VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucké hospůdky: V Hanácké si Mozart dobře nepospal

Olomouc - Zajít do Hanácké hospody jednou za čas na oběd patří ke zvyklostem nejednoho Olomoučana či návštěvníka krajského města. Málokdo si však při luštění v hanáčtině psaného jídelního lístku uvědomí, že právě sedí ve vzácné renesanční památce.

28.6.2009 1
SDÍLEJ:

Hanácká hospoda na Dolní náměstíFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hauenschildův palác stojí na rohu Dolního náměstí a dnešní Lafayettovy ulice.

Hauenschildův palác

V roce 1586 koupil dům pocházející už ze začátku šestnáctého století Šebestián Hauenschild za tři tisíce pět set zlatých. Již tenkrát patřila stavba k těm velmi honosným, městské knihy o paláci hovoří jako o „nádherném“.

Zámožný obchodník nechal udělat kamenné zdobení s tehdy populárními indiánskými motivy. Největší vzácností je však nepřehlédnutelný nárožní arkýř s bohatou výzdobou, jakých podle odborníků v naší zemi mnoho nenajdeme.

Dům odjakživa sloužil jako zájezdní hostinec. V šestnáctém století se tady vystřídalo turecké poselstvo, které přicestovalo na zemský sněm, nějaký čas zde našli po zboření kláštera útočiště kapucíni, přechodně tu pobýval i hrabě Nostic.

Mozart: Špatný, vlhký pokoj s kouřem

Nejslavnější návštěva ovšem dorazila v říjnu roku 1767 – byla jí rodina Mozartova, která neúspěšně utíkala z Vídně před epidemií neštovic. Hostinec tehdy nesl název U Černého orla a malému hudebnímu geniovi Wolfgangu Amadeovi bylo jedenáct let.

Proč se Mozartovi zdrželi jen jednu noc, výmluvně dokládá komentář Wolfgangova otce Leopolda Mozarta nalezený v jeho korespondenci:

„Měli jsme tu potíž, že jsme se U Černého orla, kam jsme jeli, museli ubytovat ve špatném, vlhkém pokoji, protože těch několik málo ostatních lepších bylo obsazeno. Museli jsme proto požádat, aby nám trochu zatopili, a další potíž – kamna kouřila, div jsme neoslepli.“

Kapelníkův komentář napovídá, že tehdejší stav budovy opravdu nebyl dobrý. V té době zde sídlily divadelní společnosti, ve dvoře dokonce existoval dřevěný divadelní sál, ten však postupně chátral stejně jako zbytek budovy.

Problémy se statikou se střídavě vynořovaly i během dvacátého století. V roce 1989 se dokonce ve druhém patře zřítil strop.

Těšetická pivnice

Za první republiky přejmenovali podnik jeho noví majitelé na Hotel Tatra a provozovali v něm Těšetickou pivnici. Po válce se do části objektu nastěhovali úředníci z Ústředního národního výboru a v roce 1947 zrušili hotel úplně.

V provozu tak zůstala jen restaurace, jídelna a vinárna v přízemí, po stavebních úpravách roku 1966 pod názvem Hanácká restaurace.

V roce 2000 konečně došlo k opravě fasády domu a o dva roky později začalo po krátké odmlce fungovat znovu pohostinství v přízemí budovy – tentokrát pod názvem Hanácká hospoda. Ta je nyní nekuřácká, v letních měsících nabízí i posezení na předzahrádce.

„V roce 2004 jsme ve sklepě, který byl tehdy v katastrofálním stavu, vybudovali ještě pivnici. Hosté si tam mohou sami točit pivo přímo u stolu, pokud chtějí. Kuchyně je pro obě hospody společná,“ říká nynější provozní vedoucí hospody Ladislav Vychopeň.

V části Hauenschildova paláce dnes sídlí i několik olomouckých firem.

Karel Páral

28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jako první jsme v seriálu Deníku představili prvňáčky ze ZŠ Mozartova v Olomouci. Ti měli z novin se svým tablem velkou radost
1 5

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ sv. Voršily, ZŠ Štarnov a ZŠ Droždín

Policisté pátrají po tomto muži v souvislosti s vyšetřováním znásilnění v olomoucké části Hodolany
7

Znásilnění v Hodolanech. Policie hledá tohoto muže, neznáte ho?

Jitka Molavcová věnovala do veletrhu oblíbený batoh i kabelku od maminky

Do kabel a do kabelek se podle herečky a zpěvačky Jitky Molavcové ukládá všechno, o čem lidé sní. Hned dvě tašky, v nichž jsou schovaná její přání, si budou moci pořídit i návštěvnice Kabelkového veletrhu Deníku 4. října v olomouckém kině Metropol.

Dvě ze tří nejnebezpečnějších míst v zemi jsou v Olomouckém kraji

Rovné úseky a frekventované křižovatky. Právě ty jsou nejnebezpečnější a řidiči by na nich měli co nejvíc zbystřit. A především v Olomouckém kraji.

Řidič vjel u Babic do protisměru a převrátil dodávku

Zranění řidiče a převrácená dodávka. Tak skončila nehoda u obce Babice, ke které došlo v úterý před desátou dopoledne.

Učitelka zachránila děti, na které se řítilo auto. Nastavila mu vlastní tělo

Učitelka mateřinky v Jívové v pondělí převzala medaili Olomouckého kraje za to, že díky nasazení vlastního života letos v červnu zachránila čtyři děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení