VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový šéf muzea: Na SEFO chci architektonickou soutěž

Olomouc – Více a lépe komunikovat s návštěvníky a vybudovat Středoevropské forum Olomouc. To jsou hlavní cíle nového ředitele olomouckého Muzea umění Michala Soukupa

11.4.2013 4
SDÍLEJ:

Vizualizace podoby Středoevropského fóra v OlomouciFoto: Zdroj: Muzeum umění Olomouc

Soukup dostavbu a rekonstrukci muzea v Denisově ulici považuje za zásadní. Chce ale také instituci mnohem více otevřít veřejnosti.

„Instituci přebírám v dobrém stavu, což se ne každému novému řediteli poštěstí. S mým předchůdcem, profesorem Pavlem Zatloukalem, jsme v předešlých letech úzce spolupracovali na mnoha projektech, v nichž je třeba pokračovat. Něco se ale změnit musí," uvedl nový šéf Muzea umění Michal Soukup.

„Chtěl bych více komunikovat s veřejností, aby se k nám návštěvníci rádi vraceli. V souvislosti s tím budeme měnit podobu internetových stránek a přizpůsobíme je aktuálním trendům. Rozšíříme i spolupráci se školami, badateli a studenty. Více se zaměříme na program pro rodiny s dětmi a také budeme využívat práci dobrovolníků," nastínil Soukup.

Jedním z hlavních cílů Soukupova vedení bude získat dvě parcely, které jsou potřebné k další rekonstrukci Muzea moderního umění a dostavbě v sousední proluce. Právě to je totiž jednou z podmínek ministerstva kultury, aby se v projektu mohlo pokračovat.

Ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup

Ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. Foto: ČTK/Luděk Peřina

„Tuto věc považuji za naprosto zásadní. Současný stav je totiž dlouhodobě neudržitelný a reálně hrozí, že nebudeme schopni v plné míře plnit některé evropské standardy, především v péči o svěřené sbírky, ale také v oblasti návštěvnického servisu. Kromě toho si myšlenka vybudovat v Olomouci středoevropské badatelské centrum vysloužila mezinárodní uznání, avšak bez odpovídající budovy nelze pořádat prestižní projekty," vysvětlil Michal Soukup.

Pokud se muzeu podaří parcely získat, bude mít dvě možnosti, jak pokračovat ve výstavbě Středoevropského fora Olomouc.

„Jednou z variant je pokračovat v současné koncepci a vycházet ze zveřejněné architektonické studie. Osobně bych se ale přikláněl k tomu, abychom projekt morálně očistili a začali znovu, tedy aktualizovali zadávací podmínky a vypsali architektonickou soutěž. O dalším postupu a budoucnosti projektu však v této chvíli nemohu rozhodnout sám, budeme o tom diskutovat nejen s naším zřizovatelem, ministerstvem kultury, ale také se zástupci místní samosprávy a odborné veřejnosti," doplnil Soukup.

Michal Soukup odpovídal ON-LINE

Nová stálá expozice moderního umění

Co se týče výstavní dramaturgie a odborné činnosti, nechce nový ředitel měnit nic. Návštěvníci se tedy i letos mohou těšit na desítku krátkodobých výstav, na kterou byli zvyklí i v předešlých letech.

„Co se týče jejich výběru, budeme jej pečlivě zvažovat, aby celková dramaturgie byla kvalitní a atraktivní. V následujících letech chystáme například velký mezinárodní projekt Madony na lvu, který se bude věnovat exkluzivní a specifické skupině gotických soch, nebo velkou tematickou výstavu Anděl, která představí znázornění tohoto motivu v umění od středověku po současnost," řekl Soukup.

Po mimořádném úspěchu výstavy od Tiziana po Warhola však muzeum přece jen chystá jednu změnu a tou bude nová stálá expozice moderního umění, která by se měla otevřít v listopadu letošního roku.

„Dlouho jsme s tímto krokem váhali, ale mimořádný úspěch naší jubilejní výstavy nás definitivně přesvědčil, že naše sbírky, bez nichž se neobejde téměř žádná důležitá výstava v České republice, jsou dostatečně pestré a bohaté a se stálou expozicí nelze déle otálet," dodal ředitel Michal Soukup.

SOUVISEJÍCÍ: Pavel Zatloukal: Doba je ošklivá, nejen pro SEFO

Autor: Kristýna Kovaříková

11.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Větrníky u Horní Loděnice
2 11

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce přes 8 tisíc lidí

Olomouc minulý týden zaplnili mladí křesťané z celé republiky.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? 

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Takový úvod zápasu, jaký předvedli olomoučtí fotbalisté, nezažila nejvyšší česká fotbalová soutěž 18 let!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení