VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomouckému Jitru hrozí zánik

Olomouc – Sdružení Jitro v Olomouci sídlícímu v Mozartově ulici, kde nabízí mimo jiné denní stacionáře a komplexní péči postiženým dětem, hrozí po dvaceti letech vážné existenční problémy.

15.2.2011 6
SDÍLEJ:

Sídlo sdružení Jitro v Mozartově uliciFoto: DENÍK/Michaela Michalcová

„Pokud se nenajde někdo, kdo by nám pomohl, budeme mít vážné finanční problémy,“ říká Zuzana Hrobařová, projektová manažerka občanského sdružení Jitro.

Problémem jsou peníze.

Ministerstvo práce a sociálních věcí sice Jitru letos přiznalo dotaci přes tři miliony korun, peníze však na pokrytí mezd celého roku stačit nebudou.

A to i přesto, že někteří zaměstnanci dostanou výpověď a u ostatních se sníží pracovní úvazky.

Po dvaceti letech fungování teď hrozí, že neziskové zařízení, které například nabízí komplexní péči pro postižené děti a dospělé, denní stacionáře, rehabilitace, masáže a další fakultativní služby, skončí.

„Jsme v situaci, kdy dostaneme zhruba o dva miliony méně, než o co jsme žádali. Žádost podáváme každý rok a nikdy nevíme, kolik nakonec dostaneme. Většinou se další část dotovala z plateb uživatelů, máme i provozní příspěvek, ale zbytek si musíme poshánět,“ vysvětlila Hrobařová.

Největším objemem z celkového rozpočtu, který pro letošní rok po škrtech činí asi šest milionů tři sta, jsou mzdy. Něco málo přes pět milionů korun. Přitom hrubá mzda zaměstnance je třináct tisíc sedm set korun.

„Úvazky budeme snižovat o dvacet hodin měsíčně, zůstane dvacet zaměstnanců, tři dostanou výpověď. To nám udělá necelého půl milionu, ale řešíme kde vzít zbývající peníze. Pokud se nenajde někdo, kdo by nám pomohl, vzniknou vážné finanční problémy jak tuto sociální službu udržet. Na výplaty vám dá málokdo. Dvacet let fungujeme jako sociální služba potřebná a nezastupitelná. Ve městě je několik stacionářů, ale jsme jediní pro osoby s kombinovaným postižením, s poruchou autistického spektra,“ podotkla ředitelka Jitra Dana Snozová.

Sdružení napsalo na ministerstvo žádost o navýšení dotace a minulý týden rozeslalo rodičům klientů informační email. Mimo jiné se v něm píše, že od března ruší fakultativní službu snídaně a svačiny.

„Dceru jsem na doporučení dala do Jitra a je tady spokojená. Neumím si představit, že by skončilo. V Olomouci podobné zařízení není, musela bych nechat zaměstnání, přihlásit se na úřad práce, abych se o dceru mohla starat,“ řekla Eva Kolářová, matka sedmnáctileté Kateřiny.

Ministerstvo: Peníze nejsou

Podle ministerstva však není v současné době navýšení možné, nejsou totiž žádné volné prostředky, z nichž by bylo možné dotaci navýšit.

„V rámci dotačního řízení jsou pouze vymezena dvě procenta, aktuálně asi 130 milionů korun pro celou republiku, na druhé kolo dotačního řízení, v němž bude možné podpořit nově vzniklé sociální služby či navyšování kapacit sociálních služeb a také dofinancovat sociální služby stávající. Druhé kolo dotačního řízení se uskuteční v květnu letošního roku,“ uvedla Táňa Švrčková zástupkyně tiskové mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že úřad dotace poskytuje na základě spolupráce s kraji.

„Občanské sdružení Jitro bylo v loňském roce z dotace podpořeno ve výši 3 800 000 korun, v letošním roce dotací ve výši 3 050 000, což je pokles o asi dvacet procent. Dotace ze státního rozpočtu představuje u sdružení asi čtyřicet tři procent rozpočtu služby. Ve srovnání s průměrem je to poměrně vysoká relace. Dotace od ministerstva nejsou jediným zdrojem příjmů pro daná zařízení, zejména u služeb péče se počítá s úhradami uživatelů z prostředků příspěvku na péči,“ doplnila Švrčková.

Vedení sdružení teď čeká na oficiální odpověď z ministerstva a chystá se obrátit na Olomoucký kraj a město Olomouc.

„Ministerstvo vychází z toho, že bychom zbytek měli vybrat od uživatelů. Ale jakékoli zvýšení by bylo rychlým koncem sociální služby. Uživatelé nejsou ochotni reagovat na zvýšení cen,“ reagovala Hrobařová.

„Ve čtvrtek se bude konat komunitní plánování sociálních služeb města Olomouce a asi nebudeme jedinou organizací, která dostala tak málo peněz. Všechny sociální služby bychom se mohli spojit a napsali bychom nějaký protestní dopis,“ dodala.

Kraj: O samostatné dotaci na sociální služby neuvažujeme

Odbor sociálních věcí Olomouckého kraje Olomouckému deníku odpověděl, že úřadu jsou známy problémy, vznikající poskytovatelům sociálních služeb v souvislosti s objemem finančních prostředků, které byly poskytnuty ze státního rozpočtu těmto subjektům.

„Lze dodat, že pro rok 2011 bylo finančních prostředků nejméně od roku 2007. Komise Rady Asociace krajů ČR neustále upozorňuje na nedostatek financí v sociální oblasti a průběžně vyjednává s MPSV o navýšení této kapitoly ze státního rozpočtu. Vzhledem ke skutečnosti, že jsme předpokládali tyto problémy, žádali jsme poslance a senátory zvolené za Olomoucký kraj o podporu při projednávání státního rozpočtu, aby tato položka byla navýšena. Což se však bohužel nestalo. Vzhledem k dlouhodobě nepříznivému vývoji příjmové strany rozpočtu však Olomoucký kraj o vyhlášení samostatného dotačního titulu na spolufinancování sociálních služeb zatím neuvažuje,“ informoval ze sociálního odboru Krajského úřadu Zbyněk Vočka.

Občanské sdružení Jitro v současnosti navštěvuje asi padesátka klientů. Sedmatřicet z nich využívá Denní stacionáře, tedy službu, která zabezpečuje komplexní péči o postižené děti i dospělé.

Dalších třináct klientů dochází na vybrané fakultativní služby, jako je například plavání, hipoterapie, rehabilitace či masáže. Někteří zároveň navštěvují i základní školu Credo, která v areálu sdružení sídlí.

„Budu se zajímat o to, jakým způsobem jsou zajištěné služby na území města a zda-li jsou dostupné. Jestliže by hrozilo, že některá služba bude muset uzavřít svůj provoz, tak určitě budu chtít organizaci posílit. Budu se tím zabývat,“ dodala náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová.

Autor: Petra Pášová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

Trenér Roman Sedláček
34

Sedláček nabádá Sigmu: Hrajte aktivně, vzadu má Brno problémy

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení