ní se stávka pracovníků ČD v kraji obešla bez komplikací.

„Lidé byli připraveni, žádné problémy nenastaly. I náhradní autobusy cestující využili méně, než jsme čekali,“ doplnila mluvčí.

V Olomouci se ke stávce přidala i většina zaměstnanců dopravního podniku, nevyjela zhruba polovina autobusových a tramvajových spojů. Kolaps v dopravě se ale nekonal.

Naopak v Přerově a Prostějově stávka neměla na provoz městské hromadné dopravy vliv. Nedotkla se ani cestujících autobusy společnosti Veolia Transport Morava.