Od začátku června totiž platí nový tržní řád, který pochůzkový prodej na frekventovaných místech a v centru města zakazuje.

Radní a lidé jsou s novým nařízením spokojení. Podobně jako v Uničově, kde před rokem zakázali podomní prodej.

Dealeři kolemjdoucím minulý rok vnucovali pojišťovací či bankovní služby, nabízeli parfémy pofidérní kvality či jiné zboží.

Na náměstí jich běžně pobíhalo kolem dvaceti.

„Bylo jich tu strašně moc. Chodím přes náměstí pravidelně každý den do práce a zastavovali mě pořád. Už jsem nevěděla, jak se před jejich dotěrností bránit. Spěchala jsem, aby mě nezastavili,“ popsala sedmadvacetiletá Petra Skoumalová z Olomouce, která pracuje na Dolním náměstí.

Nyní však přes centrum chodí volným krokem. Na obchodníky, kteří lidem cpou zboží či smlouvy na ulici, už nenaráží. Zmizeli.

„Jsem ráda, že už tu nejsou. Nemusím řešit, že zase budu muset pětkrát po sobě někoho odmítnout,“ podotkla Skoumalová.

Obchodníci už obyvatele a návštěvníky neotravují, protože na začátku června vstoupilo v platnost nové nařízení tržního řádu, které pochůzkový prodej zakazuje. Lidé předpis vítají a líbí se jim, že dotěrných prodejců je méně.

„Všiml jsem si toho. Pohybují se nyní v podstatě jen u Prioru. Jsem rád, že začala vyhláška platit. Loni jich bylo více a otravovali mě při každé cestě na oběd,“ popsal sedmadvacetiletý Tomáš Slunský, který v centru pracuje.

Nabízeli služby i strážníkům

Spokojená s fungováním nařízení je i radnice. Nápor prodejců opadl.

„Nejen místní, ale i turisté mohou konečně městem klidně projít, aniž by museli odmítat jednu nabídku za druhou. V minulosti jsme dostávali stížnosti Olomoučanů. Od té doby, co řád platí, už ne,“ poznamenala mluvčí radnice Jana Doleželová.

Na dodržování předpisu dohlížejí městští strážníci. Jeho porušení je přestupkem, za který mohou udělit pokutu tisíc korun. Navíc mohou obchodníky z místa vykázat. Před změnou řádu s nimi nemohli dělat vůbec nic.

„Loni byli prodejci tak otrlí, že dokonce nabízeli služby i uniformovaným strážníkům. Nemohli jsme proti nim zasáhnout, i když nás lidé na problém upozorňovali. Bylo to nepříjemné. Nyní se situace značně uklidnila,“ vysvětlila mluvčí městské policie Magda Václavíková.

Zatím hříšníkům jen domluvili

Během srpna museli strážníci proti nepovolenému prodeji na ulici zakročit jen dvakrát. Oba případy byly totožné. Dva lidé z Karviné nabízeli kolemjdoucím na prodej jednu krabičku cigaret.

„Strážníci jim vysvětlili, že zde platí tržní řád a že se nabízet zboží z ruky do ruky na ulici nesmí. Vše vyřešili domluvou. Pokutu by udělili až v případě, že by si prodejci nedali říct,“ přiblížila Václavíková.

Hlídky městské policie mají hlídat kromě středu města a přilehlých ulic také trasu od náměstí Hrdinů po hlavní vlakové nádraží, přednádraží prostor, prostranství v okolí budovy Regionálního centra Olomouc a v okolí autobusového nádraží.

Nařízení se nevztahuje na Hanácký farmářský trh ani na charitativní veřejné sbírky, které budou předem schválené.

V Uničově zakázali i pdoomní prodej

Už delší dobu platí zákaz pochůzkového prodeje v Uničově. Městský úřad je s fungováním předpisu spokojený. Loni zde začal nově platit i další zákaz.

Vedení města se na základě stížností lidí dohodlo, že nebude ve městě možný podomní prodej.

„Novým tržním řádem se nám podařilo tento typ obchodování utlumit. Pokud bude nějaký podomní dealer obyvatele i tak obtěžovat, mohou se obrátit na městskou policii, která může zasáhnout,“ popsal mluvčí uničovské radnice Marek Juráň s tím, že nařízení platí zhruba rok.

Olomoucká radnice na začátku nového roku plánuje vydat vyhlášku zakazující požívání alkoholu na veřejnosti a zákaz žebrání.