Ostatní na „trhu“ v regionu nesouhlasí. Přístup považují za diskriminační a někteří o něm chtějí s krajem jednat.

„Jednali jsme poměrně dlouho. Dohodli jsme se, že Středomoravská nemocniční s námi v tomto ohledu bude spolupracovat,“ uvedl ve středu vicehejtman Michael Fischer (ČSSD), který má oblast zdravotnictví na starosti. „Jsou ochotni nám vyjít vstříc, za což jsme rádi. Termín platí – 1. února,“ doplnil Fischer.

Jak přesně to má fungovat? Budou pacienti dál měnit drobné nebo si kraj zúřaduje platbu s nemocnicí? To vicehejtman nesdělil s odkazem na předsedu asociace hejtmanů, jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Tak jsme se dohodli. O technice bude informovat on,“ vysvětlil. Hašek ve středu dopoledne mobil nezvedal a nereagoval ani na sms.

Mluvčí Agelu Tomáš Želazko ve středu sdělil, že v nemocnicích pronajatých Středomoravské nemocniční budou veškeré regulační poplatky vraceny formou darovací smlouvy. S čím tedy má pacient od 1. února počítat? „Představa je taková, že pacient uhradí regulační poplatek za poskytnutou zdravotní péči, následně darovací smlouvou mu bude tato částka navracena zpět,“ vysvětlil. „Domlouváme se na systému, který by byl nejméně zatěžující pro pacienty i náš personál,“ doplnil.

Podle neoficiálních informací nebude nemocný v nemocnici sahat pro drobné, ale podepíše smlouvu, která poplatek „vyřeší“. Bude kraj takto platit za všechny pacienty nebo jen některé? O tom má ve čtvrtek jednat rada kraje.

Ostatní nemocnice v kraji, stejně tak soukromé ordinace, ale nesouhlasí s tím, aby některým zařízením byly poplatky hrazeny krajem a jiným ne. „Budeme jednat s krajským úřadem. Takové řešení diskriminuje ostatní,“ reagoval ředitel soukromé nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich. „Těm to může způsobit hospodářské škody. A z pohledu pacientů: dělíme je na pacienty první a druhé kategorie, podle místa bydliště?“ dodal.

„Není to korektní. Je to líbivá politika, která nemá s pacientem vůbec nic společného,“ sdělila za pediatry z míst poblíž nemocnic předsedkyně regionálního sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zdeňka Sobotková.

Fakultní nemocnice Olomouc? „Budeme postupovat v souladu s naším zřizovatelem, tedy ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl ve středu mluvčí FNO Egon Havrlant.

Myšlenka proplácet poplatky jen v některých zdravotnických zařízeních se dlouhodobě nelíbí ani antimonopolnímu úřadu. Podle něj by se totiž mohlo jednat o nezákonnou veřejnou podporu. Případné provinění by pak nezkoumal on, ale Evropská komise. Kraje se podle úřadu nedopustí diskriminace zdravotnických zařízení, pokud by kompenzovaly poplatky přímo občanům, nikoli nemocnicím.

„Poplatky je třeba koncipovat jako příspěvek občanům, a proto by z hlediska veřejné podpory neměl být žádný problém,“ sdělil již dříve místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký.

Zrušení poplatků slíbila lidem před volbami do krajů vloni na podzim vítězná ČSSD. Jejich plošné zrušení zatím prosadila na půdě poslanecké sněmovny. Zákon jde do senátu, kde může narazit, v dolní komoře však měl podporu. Od 1. února částečně zruší poplatky ve všech regionech, a to v nemocnicích zřizovaných krajem.

O způsobu proplácení poplatku již rozhodli v sousedním Zlínském kraji. Podrobnosti najdete na oficiálních stránkách Zlínského kraje - ZDE.