Olomoucká radnice se chce více pustit do lákání Poláků, kterým Olomouc může nabídnout pestrou paletu církevních památek či poutních míst v okolí. Nyní hodlá rozběhnout nový projekt Po stopách Jana Sarkandra.

„V projektu budeme spolupracovat konkrétně s městem Skočov kvůli tomu, že nás spojuje osobnost Jana Sarkandra. Ve Skočově se narodil a v Olomouci byl umučen. Kromě Olomouce a Skočova se na projektu bude podílet i farnost svatého Michala, která vlastní kapli, kde je dodnes zachován skřipec, na kterém byl Sarkandr třikrát mučen,“ popsal náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

V rámci projektu vyjde i několik publikací v českém i polském jazyce, které představí Olomouc jako kulturní město plné církevních památek.

„Bude to například kniha Pěkná Olomouc, která se zaměří na polské osobnosti, jejichž život byl spojen s naším městem. Pak vydáme publikaci o církevní architektuře v Olomouci, která naváže na úspěšnou knihu o Sloupu Nejsvětější Trojice,“ vysvětlil Šnevajs.

Více návštěvníků z Polska chce do regionu přivést mi kraj.

„Přilákat polské turisty do Olomouckého kraje je jednou z našich priorit. V této souvislosti se dá mluvit o celokrajském trendu. Jejich počet za poslední dva roky stoupl. Plánujeme několik projektů, které by měly ještě více turistiku oživit,“ informovala Alena Křetínská, vedoucí oddělení cestovního ruchu Olomouckého kraje.

Poláci se zastaví i při cestě k moři

Polská turistická klientela je podle Křetínské pro zdejší rtegion velice významná. Každý rok se umisťuje na prvních třech místech ve statistikách zahraničních turistů v Olomouci.

„Je to z toho důvodu, že jsme pro ně zajímavá lokalita z hlediska náboženského zaměření tutristiky. Máme spoustu církevních památek a poutních míst, která právě polské občany lákají. Většinou se ve městě zdrží tak dva dny, často se zde zastaví při projíždění na dovolenou na hory nebo k moři,“ uvedla Karin Oklešťková z oddělení cestovního ruchu magistrátu města.

Obce na Hané mají Razem spolu

Obce v okolí Olomouce a Prostějova, které patří do sdružení Region Haná a občanského sdružení Občané pro rozvoj venkova Velký Týnec, již s polskou stranou spolupracují více než rok.

Letos čekají, že se jim tato součinnost vrátí tak, že se zvýší počet polských turistů.

„S Poláky jsme vytvořili před rokem společný projekt Razem spolu. Je do něj zapojeno 23 obcí Regionu Haná a 15 obcí ze sdružení Občané pro rozvoj venkova. Samozřejmě že se v každé obci nebude konat nějaká akce, ale všechny spolupracují tak, aby se s polskou stranou lépe poznaly a mohly se v Polsku prezentovat,“ uvedla manažerka Regionu Haná Zdeňka Žáková.

Náměšť na Hané je členem Regionu Haná a zapojila se do projektu Razem spolu od začátku.

„Spolupracujeme s polskou obcí Szczytna. První akcí byl slavnostní advent, kde Češi ukazovali své zvyky a Poláci ty své. Tento rok pokračujeme několika akcemi na našem zámku a dalšími miniprojekty, jako je například první česko-polská olympiáda pro předškoláky, která se bude konat právě ve Szczytné. Také naše základní školy spolu komunikují a spolupracují. Vydáváme i společné propagační materiály,“ poznamenala starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

Lucie Bukvová