Sedmadvacetiletá Martina z Bruntálska před půl rokem porodila zdravého chlapečka. Když se rozhodovala, kde dítě přivede na svět, bez dlouhého rozmýšlení volila šternberskou porodnici. Přestože leží dál, než „spádové" zařízení v Krnově.

Když se dozvěděla, že je porodnice ve Šternberku v ohrožení, kroutila nad zprávou hlavou. Měla s ní jen ty nejlepší zkušenosti.

„Byla jsem s péčí maximálně spokojená. Lékaři i sestřičky byli velice ochotní a úroveň poskytované péče byla z mého laického podhledu perfektní. Šternberk měl napadl okamžitě, když jsme se rozhodovala, kde budu rodit,," popisovala Martina. Celé jméno si nepřála zveřejnit.

„Co kdybych s dalším miminkem skončila v Krnově," pousmála se.

Právě ten by z pohledu spádovosti měla volit.

„Tam jsem však neměla dobrou zkušenost a má hodně negativních recenzí. Šternberskou nemocnici všichni hodně chválili. Dala jsem na jejich radu a vyplatilo se mi to. Pokud bych se měla znovu rozhodovat, opět bych jela do Šternberka, přestože do Bruntálu či Krnova to mám blíž," dodala.

Nemocnice okresního typu má velkou spádovost.

„Je to více než 100 tisíc lidí, kteří spádově patří do šternberské nemocnice. Lidé z Moravskoberou­nska? Jak ti se v zimě budou dostávat jinam. V nemocnici je traumacentrum, kde poskytne základní péči. Každý segment, nejen porodnice, má v nemocnici své místo. Nehledě na to, kolik peněz bylo za posledních 15 let do nemocnice investováno," uvedl šternberský radní a poslanec Jiří Zemánek (ČSSD), podle něhož se v interních materiálech VZP skutečně objevila citelná redukce ve Šternberku.

„Vidím to jako totální rezignaci na zájem pojištěnců," dodal.

SOUVISEJÍCÍ: Nemocnici ve Šternberku hrozí konec

Vyjádření VZP

Zdravotní pojišťovny tlačí nemocnice nejen v Olomouckém kraji, aby více šetřily, a řada z nich doposud nemá jistotu, že s nimi od ledna podepíší novou smlouvu na dalších pět let.

Středomoravská nemocniční, která zastřešuje nemocnice Šternberk, Přerov a Prostějov, měla podle původního memoranda zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví měl přijít zhruba o tři desítky lůžek.

VZP v tuto chvíli neotevřela karty, a sdělila, že jednání o „restrukturalizaci a optimalizaci lůžkového fondu" ve Středomoravské nemocniční ještě nejsou na konci. Ujistila, že o ukončení smlouvy se nemluvilo.

„Předmětem dosavadních jednání byla jednak redukce akutního lůžkového fondu dle výsledku provedených analýz, ale také požadavky Středomoravské nemocniční navýšení počtu lůžek v některých oborech," reagoval Michal Vojáček z regionální pobočky v Ostravě.

„Ukončení smluvního vztahu s nemocnicí ve Šternberku diskutováno nebylo. Dokud nebudou zmíněná jednání uzavřena, nebylo by korektní komentovat návrh restrukturalizace do větších podrobností," uvedl k osudu šternberského zařízení.

Mapování situace

Vedení samospráv ze Šternberska ve středu zjišťovala, nakolik může být nemocnice skutečně ohrožena.

„Informace zazněla, ale nikdo ji zatím nepotvrdil. I to, že někde zazněla a oficiální místa se o ní baví, je velmi závažné. Uděláme vše proto, aby zůstalo jen u informace a jedné z možností," uvedl starosta Šternberka Stanislav Orság (ODS).

„Zjišťujeme, jak situace vypadá. Byli jsme ujištěni, že se s pojišťovnou stále ještě jedná a bylo podepsáno memorandum, kde se hovoří o 32 lůžkách v rámci Středomoravské nemocniční, které se ale týkaly převážně Přerova a Prostějova. Věříme, že to tak dramatické nebude a zvítězí zdravý rozum. Oblast Moravskoberounska se bez nemocnice ve Šternberku neobejde," uvedla starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská (KSČM).

Co k věci říká Středomoravská nemocniční?

Středomoravská nemocniční již v úterý uvedla, že o katastrofickém scénáři pro Šternberk slyšela, také pouze neoficiálně.

„Pokud by se tento černý scénář měl skutečně naplnit, pokládali bychom ho za extrémní. Šternberská nemocnice patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným nemocnicím v České republice z pohledu spokojenosti pacientů," reagovala mluvčí společnosti Hana Szotkowská.

S VZP jednala Středomoravská nemocniční před čtyřmi měsíci, kdy předložila návrh možné redukce lůžek, který konzultovala se svazem zdravotních pojišťoven.

„Ve třech nemocnicích navrhujeme úsporu 32 lůžek. To je řešení racionální a adekvátní tomu, že Středomoravská nemocniční provedla redukci lůžkového fondu již v letech 2008 až 2010. Tento návrh byl projednán se zástupci VZP i zaměstnaneckých pojišťoven a začátkem června byl předán i písemně. Od té doby jsme však jakékoliv oficiální stanovisko ze strany VZP neobdrželi," objasňovala oficiální jednání s největším plátcem v regionu.