Voda zaplavila desítky domů a napáchala škody, jejichž výše se odhaduje na desítky milionů korun.

„To je soudružka slepice,“ snažil se odlehčit napjatou situaci jeden z desítky majitelů zaplavených domů František Sigmund, který našel mezi hromadou sutin uhynulé zvíře.

„Připlavalo jich sem víc. Už tu mám ovci a také králíka,“ krčil zoufale rameny a ukazoval rukou na mršiny, zaklíněné v podivných polohách na drátěném plotě.

Stejně jako další desítky lidí v obci odklízel celý den následky živelné pohromy, kterou místní v podobném rozsahu naposledy zažili před více než padesáti lety.

„Půjčil jsem si tepláky, abych měl aspoň v čem chodit. Nemáme nic, přišli jsme o všechno,“ líčil s pohnutím v hlase jednaosmdesátiletý Oldřich Vozák.

Hasiči přijeli na loďce

Jeho dcera měla slzy v očích a vynášela z domu věci, které se podařilo před pustošením vody zachránit.

„Moc toho není. Pod vodou byla pračka, lednička a veškerá eletronika. Voda vzala i auta,“ řekla Marie Kovářová. Ta popisovala dramatické chvíle středeční noci, kdy se protrhla místní hráz.

„Seběhlo se to všechno strašně rychle. Když jsme viděli, jak se valí voda, utekli jsme nahoru do patra. V domě byli tři dospělí a jedno šestileté dítě. Hasiči nás naštěstí brzy vyprostili a odvezli na loďce do bezpečí,“ vylíčila. Jednaosmdesátiletý Oldřich Vozák k tomu dodal:

„Ta přehrada nás měla chránit před povodněmi a namísto toho nás voda z ní zaplavila,“ řekl.

Podle něj postihly Hustopeče nad Bečvou záplavy takového rozsahu naposledy v roce 1957. „To co se ve středu přihnalo, byla minimálně padesátiletá voda,“ tvrdil.

Dědu zachránili na poslední chvíli

Na poslední chvíli se podařilo zachránit příbuzným před pustošícím živlem také třiaosmdesátiletého dědu, který byl v době pohromy sám doma.

„Se sestrou jsme přijeli asi o půl deváté, když to začalo. Viděli jsme, jak jde voda prudce nahoru. Zavolali jsme tátovi a utíkali pro dědu. Seděl v pokoji a měl vodu až po kotníky. Vytáhli jsme ho i se psem nahoru do prvního patra,“ líčila jeho vnučka Hana Ostrová. Třiaosmdesátiletý Zdeněk Ostr k tomu dodal:

„Pořád pršelo a pršelo a než jsem se vzpamatoval, tekla voda okny dovnitř. Pomohli mi po schodech nahoru, ale nic nám nezbylo. Televize zařvala, lednička zařvala, všechno se utopilo. Je jedno přísloví, které je pravdivé: před ohněm se dá utéct, ale před vodou ne,“ řekl Zdeněk Ostr.

Co zbylo? Hlavně, že žijeme

Jeho syn vynášel z domu kýbly s vodou a snažil se zachránit alespoň některé věci.

„Tady jsou dvě labutě z obývacího pokoje. Ale jsou celé od bahna. Aspoň něco nám zůstalo,“ snažil se opláchnout vodou dvě porcelánové figurky.

Zdevastovaný dům záplavami měl také Antonín Hub, který začal před dvěma lety s rekonstrukcí svého obydlí.

„Během desíti minut se zvedla hladina potoka o 1,5 metru. Na poslední chvíli se nám podařilo odvézt auta ke škole. To nás asi osvítil Duch svatý, že jsme to udělali, protože potom už bylo všechno pod vodou. Kolem domu plavaly kusy dřeva, ve vodě byla utonulá zvířata,“ řekl překvapivě klidným hlasem.

„Co nám zbylo? Hlavně, že žijeme. Začali jsme spravovat dům a všechno teď máme zničené. Je to špatně, ale musíme začít znova,“ dodal.

Každý druhý sklep zatopený

Kromě desítek rodinných domů v Hustopečích, a to především v ulicích Školní a Potoční zaplavila voda také místní restauraci a kulturní dům. Do prvního patra budovy se ale museli přemístit také obyvatelé zdejšího Domu s pečovatelskou službou, kteří se snažili před vodou ochránit stavěním hrází z pytlů.

„Každý druhý sklep v obci je zatopený. Záplavy nezasáhly jen centrum městysu, ale také místní části Poruba a Vysoká. Nejhůře to ale odnesly domy v Potoční a Školní ulici – tam měli lidé až metr a půl vody,“ shrnul tajemník městysu Václav Vomáčka. Katastrofa podle něj zasáhla stovky obyvatel Hustopečí.

„Škody už teď odhadujeme na desítky milionů korun. Poničeny byly rodinné domy, kulturní dům, restaurace a sokolovna. Zdevastovaná je i infrastruktura v obci – voda totiž sebrala několik mostků, rozbořené jsou místní komunikace, máme zaplavené kotelny a podemletou kanalizaci. Je to hrůza,“ řekl Vomáčka. Na místě uhynuly desítky domácích zvířat – hlavně králíci, ovce a slepice.

Kraj pošle peníze

Do Hustopečí nad Bečvou přijel ve čtvrtek dopoledne také olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD), který spolu se starostkou obce a příslušníky Hasičského záchranného sboru na místě řešil situaci.

„V tuto chvíli uvolní hejtman Olomouckého kraje částku 5 milionů korun pro dobrovolné hasiče, kteří zasahovali při událostech během poslední noci v těchto postižených místech. Peníze by mohly mít obce na svých účtech už příští týden. Ekonomický odbor nyní precizuje pravidla poskytnutí tohoto příspěvku,“ řekl krajský mluvčí Ivo Hegr.

Podle něj mohou postižené obce čerpat také prostředky na obnovu infrastruktury z programu ministerstva pro místní rozvoj, a to až do sta procent celkové výše škody.

„Během pátku sdělíme starostům, že takový program existuje, a pomůžeme obcím s vyplněním žádostí,“ uzavřel Hegr.