VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Norské peníze pomůžou památkám i nemocným

Olomouc -Opravy kulturních památek a muzejních expozic, revitalizace městských parků či lepší péči o seniory a dlouhodobě nemocné – to vše by v příštích pěti letech měla v Olomouckém kraji zaplatit formou takzvaných norských fondů Evropská unie.

12.10.2009
SDÍLEJ:

Opravené depozitáře Vlastivědného muzea.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hejtmanství by na projekty na svém území chtělo získat až sto sedmdesát milionů korun. Krajský úřad se stane také kontaktním místem, kde budou moci jak státní, tak i soukromé subjekty podávat žádosti o získání dotace.

V minulosti se touto cestou zaplatilo například vybudování depozitářů Vlastivědného muzea Olomouc.

Kulturní centrum na zámku

„Chtěli bychom do Olomouckého kraje získat z norských fondů alespoň stejnou částku jako minule, což činí zhruba sto sedmdesát milionů korun. Krajský úřad se stane opět kontaktním centrem pro sběr žádostí o dotace. Vybrali jsme také konkrétní aktivity, které podpoříme,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

Hejtmanství by chtělo přispět na projekty, které se zaměří na rekonstrukce památek, opravy a revitalizace parků či vybudování muzejních expozic.

„Krajský projekt, který bychom chtěli z fondů zaplatit, je vybudování víceúčelového vzdělávacího a kulturního centra na zámku v Čechách pod Kosířem,“ přiblížil Horák.

Populace stárne

Dále bude kraj podporovat péči o seniory a zdravotně postižené. „Jde například o vybudování vzdělávacího centra pro slabozraké v Olomouci nebo rekonstrukci léčebny dlouhodobě nemocných v Moravském Berouně,“ vyjmenoval projekty Horák.

Rekonstrukce Odborného léčebného ústavu v Moravském Berouně zahrnuje vytvoření sociálního zázemí přímo na pokojích pacientů a stavbu společenských místností.

„Vážíme si vstřícnosti vedení kraje, které chce investovat do následné péče a zvýšení komfortu dlouhodobě nemocných. Z hlediska demografického vývoje je to velmi prozíravý krok, populace stárne a kvalitní péče bude v budoucnu potřebná,“ vysvětlila ředitelka léčebny Jana Ferancová.

Léčebný ústav již rekonstrukcí v současné době prochází. „V jednom z objektů nyní budujeme evakuační schodiště a v každém patře balkon, aby i imobilní pacienti mohli na čerstvý vzduch. Opravy financuje také kraj,“ uvedla Ferancová.

Projekt vzdělávacího centra pro slabozraké v Olomouci počítá s výstavbou mateřské a základní školy a vzdělávacího centra. „V projektu jde v podstatě o přemístění základní školy pro zrakově postižené z Litovle do Olomouce. Centrum by mělo vzniknout v Hejčíně u budovy přírodovědecké fakulty.

Rodiče i děti zde budou mít mnohem větší prostor pro integraci, navíc je zde lepší infrastruktura, univerzita, oftalmologická klinika. Doufám, že se kraji podaří peníze získat,“ poznamenal ředitel Tyflocentra Olomouc Jan Příborský.

Opravy i digitalizace

V minulosti kraj z norských fondů zaplatil například rekonstrukci depozitářů Vlastivědného muzea Olomouc za pětačtyřicet milionů, digitalizaci novin ve Vědecké knihovně v Olomouci za osm a půl milionu. V současné době se ještě pracuje na opravě fresek v kostele ve Šternberku.

Co to vlastně norské fondy jsou?

„Norské fondy putují z Norského království, které není členem Evropské unie, ale v oblasti obchodu využívá evropský hospodářský prostor a jako určité kompenzace musí poskytovat finanční prostředky novým členským státům EU. Máme tedy štěstí, že jsme v tomto balíku zahrnuti,“ vysvětlil Horák.

Autor: Lucie Bukvová

12.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní škola pro učitele v Hrubé Vodě na Olomoucku
5

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Cestu parkem během Flory umožní průchodky, návštěvníci získají slevu na MHD

Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc nabízí možnost získat zdarma jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Nový a přehlednější bude také systém průchodů přes Smetanovy sady, které se během květinových výstav lidem bez platné vstupenky uzavírají.

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Krajská hygienická stanice, ta lidi bydlící kolem Plumlovské přehrady ani rekreanty věru nepotěšila. Ve středu totiž zveřejnila informaci, na kterou čekaly od konce minulého týdne tisíce lidí: o stavu vody v přehradě. A překvapení se nekonalo: po předchozím měření před necelými třemi týdny hygienici opět udělili vodě v přehradě pětku - tedy zákaz koupání.

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Celkem sedm uchazečů se zajímá o post ředitele Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Výběrová komise má přihlášky na stole, rozhodnout by měla koncem září.

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení