VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucký farmářský trh zpřísnil podmínky a chystá novinky

Olomouc – Když Hanácký farmářský trh začínal, své výrobky nabízela dvacítka farmářů a výrobců, prvotní nedostatky se vychytávaly za pochodu. Lidí však přišlo plno. O tomto víkendu se lidé v centru města u stánků sešli už potřetí.

3.4.2013
SDÍLEJ:

Markéta ZáleskáFoto: DENÍK/Lucie Bukvová

Markéta Záleská, pořadatelka trhů, si pochvaluje, že prodejců je teď  mnohem víc, ale přátelská atmosféra zůstala. Trhy se poprvé konaly v sobotu a patřily velikonočním svátkům.

„Po mém synovi Samuelovi a Korunní pevnůstce jsou trhy mé třetí dítě, takže jsem se na ně těšila," prozrazuje v rozhovoru  Markéta Záleská.

Těšíte se i na brzké vstávání?
Vzhledem k tomu, že jsem sova, tak mi to moc nevyhovuje, ale vždycky se vyhecuju. Vstávat o půl páté ráno není nic příjemného. Ale ve chvíli, kdy přijdete na trh, začnou se sjíždět prodejci a přicházejí první nakupující, všechno z vás spadne.

Máte vy sama oblíbenou zeleninu nebo produkt, na který se těšíte?
Záleží na sezoně. Mám radost, když třeba nějaký pěstitel přijede se zeleninou, která se dnes v kuchyni moc nepoužívá, a já doma zkouším staré recepty. Třeba tuřín, černý kořen…

Hanácký farmářský trh v Olomouci

První letošní farmářský trh v Olomouc. Foto: DENÍK/Veronika Kolesárová

Jak budou letošní trhy vypadat, budou nějaké novinky?
Budeme opět dělat tematické trhy. Připravujeme Dýňobraní, Jak jedli naši předci, Biojarmark a určitě letos přibudou i ukázky vaření z farmářských produktů. Představíme staré netradiční odrůdy ovoce a zeleniny. Dělala jsem si průzkum, co kdo bude letos nabízet, a tím, že farmáři mají dobrý odbyt, budou zkoušet prodávat i další plodiny. Letos třeba bude v nabídce mangold, kdoule, moruše, mišpule a lebeda. Naši předci je běžně používali, a dnes jsou skoro zapomenuté.

Přibývá prodejců, ozývají se další?
Hodně k nám jezdí prodejci s oceněním regionální značky nebo regionální potraviny. Máme stabilní okruh těch, kteří si našli svoje zákazníky, ale hlásí se samozřejmě i noví. Pokud se svým zbožím na trh zapadají a doplňují tak celkovou nabídku, velmi ráda jim dám příležitost.

Kladete důraz na to, aby nabízené zboží bylo regionální, dobré, čerstvé. Je těžké jej vybrat?
U zmíněných nových prodejců, mám už o víkendech naplánované kontrolní cesty. Chci se ujistit, že splňují kodex farmářských trhů. Osobní kontakt je také důležitý. Překupníky jsme vyloučili téměř stoprocentně. Podmínky v účasti na trhu jsem zpřísnila a vše si prověřuji. Prioritní je pro mě to, že se jedná o prodejce z regionu. Jezdí k nám z celého kraje, ale i přilehlých oblastí, jako je třeba Vyškovsko nebo Opavsko. Produkty mimo Olomoucký kraj, beru jen tehdy, když máme v nabídce mezeru.

Je něco, co lidem chybělo, a letos jim to trhy nabídnou?
Sortiment, který se sezónně mění, je podle mě pestrý a z loňska nemám odezvu, že by něco zásadního na trhu chybělo. Snad jen mléko, které bylo jen někdy, což budeme řešit i letos a hledáme dobrý regionální zdroj. Někteří farmáři se už natolik chytili, že se jim nevyplatí na trh jezdit, a vybudovali si slušnou vlastní odbytovou síť. Letošním problémem budou také vejce. Ti, co mají slepice ve volném chovu na dvoře, vajíčka udají sami, protože je po nich obrovská poptávka.

Je naopak nějaký výrobek, po kterém se jen zapráší?
Každý trh je jiný, ale obecně platí, že největší zájem je o pečivo, mléčné výrobky a uzeniny.

Kde se bude letos trh konat a v jakých termínech?
Dělali jsme si průzkum, zda se model první a poslední soboty v měsíci a mezitím v pátky ujal. Přemýšleli jsme totiž, jestli letos nezkusit střídat pátky a soboty. Lidé si už ale docela zvykli, takže u loňského modelu zůstáváme, navíc pravidelné střídání šlo hůře sladit s akcemi města. Začínáme na Horním náměstí s tím, že v létě bude dokončena rekonstrukce Dolního náměstí a s městem jsme se dohodli, že se na podzim trh vrátí na své původní místo, tedy na Dolní náměstí.

Tam se trhy historicky i konaly…
Ano, je to logické. Jen doufám, že přesun v rámci jednoho roku nebude komplikací a že zákazníci si zas najdou cestu i tam. Navíc na Horním náměstí jsou problémy s dopravou, prodejci tam parkují a není to ideální.

Chystáte v souvislosti s trhy nějaký další projekt?
Letos se v určitých termínech k trhům přidruží i antikvariátní trhy, uvažujeme spojit své síly i s Fler jarmarkem, kde se budou nabízet originální rukodělné výrobky. A taky se k nám ještě letos dvakrát připojí Olomoucké vinné slavnosti.

Letos se trhy konají třetí sezonu, vzpomenete si ještě na ty první a šla byste do jejich pořádání znova?
Vrylo se mi to do paměti, byl za tím kus práce. Člověk to dělal a dělá z nadšení pro věc. První trh byl neskutečný, přišla obrovská spousta lidí. Byli jsme na začátku, neměli jsme tolik prodejců ani stánků, mušky jsme vychytávali postupně. Zvolili jsme trochu jiný přístup, atmosféra na trhu mi přijde téměř rodinná, všichni si pomáháme a troufnu si tvrdit, že prodejci sem jezdí rádi. Takže nemám proč váhat, šla bych do toho znova.

Autor: Petra Pášová

3.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odhalení obnoveného památníku amerických letců u Bystrovan
22

Padlí Američané mají u Bystrovan pomník. Autor jej obnovil v 93 letech

Ema Smetana
2 15

Olomoucký majáles zve na Emmu Smetanu, Lenku Dusilovou i zábavu v parku

Rizikové silnice: kde je nejkritičtější místo v Olomouckém kraji?

Nejrizikovějším místem pro řidiče v celém Česku je mírná zatáčka na severu Olomouckého kraje.

Tento muž měl ukrást peněženku v olomouckém baru. Nepoznáte ho?

VIDEO / O pomoc při hledání zloděje, který 18. března ráno ukradl peněženku v jednom z barů v Olomouci, žádají olomoučtí policisté.

Sigma odmítla čtvrt miliardy z Číny, tvrdí podnikatel a kritizuje vedení

Olomoucký podnikatel Mario Wiedermann tvrdí, že fotbalová Sigma přišla o jedinečnou šanci získat silného akcionáře z Číny. Podle něj mohl do Olomouce dostat viceprezidentku nadnárodního čínského gigantu Tiens Group, mluvit se mělo o čtvrt miliardě korun.

Ve Chválkovické zasahovali záchranáři, doprava stála

Provoz v olomoucké Chválkovické ulici, klíčové tepně ve směru od Šternberku, v pondělní ranní špičce kolaboval.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies