VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zeleném ostrově v Hodolanech se má stavět, lidé se bouří

Olomouc - Jediná zelená plocha mezi domy, průmyslovými areály a výpadovkami ve Starých Hodolanech, která lidem nahrazuje park i hřiště, nejspíše v blízké budoucnosti zmizí. Pozemek se totiž majitel chystá zastavět, žádá proto o změnu územního plánu, obyvatelé se však bouří.

12.5.2010 25
SDÍLEJ:

Zelená plocha mezi ulicemi Purkyňova a Farského v HodolanechFoto: DENÍK/Michal Kovář

Travnatou plochu ohraničenou vzrostlými lipami v Purkyňově ulici ve Starých Hodolanech využívají místní jako park a volné hřiště pro děti už více než osmdesát let. Hrát si sem chodí nejenom děti obyvatel, ale také ty, které navštěvují blízké mateřské školy.

„Je to jediný areál, který nabourává jinak komplexní zástavbu. Nelíbí se nám, že by jej chtěl majitel zastavět. Přibudou zde auta a doprava, navíc mají být bytové domy vyšší než okolní. Také by se měly vykácet lípy, které travnatý areál ohraničují. Na druhé straně prostranství by pak měla vzniknout ještě další obytná zóna. V územním plánu jsou však určené plochy pro sport a rekreaci. To bychom chtěli zachovat, proto jsme sepsali petici. Už ji podepsalo více než pět set lidí z okolí,“ popsal hlavní důvody nesouhlasu předseda petičního výboru Leopold Čechovský.

Podle obyvatel je travnatá plocha jedinou zónou široko daleko, která jim umožňuje dýchat. Čtvrť je totiž ze všech stran obklopená vytíženými dopravními tepnami a průmyslovými podniky. Navíc hřiště navštěvují všechny generace.

„Není pravda, že by nebyla plocha využívaná. Naopak. Je to jediná možnost, kde si můžeme odpočinout a děti si mohou hrát bez toho, abychom se museli obávat, že se zraní nebo je ohrozí auto. Děti si tady rozvíjí fantazii, mají to tu rády,“ vysvětlila Ludmila Navrátilová, místní obyvatelka, která petici podepsala.

#nahled|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_studie_1205_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_studie_1205.jpg|Studie magistrátu: využití plochy v Hodolanech. Grafika: DENÍK. Zdroj MmOl#

Petenty jednohlasně podpořila také Komise městské části Olomouc– Hodolany.

Změna územního plánu

Stávající majitel Michal Svoboda koupil pozemek před pěti lety. Po celou dobu jej nechával lidem z okolí volně přístupný.

Nyní by chtěl změnit územní plán, aby se na ploše mohlo stavět. K jeho záměru se také přidal majitel parcel na druhé straně sportovního areálu Tělovýchovná jednota Hodolany, který zde plánuje také výstavbu.

#nahled|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_farskeho1_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_farskeho1.jpg|Zelená plocha mezi ulicemi Purkyňova a Farského v Hodolanech#

Majitel: Vybuduji další dětské hřiště

Podle studie, kterou si nechala zpracovat radnice, by zde v budoucnu mohly vyrůst bytové domy s nanejvýš čtyřmi podlažími, podzemními garážemi, vzrostlou zelení a nejméně dvěma dětskými hřišti.

„Uvažoval jsem o tom, že postavíme bytový dům pouze se třemi nadzemními podlažími. Ve studii je vidět, že se stromy kácet nebudou, spíše budeme muset další zeleň vysadit. Mezi objekty navíc zůstane volná zelená plocha, na které bychom chtěli na vlastní náklady vybudovat další dětské hřiště. Parkovat se bude v podzemí. Pokud změna územního plánu neprojde, uvažuji o jiném využití areálu,“ podotkl majitel pozemku Svoboda.

Změna územního plánu musí projít třemi fázemi, každou z nich musí schválit zastupitelstvo města.

Jelikož je nyní projednání této změny ve třetí fázi, mají obyvatelé Starých Hodolan poslední možnost se k ní vyjádřit a připomínkovat ji na veřejném projednání na olomouckém magistrátu.

#nahled|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_farskeho5_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/07/hodolany_purkynova_farskeho5.jpg|Zelená plocha mezi ulicemi Purkyňova a Farského v Hodolanech#

Magistrát: Na názor lidí budeme brát zřetel

Podle vedoucího odboru koncepce a rozvoje Radka Dosoudila však stále mají šanci ji ovlivnit.

„Obyvatelé zjistili, že se jedná o změně územního plánu v jejich lokalitě asi až v této fázi, i nyní však k ní mohou mít připomínky. My je vyhodnotíme a dohodneme se, jakým způsobem změnu předložíme do rady města a na zastupitelstvo. Veřejné projednání je právě k tomu, aby kdokoli vyjádřil, že s něčím nesouhlasí. Na názor občanů budeme brát zřetel, nemůžu však určit, jak se rozhodne zastupitelstvo, které má vždy poslední slovo,“ objasnil Dosoudil.

Veřejné projednání návrhu s odborným výkladem se uskuteční zítra v 15 hodin ve velkém zasedacím sále Magistrátu města Olomouce v Hynaisově ulici.

Autor: Lucie Bukvová

Místo události:
12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:
Muže, který se nemohl dostat ven z řeky Moravy, zachraňovali ve středu odpoledne olomoučtí hasiči.
12

Z řeky Moravy v Olomouci zachraňovali muže

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Pořádně popito měla žena, které policisté po nárazu do jiného auta zabavili řidičák. Za volant však sedla druhý den znovu a opět úplně namol. Vůz nezvládla a skončila na střeše. 

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení