VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naproti Mořice bylo několik hospod, chodil tam i biskup

Olomouc /HISTORIE OLOMOUCKÝCH HOSPOD/ - Některé olomoucké hospůdky mají bohatou tradici a dodnes vzkvétají, jiné po sobě nezanechaly žádné stopy. Příkladem je dnešní rušná ulice 8. května. Dnes už není znát, že v prostoru napravo od Národního domu původně býval čilý hospodský ruch.

30.8.2009
SDÍLEJ:

Dům, kde začátkem 20. století sídlila vinárna U Zelené žábyFoto: DENÍK

Hned několik pohostinských zařízení stálo v prostoru přímo naproti kostelu svatého Mořice.

Tak třeba budova dnešní základní školy Komenium. Na jejím místě původně stály celkem tři domy.

V nejvýznamnějším z nich, obecním městském domě, který sloužil původně jako sídlo pláteníků, vznikla už v první polovině šestnáctého století Taverna – výčep s několika druhy lahodných piv. Speciální bílý ležák se dokonce vařil přímo ve sladovně, která k domu také přináležela.

Místo, kde děti zanedlouho opět zasednou do školních škamen, skýtalo výběr tekutin, nad kterým se nejednomu pivaři s přiměřenou fantazií a vyvinutým Pavlovovým reflexem dodnes sbíhají sliny.

Obzvláštní obliby požíval mok z Moravské Třebové – odtud si budova vysloužila přízvisko „Třebovský dům“.

„V hospodě se však nečepovalo pouze třebovské pivo a olomoucké bílé pivo. V roce 1552 také svídnické a opavské pivo a tak zvaný Stolperbier,“ zjistil badatel Miloslav Čermák.

Mezi rozmanitou klientelu výčepu patřili i církevní hodnostáři včetně jezuitů i samotného biskupa. Tržby však nebyly patřičně vysoké, proto dům město využívalo i k jiným účelům – jako sýpku, skladiště dřeva pro tesaře či jako dočasné ubytování zajatých vojáků.

Základní škola Komenium - na jejím místě býval oblíbený výčep Taverna

Základní škola Komenium - na jejím místě býval oblíbený výčep Taverna

Pak město přikoupilo vedlejší dům a vznikla v něm takzvaná mořická kasárna – samozřejmě s výčepem v přízemí. Dodnes trvající vzdělávací období nahradilo éru pohostinství v roce 1875. Tehdy město dům zbořilo a na jeho místě vybudoval stavitel Kotas německou reálku.

Za dalším pohostinským zařízením nemusíme věru chodit daleko. V sousedním domě, který dnes stojí hned vpravo vedle školy, byla už v roce 1902 vinárna „U Zelené žáby“, která prosperovala až do roku 1923.

„Žába“ nebyla ortodoxně pojatou vinotékou, majitelé zřejmě nechtěli ztratit ani pivní klientelu. Vedle popíjení z číše jste si tam mohli přihnout i z půllitru točené Plzně. To však nebylo zařízení na škodu – moderně pojatá prostora s vedlejšími salonky se zjevně těšila dobrému renomé.

„Byla zde velmi dobrá kuchyně, každodenní večerní koncerty a vzorná obsluha,“ píše historik Čermák.

Autor: Karel Páral

30.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér Roman Sedláček
34

Sedláček nabádá Sigmu: Hrajte aktivně, vzadu má Brno problémy

Dopravní nehoda s požárem na D1.
AKTUALIZOVÁNO
7

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení