VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Otužilci plavali mezi ledovými krami

Přerov - Stovky lidí přihlížely tradiční silvestrovské show otužilců na řece Bečvě v Přerově. Odvážní muži a ženy se museli ve vodě potýkat s kusy ledu, řeka měla dva stupně, teplota vzduchu se pohybovala kolem šesti stupňů pod nulou.

31.12.2010
SDÍLEJ:

Silvestrovská show otužilců v PřerověFoto: Vojtěch Podušel

Poprvé kulisu k tradiční sportovní recesistické akci netvořila lávka na místě Tyršova mostu, zbouraná na podzim kvůli chystané stavbě nového přemostění.

Zápolení otužilců s ledovou vodou Přerované sledovali z nábřeží na Brabansku i na protilehlém břehu od ulice Na Marku.

„Zimní vodě a Přerovu třikrát Nazdar!“ zahájil akci čestný předseda oddílu dálkového a zimního plavání při TJ Spartaku Přerov Milan Svoboda.

Všechny příchozí přivítal na místě mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal a posléze i primátor města Jiří Lajtoch. Ten se na zdolání ledové Bečvy také chystá, dosud se k němu ale neodhodlal. Odradila ho zejména příliš velký mráz a kusy ledu plující po hladině.

„Trénuji a doufám, že jednou se mi to podaří,“ vzkázal primátor otužilcům.

K tradiční sportovní show neodmyslitelně patří i komické převleky a nezbytné propriety. Ani letos nechybělo paraplíčko, čarodějnický špičatý klobouk, dámské župánky na mužských postavách nebo nejrůznější klobouky a čepice ve tvaru zvířat.

Cenu za nejlepší masku získala Daniela Němčíková z Ostravska, která přišla ve šmoulím převleku a s obličejem natřeným modrou barvou.

„Vzala jsem staré triko, naruby obrácené tepláky, a čepice je ze starého pleteného svetru,“ řekla čtyřicetiletá žena.

Voda byla kousavá

Otužilci zpravidla plavou úsek dlouhý kolem dvou set metrů. Letos si ale kvůli ledovým krám museli trasu poněkud zkrátit.

Částečně kry zadrželi členové přerovského potápěčského oddílu, kteří vstoupili do vody o něco výše po proudu než většina ostatních plavců. I tak ale setkání s ostrými kusy ledu odnesli někteří otužilci nepříjemnými škrábanci na zádech a ramenou.

„Voda je dobrá, ale kousavá,“ komentovala plavkyně Němčíková.

Byla jednou ze dvou žen, které se akce zúčastnily.

„V republice se tomuto sportu věnuje docela hodně žen. Je to ale dost náročné na čas,“ poznamenala přerovská plavkyně Svobodová, která se tentokrát kvůli nemoci do Bečvy ponořit nemohla.

Plavou koláče, řekl by Venclovský

Zatímco minule bylo počasí o Silvestru poměrně mírné, poslední den roku 2010 se teploty pohybovaly okolo minus šesti stupňů.

„Počasí je dobré, ale ty kusy ledu mohou být nebezpečné. František Venclovský tomu říkal, že plavou koláče,“ připomněla Svobodová prvního Čecha, který v roce 1971 přeplaval kanál La Manche.

Už v roce 1970 se ale konalo první veřejně sledované plavání otužilců.

„Tehdy jsme s Tondou Uvízlem poprvé vlezli do vody v Bečvě, U Tenisu. Hodně lidí se přišlo podívat,“ zavzpomínal Milan Svoboda.

Autor: Pavla Kubištová

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zrekonstruované olomoucké rozárium na začátku druhé sezony v dubnu 2017
2 27

Olomoucké rozárium má po roce zničený mobiliář. Bazénky konečně napustí

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Onofrejovi se líbí Moulisův přístup. Těší se na návrat Chorého

Při absenci hlavního trenéra Václava Jílka to byl právě jeho asistent Ladislav Onofrej, kdo měl na starosti koučování sobotního dvojzápasu Sigmy s Opavou.

Most na Velkomoravské ulici je kompletně průjezdný

Část mostu na Velkomoravské ulici je od pondělního rána opět průjezdná. Dělníci na mostě dokončili opravy v neděli večer a pro řidiče tak skončila více než čtyři měsíce trvající uzavírka.

Vesnicí roku v Olomouckém kraji je Vápenná. Takto to tam vypadá

Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Olomouckého kraje letos získala Vápenná. Druhé místo obsadil Bělotín na Hranicku a na třetí příčce skončily Haňovice na Olomoucku.

Mr. Steak: Gastronomický boom? Olomouc teď dává zbytku republiky na frak

Mr. Steak. Přezdívka Michaela Solničky hovoří sama za sebe. Prošel kurzem u jednoho z nejpopulárnějších světových kuchařů Jamieho Olivera, dlouhá léta vařil v zahraničí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies