„Nového ostrova jsem si všiml, ale jak ho nazvat, nevím. Možná, že když je tady to opevnění, tak třeba U Pevnůstky?“ uvažoval třicátník Jaromír Šrámek, který tudy kráčel včera se psem. Další kolemjdoucí mínili, že pokud ostrov by měl získat jméno přirozenou cestou. „Lidi si ho určitě nějak pojmenují, sama nevím, jaké jméno bych mu dala,“ řekla důchodkyně z Olomouce.

Nově vzniklému ostrovu vévodí jedna z pevnůstek (neboli redut), které tvořily olomoucké opevnění. „Protože tady měl dříve svůj statek fojt Salzer, říkávalo se jí Salzerova reduta,“ vysvětlil olomoucký historik Milan Tichák.

Za první republiky se zase opevnění říkalo Skautský domov. V roce 1940 však odsud Němci skauty vyhnali. Komunisté pak zdejší prostory využili jako sklad civilní obrany.

Nejlepší jsou lidové názvy


Po sametové revoluci pevnůstku odkoupila a opravila soukromá firma, která zde provozovala restauraci a diskotéku Terezka. „Tehdejší název vznikl asociací ze jména Marie Terezie, která olomouckou pevnost založila. Po čase jsme jej opustili a začali používat pojmenování Exit,“ řekl majitel objektu Rudolf Paseka.

Nyní měla pevnůstka dvouletou nucenou přestávku provozu. „Ještě nevíme, zda budeme pokračovat v původním provozu. Jako další alternativy se nabízí zřízení hotelu nebo přeměna k bydlení,“ upřesnil Paseka.

Historik Tichák zároveň připomněl, že jeden ostrov už v Olomouci na řece Moravě existuje. Před zraky veřejnosti je však ukrytý v bývalém výrobním areálu Mila. „Jde o náhon mezi Mlýnským potokem a malým ramenem Moravy. Nejde se na něj dostat jinak než přes mosty,“ vysvětlil Tichák. Podle něj však nikdy žádné jméno neměl - zaměstnanci Mila mu říkali jednoduše: ostrov.

Nejlepší místní názvy vznikají podle Ticháka spontánně. Příkladem může být pojmenování Mačkalov pro sídliště v Neředíně nebo Ušatý dům, pro atypickou novostavbu v Palackého ulici. „Uměle či úředně nařízená jména se nikdy neujala. Například estakáda u Zory dostala při slavnostním otevření jméno most Prokopa Holého, podle jména kasáren, která byla pod ní. Pak už však nikdo toto jméno nepoužil,“ uvedl Tichák.

Stejně tak se v minulosti neujalo pojmenování části parku zvané lidově Michalský výpad, podle schodiště ve hradbách pod kostelem svatého Michala. „Přitom park nesl různá jména: Schillerovy, pak Tyršovy a dnes Bezručovy sady,“ řekl Tichák.

To pojmenování Na Špici nedaleko obchodního domu Senimo zná každý Olomoučan - málokdo však tuší, že pojmenovánínemánic společného se směřováním ulic. Kdysi zde totiž vlastnil restauraci pan Spitz.

Primátor: Těším se na inspiraci


Primátor Martin Novotný (ODS) přivítal myšlenku ostrov pojmenovat. „Je to zajímavý nápad, protože v této lokalitě se bude v nejbližších deseti dvaceti letech hodně stavět. Vznikne tam asi úplně nové území města a zřejmě budeme muset vymyslet i nové místní názvy. Bylo by hezké, kdyby někdo měl nějaký inspirativní návrh,“ dodal primátor.

Vybudování obtokového kanálu trvalo přibližně dva roky a stálo půl miliardy korun. Součástí stavby bylo i stržení posledního secesního mostu ve městě, který nahradilo moderní přemostění. Od minulého týdne už tudy mohou projíždět auta.

Odměna za nejlepší návrh


Vážení čtenáři, vyhlašujeme soutěž na pojmenování nového ostrova, který vznikl po otevření obtokového kanálu nedaleko centra Olomouce. Názvy, které vymyslíte, posoudí komise tvořená vedením města a Olomouckého deníku.

Vítězný návrh odměníme sadou nářadí Fiskars v hodnotě tří tisíc korun.

Své tipy posílejte do 10. prosince na adresu Olomoucký deník, Aksamitova 2, 771 86 Olomouc (heslo OSTROV) nebo na e-mail: info.olomoucky@denik.cz

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika