Mladá squaterka ze zničené nádražní budovy s úsměvem nad hromadami odpadků popisuje život na nádraží. „Benga (policisté) sem chodí i dvakrát týdně, vše nám rozmlátí a rozhážou. Jak odejdou, tak se vrátíme,“ řekla s nadhledem hodným svého věku a způsobu života o policistech. Uvedla, že je jí devatenáct, je závislá na pervitinu a z domu odešla pro neshody s rodiči. Podle jejích slov komuna narkomanů zde tímto způsobem funguje už deset let. „V zimě je nás tady až třicet, teď jsme tady tak čtyři,“ uvedla.

Regionální správa majetku v Olomouci na začátku dubna tohoto roku převzala i budovy Českých drah, jejichž stav je patrný ze snímku. Proč jsou v tak příšerném stavu, proč cestující vítá tak odpudivé prostředí? „Když se budova opustí, nejsme ji schopni ani s pomocí policie uhlídat,“ uvedl Gabriel Jursa, ředitel Regionální správy majetku v Olomouci.

Správa, jak Jursa řekl, byla zřízena poměrně nedávno, má na starosti 1800 budov v kraji Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském a má 103 zaměstnance. „Přebíráme majetek ČD a.s. a postupně řešíme, co bude s budovami dál,“ uvedl Jursa. Budovy, o které nebude zájem, nebude je možné pronajmout a jsou ve špatném stavu, se prý zbourají. „Správa majetku chce tento stav zlepšit, ale nejde to udělat hned,“ uzavřel otázku neutěšeného stavu okolí železnic Jursa.

Zatím se tedy bezdomovci a narkomani o střechu nad hlavou bát nemusí a cestující se dál budou dívat na odpadky a zmar nádražních budov.