VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluku se lidé kolem silnic hned tak nezbaví

Olomouc -Ještě několik let zřejmě budou žít v nadměrném hluku z komunikací druhé a třetí třídy tisíce vesničanů z Olomouckého kraje. Ten si na jaře nechal vypracovat hlukovou studii a nyní zjistil, že na nápravu současné situace a účinná protihluková opatření bude potřebovat téměř dvě miliardy korun. Ročně však může kraj ze svého rozpočtu na tyto účely uvolnit pouhých deset milionů korun.

18.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK//Ellen Weissbrodová

V hluku z dopravy převyšujícím limity žijí obyvatelé drtivé většiny obcí Olomouckého kraje. Nová hluková studie, kterou si kraj nechal vypracovat prokázala, že zákonné normy jsou překročeny ve 199 z celkem 216 vesnic.

Jen výměna oken v nejvíce zasažených oblastech kraje si vyžádá přes 900 milionů korun.

„Podle posledních propočtů bude na kompletní protihluková opatření potřeba v celém kraji nejméně 1,7 miliardy korun. To je však částka, která není a nebude k dispozici z vlastních krajských zdrojů,“ sdělil krajský radní pro dopravu Petr Polášek.

Olomoucký kraj má ročně k dispozici na opravu všech svých komunikací jen 300 milionů korun. „Tuto sumu však rozhodně naráz vynaložit nemůžeme. Zcela bychom tím zabrzdili údržbu silnic druhé a třetí třídy. Ročně můžeme z rozpočtu uvolnit maximálně deset milionů,“ odhadl Polášek.

Olomoucký kraj proto nyní připravuje žádost na Krajskou hygienickou stanici o povolení výjimky, závady hodlá odstranit v časovém horizontu asi osmi let.

„Hlukovou studii jsme lidem chtěli původně zpřístupnit už v červnu. Nyní to však vypadá, že výjimku budeme mít vyjednanou o pár měsíců později. Odhaduji, že studii zveřejníme nejdříve v září. Kvůli nedostatku financí na protihluková opatření požádáme o pomoc a dotaci ministerstvo dopravy, od něhož jsme komunikace v roce 2002 převzali. Už tenkrát na mnoha z nich byly problémy s překročením hlukových limitů,“ uvedl Polášek.

Kraj zatím žádost o výjimku na olomouckou hygienickou stanici nepodal, podklady teprve připravuje.

„Žádost jsme ještě nedostali. Jakmile dorazí, výjimku posoudíme a samozřejmě se k tomu vyjádříme. Olomoucký kraj musí například uvést také to, na kterých úsecích jsou limity překračovány, jaké jsou aktuální hodnoty hluku ve dne a v noci a kolik lidí v lokalitách zasažených zvýšeným hlukem žije,“ poznamenal vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice pro Olomoucký kraj Karel Freudmann.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky by mohl Olomoucký kraj získat finanční prostředky na protihluková opatření například ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„V jeho rozpočtu je pro letošní rok na tzv. staré hlukové zátěže částka 1,2 miliardy korun. Také v příštím roce se počítá s minimálně stejným objemem peněz určených na stávající silnice a dálnice. U nových komunikací se už s protihlukovými opatřeními počítá rovnou při výstavbě. Kraje samotné by však měly mít ve svých rozpočtech na protihluková opatření vyčleněné vlastní peníze,“ uvedl Hanzelka.

Obce, které trápí nadměrný hluk z krajských silnic nebo z dálnic však o dotace na protihluková opatření žádat nemohou. Starostové se musejí se stížností obrátit přímo na vlastníky komunikací a vyžádat si měření hluku.

„Dotaci může získat jen majitel dotčené komunikace. Lidé, kteří stavějí nové rodinné domy přímo u frekventované a již v době výstavby hlučné komunikace si je však musejí odhlučnit sami. Překvapilo mě například, kolik novostaveb vyrostlo v posledních několika letech v těsné blízkosti frekventované komunikace v Křelově na Olomoucku,“ poznamenal náměstek sekce pro realizaci zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury Jiří Novák.

Autor: Magda Vránová

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní škola pro učitele v Hrubé Vodě na Olomoucku
5

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Cestu parkem během Flory umožní průchodky, návštěvníci získají slevu na MHD

Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc nabízí možnost získat zdarma jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Nový a přehlednější bude také systém průchodů přes Smetanovy sady, které se během květinových výstav lidem bez platné vstupenky uzavírají.

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Krajská hygienická stanice, ta lidi bydlící kolem Plumlovské přehrady ani rekreanty věru nepotěšila. Ve středu totiž zveřejnila informaci, na kterou čekaly od konce minulého týdne tisíce lidí: o stavu vody v přehradě. A překvapení se nekonalo: po předchozím měření před necelými třemi týdny hygienici opět udělili vodě v přehradě pětku - tedy zákaz koupání.

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Celkem sedm uchazečů se zajímá o post ředitele Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Výběrová komise má přihlášky na stole, rozhodnout by měla koncem září.

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení