71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Olomoucký zimák se změní na parádní halu. Jak se vám líbí?

Vizualizace přestavby zimního stadionu na Městskou halu Olomouc

Vizualizace přestavby zimního stadionu na Městskou halu Olomouc Autor: A2 ARCHITEKTI

14.3.2012 21:27

Olomouc /VIZUALIZACE, ANKETA/ – Moderní hokejová aréna s oválným hledištěm pro více než osm tisíc lidí propojená prosklenou dvoranou s menší halou. Parkovací dům pro téměř pět set aut, nové komunikace, dva kruhové objezdy a upravené veřejné prostranství. Tak by mohl vypadat zanedbaný a zchátralý zimní stadion v Olomouci a jeho široké okolí.

Radní se společností PMS Přerov, se kterou dlouhodobě jednají o pozemcích za lední arénou, nyní představili zcela novou studii rekonstrukce zimní haly.

Kdy se do ní pustí a kolik chtějí do přestavby investovat? Na tuto i další detailní otázky však vedení města ještě odpovědi nemá.

Novou podobu zimní haly navrhl ateliér A2 Architekti z Olomouce. Tým vytvořil moderní multifunkční objekt, ve kterém se budou hrát nejen hokejové zápasy, ale také zde budou moci diváci sledovat utkání jiných sportovních odvětví.

„V hale se mohou konat kulturní či společenské akce. Stadion pojme přes šest tisíc lidí, při koncertech pak více než osm tisíc návštěvníků,“ popsal architekt Robert Štefka.

Zimní hala bude mít větší plochu, protože ji ze tří stan dobudují. Stadion získá novou fasádu, která má připomínat ledovou kostku, na jejímž povrchu jsou stopy po bruslích.

Vstup za Slovanským domem

Moderní bude i vnitřní část.

„Velkou arénu propojíme s malou halou, kterou také opravíme. Olomouc tak získá dvě ledové plochy,“ vysvětlil Štefka.

Vchod do obou objektů bude pro návštěvníky společný, a to ze strany od Legionářské ulice. Mezi oběma budovami vznikne veřejná dvorana, v níž budou obchody a restaurace.

„Hlavní vstupní bránou se lidé dostanou do druhého podlaží objektu a mohou ihned vejít do ochozů obou arén. Sportovci budou mít vchod z druhé strany. Podařilo se nám tak rozdělit příliv lidí, kteří budou do haly přicházet,“ nastínil Štefka.

Ze zchátralého stadionu a jeho okolí chtějí architekti vytvořit novou bránu olomoucké sportovní zóny. Ledová aréna by totiž Olomoučany i návštěvníky města přiváděla k dalším sportovním areálům.

„K plaveckému stadionu, k fotbalovému komplexu, k házenkářské či univerzitní hale. Pro návštěvníky města a diváky sportovních utkání by sloužil i parkovací dům. Lidé zde umístí až 470 vozů,“ podotkl Štefka.

Pohled z ptačí perspektivy od Husova sboru: Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat opravený stadion i s malou halou. Vidět je také parkovací dům, který pojme až 470 automobilů, a upravené veřejné prostranství. Studie řeší i široké okolí stadionu. Legionářská ulice by se stala průjezdnou silnicí a vedla by jako příjezdová cesta až k plaveckému stadionu. Komunikace by tak dopravně ulevila Wellnerově ulici, kterou nyní lidé k bazénu jezdí. Architekti také navrhují na křižovatce ulic Legionářská, Hynaisova a Studentská kruhový objezd. Druhý rondel by pak byl těsně před vstupem na Andrův stadion. Zdroj: A2 Architekti

Vstup do obou zimních hal: Architekti plánují hlavní vchod pro veřejnost ve směru z Legionářské ulice. Lidé se dostanou přímo do druhého nadzemního podlaží, kudy projdou přímo do ochozů velké či malé haly. Mezi oběma budovami vznikne veřejná dvorana, kde si návštěvníci budou moci nakoupit sportovní vybavení a další zboží. Součástí velké haly bude restaurace, malá hala bude mít uvnitř bistro. Sportovci se do útrob multifunkční arény dostanou z protilehlé strany. Vejdou do prvního podlaží, kde budou mít své zázemí. Zdroj: A2 Architekti

Dva rondely

Součástí proměny okolí zimního stadionu by měla být také kompletní úprava veřejného prostranství mezi Slovanským domem a Husovým sborem a také dopravní řešení lokality.

Architekti navrhují, aby na křížení ulic Studentské, Legionářské a Hynaisovy vznikla jedna kruhová křižovatka, před vstupem na Andrův stadion by pak měla stát druhá.

„Celá lokalita by tak měla zcela jiný dopravní režim než v současnosti. Výhodou projektu je, že se dá uskutečnit po jednotlivých etapách,“ poznamenal architekt.

Novou studii platila společnost PMS Přerov, která vlastní pozemky za zimním stadionem a malou halu.

Radnice s ní dlouhodobě jednala o odkupu parcel, ani po letech se však obě strany nedokázaly dohodnout na ceně, kterou jsou ochotné akceptovat.

Nyní však v jejich jednání došlo k posunu. Společnost vytvořila studii a zároveň se s městem dohodla, že budou při přípravě projektu rekonstrukce stadionu postupovat společně.

„Až do fáze, kdy bude hotová dokumentace pro územní rozhodnutí,“ objasnil Miroslav Koutek za společnost PMS Přerov.

Hotovo? Snad 2014

Soukromá společnost bude chystat projekt rekonstrukce, radnice se postará o proměnu okolí. Práce se zastaví v momentě, kdy bude dokumentace připravená pro územní rozhodnutí, které předchází stavebnímu řízení.

„V tu chvíli se domluvíme, jak budeme pokračovat. Vše bude záležet na tom, kolik bude proměna stadionu a jeho okolí stát. Budeme hledat možnosti, jak ji financovat a jak dále spolupracovat,“ naznačil primátor Martin Novotný.

Podle něj by nastal problém v případě, kdy by se náklady vyšplhaly přes hranici osmi set milionů korun.

„Pak bychom přistoupili k úspornějším variantám, které máme připravené,“ uvedl Novotný.

Na otázku, kdy by se mohlo se stavbou začít, nedalo vedení města žádnou konkrétní odpověď.

„Chtěli bychom, aby byla stavba do konce tohoto volebního období hotová nebo alespoň rozestavěná,“ uzavřel Novotný.

O opravě stadionu uvažuje vedení města dlouhá léta. Prezentovaná studie tak není první, se kterou radnice pracuje. Předcházel jí jiný materiál, který počítal s přestavbou stadionu za půldruhé miliardy korun.

Kvůli chátrajícímu stavu zimní haly podepsaly čtyři tisíce Olomoučanů loni petici. Požadovaly okamžité rozhodnutí o budoucnosti stadionu a přípravu jeho rekonstrukce.

ANKETA

Co říkáte na podobu Městské haly Olomouc?

Skvělé řešení, tleskám!

85 %

Sympatické a vcelku zdařilé

8 %

Nic moc

1 %

Nelíbí se mi

6 %

Hlasovalo: 1405

Autor: Lucie Bukvová

HLAVNÍ ZPRÁVY

Dům na adrese Přichystalova 70

"Vyloučený" panelák v Přichystalově vystěhují, změní se na byty pro seniory

Olomouc - Olomoucká radnice opraví zdevastovaný panelák v Přichystalově ulici v městské části Nový Svět. Sociálně slabé obyvatele vybydleného domu přesune do…

Z jezu ukradli záchranné lano, vydrželo tam jen dva týdny

Záchranné prvky na jezu v Litovli

Litovel – Pouhé dva týdny vydrželo na jezu v Litovli záchranné třicetimetrové lano. Ke krádeži došlo zřejmě v úterý 21. května.

Zlámal čaroval, Plzeň i tak vyhrála. Kotůlek byl ale na tým pyšný

Jan Navrátil (vlevo) v souboji s Pavlem Horváthem Aktualizováno

Olomouc – Fotbalisté Sigmy Olomouc prohráli ve 28. kole Gambrinus ligy na domácím hřišti s Viktorií Plzeň 0:1. Naděje na evropské poháry už je pouze teoretická.

Přestavba letního bazénu v Olomouci je hotová. Takto teď vypadá

Zrekonstruovaný venkovní areál plaveckého stadionu v Olomouci

Olomouc – Až se 1. června otevřou brány venkovního areálu plaveckého stadionu v Olomouci, před příchozími se rozprostře zmodernizované prostranství. Na plavce i malé…

Diskuse

Konečně?
mora 15.3.2013 14:42 88.102.143.*
Snad z toho konečně něco bude, teď když hraje Mora o ELH, tak aby ji vůbec měla kde hrát ... Tady je video: http://www.rtnext.cz/reference-animace/
slibotechna
kdy? za co? 15.6.2012 09:52 78.80.91.*
Na obrázku vypadá vše pěkně. Je rozdíl kochat se vizí a mít na očích skutek. Těch slibů je tisíce denně to asi aby dali na vědomí lidem, že nejsou v zaměstnání jen tak. Jen naiva se snad nadchne. Je lepší nemluvit a mile překvapit. Ze slibů se může ukojit jen blázen. NEKECAT A MAKAT!
V diskusi je celkem 140 příspěvků, poslední byl vložen 15. 3. 2013, 14:42 vstup do diskuse

CELEBRITY

Reportérka Primy Zuzana: Řekli mi, že jsem těhotná, ale zároveň, že mám rakovinu

Reportérka Primy Zuzana: Řekli mi, že jsem těhotná, ale zároveň, že mám rakovinu

Před pěti měsíci se reportérka Primy Zuzana Glacová dozvěděla, že je těhotná. Radostnou zprávu ale… celý článek ›

Počasí se asi zbláznilo: Bude mrznout a sněžit!

Počasí se asi zbláznilo: Bude mrznout a sněžit!

Ano, čtete dobře... Měsíc květen se chýlí ke konci a místo, abychom si užívali letních teplot okolo 25… celý článek ›

Berbr: Když má někdo špatný pocit, ať se odstěhuje a hraje jinde

Berbr: Když má někdo špatný pocit, ať se odstěhuje a hraje jinde

Tři porážky, jeden nedohraný zápas, skóre 1:15 a deset vyloučených. Tak dopadly Roudné, Převýšov, Nové… celý článek ›

U kasáren rozsekali sekáčkem vojáka: Svědky nabádali, ať je při tom natáčí!

U kasáren rozsekali sekáčkem vojáka: Svědky nabádali, ať je při tom natáčí!

Šlo o terorismus? Britská policie včera postřelila dva útočníky, kteří u londýnských kasáren rozsekali… celý článek ›

EXKLUZIVNÍ ZPRÁVY

TRAPAS TÝDNE! Jitka Válková všem ukázala, co mělo zůstat skryto!

TRAPAS TÝDNE! Jitka Válková všem ukázala, co mělo zůstat skryto!

A je to venku! Jitka Válková si nikdy neláme hlavu s délkou své sukně, vždy se ale snaží, aby nebylo… celý článek ›

MRKNĚTE: Anna Šišková přistižena při neřesti!

MRKNĚTE: Anna Šišková přistižena při neřesti!

Herečka Anna Šišková vždy v televizi vypadá jako soubor ctností. I ona ale občas zhřeší. A my jsme byli… celý článek ›

VIDEO: Nešťastné pády u vody! Na co si dát pozor?

VIDEO: Nešťastné pády u vody! Na co si dát pozor?

Ne vždy se všechno musí povést. A toto video je toho jasným důkazem. Podívejte se, co se může přihodit,… celý článek ›

ZPRÁVY Z ČR A ZE SVĚTA

Dětské skupiny prošly vládou. Fungovat budou do roka

Dětské skupiny prošly vládou. Fungovat budou do roka

Praha – Byli jste někdy v Opavě? Kdyby chtěl někdo založit jednu obří školku pro všechny děti, které… celý článek ›

Rostou! Houbaři čekají mimořádnou sezonu

Rostou! Houbaři čekají mimořádnou sezonu

Liberecko - S kosou do lesa sice nechoďte, ale koš prázdný domů určitě nepřinesete. Po dlouhé zimě… celý článek ›

ČSSD chce odvolat primátora Prahy Bohuslava Svobodu

ČSSD chce odvolat primátora Prahy Bohuslava Svobodu

Praha - ČSSD na jednání pražského zastupitelstva navrhne odvolání primátora Bohuslava Svobody (ODS),… celý článek ›

Amnesty International: Romové jsou v ČR stále diskriminováni

Amnesty International: Romové jsou v ČR stále diskriminováni

Londýn/Praha - Česká vláda nedokázala účinně zabránit segregaci romských školáků a Romové v České… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz