VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce se bouří. Přijdou o zisk ze skládek?

Olomouc - Starostové obcí, kde mají za humny skládku, kam firmy svážejí tuny smetí z okolí, se bouří. Nadzvedl je návrh novely zákona o odpadech z pera ministerstva životního prostředí. Hrozí jim, že přijdou o velké peníze, kterými vylepšují svoje rozpočty za to, že mají smetiště na katastru.

30.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

„Z tuny uloženého odpadu máme 400 korun, které dostává obec, na jejímž katastru skládka leží. Ministerstvo chce, aby nám zůstalo jen dvacet procent této sumy a zbytek připadl kraji,“ popisoval nejvíce kontroverzní pasáž návrhu starosta Mrskles Jaromír Sláma (nez.).

Mění se pravidla uprostřed hry?

Na skládce nad vesnicí se jim už roky hromadí odpad z krajského města i okolních obcí. Starostové poukazují na to, že ministerstvo mění „pravidla hry“ v průběhu provozování skládek, pro které získali souhlas lidí často právě jen pro jejich ekonomický přínos.

„Byl velký problém prosadit mezi občany, aby tu skládka mohla vzniknout. Teď už souhlas obcí nepotřebují, protože skládky stojí, tak nám peníze seberou,“ kritizoval Sláma. Ministerstvo životního prostředí poukazuje na to, že jde teprve o návrh novely.

„Návrh je návrhem od toho, aby se o něm vedla debata. Ta se vede,“ reagoval mluvčí Bursíkova úřadu Jakub Kašpar.

Naznačil, že v konečném znění, které půjde do vlády, se zřejmě neobjeví dvacet, ale více procent z poplatku za tunu uloženého komunálního odpadu ve prospěch obcí.

„Tolik jim neubude, jak to je uvedeno v původním návrhu,“ vzkázal kritikům.

Starostové sepsali petici

Starostové sepsali petici, kterou včera předali na ministerstvu. Tvrdí, že schválení nynějšího návrhu by bylo vůči obcím se skládkami nespravedlivé, a navíc by vedlo k zakládání nelegálních skládek.

„Nejsme nenasytní, ale pokud o peníze přijdeme, kdo bude ručit za skládku, až se přestane využívat? Provozovatel skládky třeba zanikne a co když dojde k havárii? Kdo se o?to postará?“ obává se Sláma.

Petici podpořil i Medlov na Uničovsku. „Skládka je pro obec ohromná zátěž. Jezdí k?nám stovky nákladních aut. Ročně se u nás uloží kolem třiceti tisíc tun odpadu. Návrh ministra Bursíka je nesmyslný. Proč bychom měli penězi, které dostaneme za to, že tady trpíme a staráme se o skládku, dotovat kraj?“ ptá se medlovský starosta Bohumír Berger (nez.).

„Většina vesnic, kde jsou skládky, si vzala úvěry na rozvoj infrastruktury a nebyla by schopná je splácet,“ doplnil.

Ministerstvo chce dát peníze obcí krajům

Například Mrsklesy nyní mají ze skládky přes třicet milionů korun ročně. „První roky jsme ale dostávali podstatně méně,“ podotkl Sláma. Mrsklesy kvůli návrhu zákona zatím odmítly dát provozovateli skládky souhlas s jejím dalším rozšířením.

Proč ministerstvo bere obcím peníze a chce je dát krajům? „Kraj peníze nebude moci použít na cokoli jako obce, ale budou účelově vázány na investice do zlepšení nakládání s odpady. Kraj je za to zodpovědný a někde peníze brát musí,“ vysvětloval mluvčí ministerstva Kašpar.

„Neupíráme kompenzaci tam, kde mají skládku. Ale skládka zatěžuje i?obce v jejím okolí, které z ní nemají nic. Proto nám připadá nespravedlivé, aby obce se skládkou měly sto procent z částky,“ uvedl Jakub Kašpar.

Budese více recyklovat

Starosta Mrskles namítá, že nejsou nenasytní. „Oslovili jsme okolní obce a chceme, ať jdou peníze tam, kde skládkování zatěžuje. Kraje je utratí jinde,“ míní starosta Sláma.
Starostové v petici kritizují i to, že novela postupně zvyšuje poplatky až na 1500 korun za tunu v roce 2013.

„Nechceme, aby bylo nejvýhodnější zavézt odpad na skládku. Chceme, aby nejvýhodnějším řešením byla recyklace,“ vysvětloval Kašpar s tím, že nyní se v Česku recykluje pouze 24 procent komunálního odpadu, zatímco Rakousko či Německo znovu zpracovávají polovinu vyprodukovaného množství.

Podle starosty Medlova ale obec třídí už nyní, aby jim sklo, plasty a podobně zbytečně na skládce nezabíraly místo. „Prodlužujeme tím její kapacitu o další roky,“ reagoval starosta Berger.

Daniela Tauberová, Magda Vránová

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Texl
4

Texl chtěl skončit s fotbalem, teď září: Tlak necítím, prostě se bavím

Solární wi-fi lavička ve Smetanových sadech v Olomouci
2 5

Využíváte wi-fi lavičky v Olomouci? Statistiky hlásí tisíce připojení

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

ANKETA / Větrný park Jívová má zelenou. I když jak se to vezme.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce přes 8 tisíc lidí

Olomouc minulý týden zaplnili mladí křesťané z celé republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení