VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevkusné reklamy hyzdí Olomouc, stěžují si v opraveném centru

Olomouc – Minulý rok skončila nákladná rekonstrukce Dolního náměstí, jehož podobu dnes opět dotvářejí obchody, které už necloní dočasné ploty. Obrázek centra ale podle některých Olomoučanů teď ruší figuríny a poutače vystrčené na chodník.

19.4.2014 33
SDÍLEJ:

Pavelčákova ulice v centru Olomouce. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Procházet v Olomouci jednou z největších památkových zón v republice je zážitek nejen pro turistu.

Občas ale z detailů zamrazí, protože některé provozovny svými poutači či jinou reklamou při cestě středem města vracejí člověka zpátky na zem.

Památkáři se o vzhled centra starají a mohou dávat i milionové pokuty, přesto by za příklad péče o historická jádra mohla sloužit spíše menší města.

„Nějaká ta áčka se dají ještě pochopit, i když to zabírá místo. Ale když k tomu na chodník dají ještě figuríny, které při dešti neschovají, ale přikrývají je igelitem, je to přeplácané a nevkusné," komentovala vzhled jednoho z obchodů zaměřených na zboží z Asie prodavačka Andrea, která pracuje nedaleko. Příjmení si nepřála zveřejnit, aby neměla problémy s konkurencí.

„Dolní náměstí je krásně spravené a do toho takové věci, nelíbí se mi to. Hyzdí to město," dodala žena.

Pokuta až dva miliony

Rozpaky někdy budí také vývěsní štíty.

„Některé jsou na lepence a jsou opravdu hnusné, magistrátu ale nevadí. Hned vedle však může být problém s dobově vykovanou mříží. Je to nejednotné a nikoho to nezajímá," srovnal Libor Schubert, jenž pracoval na několika nástěnných malbách a má s úřadem i osobní zkušenost.

Magistrát nicméně říká, že péči o podobu jádra města se věnuje dostatečně a kontroly provádí pravidelně.

„Obecně platí, že na památkově chráněném území se nesmí nic dít bez vědomí výkonného orgánu, tedy oddělení památkové péče magistrátu. V případě pochybností může kdokoli vznést telefonický či e-mailový dotaz na kteréhokoliv pracovníka z oddělení památkové péče magistrátu," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Zákon o památkové péči umožňuje uložit sankci do výše dvou milionů korun.

Stojany ve tvaru písmene A a reklamy na chodnících posuzuje oddělení státní správy na úseku pozemních komunikací. Jde-li o pozemky města, vyslovuje se k zásahům také.

Oddělení památkové péče stavebního úřadu se vyjadřuje na základě návrhu Národního památkového ústavu (NPÚ).

NPÚ: Můžeme se vyjadřovat

Pohledy na jednotlivé případy se však mohou lišit. „Pokud stavební úřad zastává jiný názor, například na základě doložených posudků odborníků a vlastníka, tak může vydat rozhodnutí odlišné od stanoviska NPÚ," sdělila Radka Štědrá.

Historické jádro Olomouce se stalo památkovou rezervací v prosinci roku 1987. Českoslo­venské ministerstvo kultury stanovilo podmínky pro stavební činnost. Ty dávají možnost vyjadřovat se i ke vzhledu úprav.

„V dané souvislosti lze uvést například podmínku, že všechny úpravy městských prostorů, zejména úpravy fasád a podobně, musí být v souladu s historickým prostředím rezervace," vysvětlil ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Olomouci František Chupík.

Zajistit dobrý estetický vzhled kulturní památky navíc vlastníkovi ukládá vyhláška k zákonu o státní památkové péči.

„Do jisté míry je tedy možné se z pozice státní památkové péče v mezích daných stávajícím právním rámcem ke vzhledu stavebních úprav vyjadřovat," sdělil František Chupík, že určité možnosti, jak bránit nevzhledným zásahům, jeho kolegové mají.

Příklady? Třeboň, Pelhřimov, Prachatice

A ve kterých městech se podle něj daří pečovat o historická jádra tak, že mohou sloužit za příklad?

„Třeboň, Pelhřimov, Prachatice," vyjmenoval ředitel olomoucké pobočky NPÚ.

Kupříkladu v Pelhřimově jed podle tamního úřadu o výsledek letitého a svědomitého přístupu. Začali zkraje 90. let minulého století.

„Stav městské památkové rezervace je dán dlouhodobou péčí, osvětou, přístupem města, fungováním regenerační komise a v neposlední řadě i finanční podporou vlastníků nemovitostí," zamyslel se nad příčinami tajemník městského úřadu Jan Machyán.

Dodal, že v Pelhřimově mají pětiletý a obnovovaný program regenerace a také regulační plán, který stanovuje přípustné možnosti reklamy jako velikost, použité materiály, umístění a podobně.

Jedním z výsledků je pak mimo jiné zájem návštěvníků, kterých do města s šestnácti tisíci obyvateli zavítá přes léto srovnatelný počet.

„Podoba historického jádra je jistě jedním z důležitých prvků pro turismus. Zejména pak ve spojení s pořádáním kulturních akcí, jakými jsou například mezinárodní festival Pelhřimov – město rekordů, jehož třiadvacátý ročník proběhne ve dnech 13. a 14. června," zmínil jednu z událostí tajemník úřadu.

Autor: Ondřej Zuntych

19.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
17

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Podpora rozvoje dětského čtení, čtenářské gramotnosti a přípravy výuky tak, aby mělo šanci učit se skutečně každé dítě ve třídě. Jak na to, zjišťují až do soboty 19. srpna pedagogové na Letní škole pro učitele v Hrubé Vodě, místní částí Hluboček na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Cestu parkem během Flory umožní průchodky, návštěvníci získají slevu na MHD

Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc nabízí možnost získat zdarma jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Nový a přehlednější bude také systém průchodů přes Smetanovy sady, které se během květinových výstav lidem bez platné vstupenky uzavírají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení