„Je to velmi špatná vizitka a ostuda. Chodím sem často a vůbec se mi to nelíbí,“ řekla Miroslava Čtvrtlíková, obyvatelka sousedních Lazců. Nespokojenost vyjádřili i další lidé, které Deník na místě oslovil.

Sportovní areál patří Tělovýchovné jednotě MILO (TJ MILO) Olomouc. Její zástupci slibují, že odpadky v průběhu května uklidí.

Kulturní a osvětová plocha

Obyvatelé krajského města se však zajímají i o podobu území, které se v lokalitě rozkládá mezi areálem tenisových kurtů a vysokoškolskými kolejemi. Tělovýchovná jednota s travnatou plochou prozatím nic dělat nemůže. Dostala ji od státu a podle smlouvy s ní deset let nemůže nic dělat.

„Chodím z Hejčína kolem Mlýnského potoka po cyklostezce, v místě u vysokoškolských kolejí u sportovní haly na Lazcích vedle tenisového areálu TJ MILO Olomouc. Pohled na pozemek, o který se nikdo nestará, je otřesný. Navíc je to sto padesát metrů od nového NH Hotelu a cesta vybízí k procházce. Když jsem hledal, komu pozemek patří, zjistil jsem, že právě tělovýchovné jednotě. Podivil jsem se, že v katastru je na vlastnickém listu jako způsob využití uvedena kulturní a osvětová plocha. To mi přijde komické,“ uvedl Olomoučan Ivo Mráz.

Další lidé, kterých se Deník ptal přímo na místě, upozornili zejména na velké množství odpadků, které se povalují jednak v náletových dřevinách kolem asfaltové cesty, ale také u cyklostezky, která vede souběžně s Mlýnským potokem.

Odpadky podél stezky kolem kurtů v Hejčíně. Foto: DENÍK

Pozemky jsou skutečně ve vlastnictví TJ MILO Olomouc, která sdružuje celkem pět sportovních oddílů. Jedním z nich je právě tenisový.

„Máme dva tenisové areály. Jeden se sedmi kurty v těsné blízkosti Androva stadionu na Střední novosadské, který slouží především sportovcům. Druhá lokalita, o kterou jde, zahrnuje čtrnáct kurtů, na kterých hraje i veřejnost,“ vysvětlil Josef Ondroušek, předseda občanského sdružení TJ MILO Olomouc.

Upozornil, že o sportoviště pro veřejnost se starají tři správci.

„Jejich hlavní činností je údržba kurtů a jejich příprava na začínající sezonu. V květnu se pustíme do úklidu odpadků. Skládky, jež jsou na našich pozemcích, pocházejí od lidí, kteří nerespektují životní prostředí ani soukromé vlastnictví,“ podotkl Ondroušek s tím, že místo každý rok uklízejí sami správci.

Správci letos uvažují o oslovení technických služeb či nějaké úklidové firmy.

Plážový fotbal, autokemp, nebo..?

Otázka využití travnaté plochy mezi areálem a vysokoškolskými kolejemi je složitější. TJ MILO pozemky získala od státu v roce 2003.

„Podle zákona platí desetiletá blokace pozemků. Tedy minimálně do roku 2013 s nimi nemůžeme nijak zásadně pracovat. Zatím máme dohodu s mladými fotbalisty Sigmy, kteří plochu využívají pro tréninky. Sigma se stará o její údržbu a sečení,“ uvedl.

Travnatá plocha mezi vysokoškolskými kolejemi E. Rošického a kurty TJ Milo. Foto: DENÍK

Ondroušek však naznačil možné záměry, které by se zde daly po uplynutí desetileté lhůty uskutečnit.

„Možností je několik. Padaly návrhy, aby tu vzniklo hřiště pro plážový fotbal, ozval se i soukromník, který by chtěl udělat autokemp. Oslovila nás i Krásná Olomouc,“ vyjmenoval předseda.

TJ MILO jedná rovněž s městem. Radnice sdružení dotuje dvěma sty tisíci za rok.

„V tuto chvíli řešíme především investiční záměr v sídle TJ MILO na Střední Novosadské. Jednání týkající se pozemků v Hejčíně jsou na začátku a budou pokračovat. Každopádně město má do budoucna jasný zájem, aby pozemky sloužily pro sportovní účely,“ uzavřel Martin Major, náměstek olomouckého primátora.