Budou-li zkoušky úspěšné, mohl by být medikament na trhu během pěti let. To ovšem v naprosto ideálním případě, kdy testování půjde bez komplikací.

Preparát, který americká firma Gilead Sciences vyrobila z účinné látky GS-9219 objevené profesorem Antonínem Holým, byl zatím úspěšně testována pouze na psech.

„Do zahájení studie zbývá několik týdnů. Firma, která studii zadala, však zavázala lékaře mlčenlivostí o jakýchkoliv detailech, což je určitě v této fázi správné i z etického pohledu vůči pacientům,“ sdělil včera mluvčí FNO Egon Havrlant.

Americká firma nákladné testy platí a v Česku je provádí právě kvůli spojitosti s objevitelem účinné látky. Do studie se zapojí několik desítek pacientů. Testovat se bude i ve Spojených státech.

Pacienti olomoucké kliniky, která je jedním z pěti špičkových českých center zařazených do zkušební studie, měli o podání preparátu zájem. Ten byl násobně větší, než počet těch, kterým může být v této fázi studie nasazen. Kriteria pro výběr jsou navíc velmi přísná.

Podle lékařů jde o úplně první fázi testování, kdy se prověřuje, zde je vůbec možné látku použít u lidí. Konkrétně se týká některých pacientů s chronickou leukémií a takzvanými nehodkinovými lymfomy (jeden z typů nádorů lymfatického systému).

Do studie lékaři zařadí pacienty, kteří už na běžnou léčbu nereagují nebo se jim onemocnění stále vrací. Preparát, který by mohl posunout kupředu léčbu rakoviny, má za sebou zkoušky na zvířatech, které přinesly velmi dobré výsledky.

„Lék dostávali nemocní psi, které skutečně lymfomy často postihnou, a snášeli jej opravdu dobře. My budeme testovat dávkování, okamžitý i dlouhodobý efekt léčby a také nežádoucí účinky. Pokud by se ukázalo, že jej organismus pacientů netoleruje, studie může být předčasně ukončena,“ uvedl primář olomoucké kliniky Tomáš Papajík.

Testovaná látka je unikátní tím, že působí pouze na nádorové buňky.

„Na rozdíl od chemoterapie, která je mnohem drastičtější, nepoškozuje zdravé buňky. Jde tu o úplně nový princip, kdy účinná látka léku působí na enzym v nádorové buňce, čímž zastaví její dělení a buňka se pak rozpadne. Pro nemocné to znamená velkou naději, protože u některých typů těchto chorob zatím medicína umí pacienty pouze zbavit příznaků nemoci a prodloužit jejich přežití,“ vysvětlil primář Papajík.

Pacienti podstoupí nejprve čtyřměsíční léčbu. Pokud bude úspěšná, mohou pokračovat další fáze klinické studie. Lék by se pak na trhu mohl objevit během pěti nebo šesti let.

„Jestli se prokáže, že je mimořádně účinný, může to být i rychleji. Bylo by neetické, aby se k němu pacienti nedostali dříve,“ dodal primář Papajík.