Současné počty divočáků považují za nejvyšší za posledních několik desítek let. Myslivci na Olomoucku každoročně ulovili okolo pěti stovek kusů černé zvěře. Předloňskou mírnou zimu však bez problémů přežilo tolik mláďat, že nimrodi odlovili rekordních osm set divočáků.

„Vzhledem k tomu, že se i loňská zima obešla téměř bez sněhové pokrývky a větších mrazů, jsou teď stavy černé zvěře na Olomoucku rekordně vysoké. Počty proto od začátku roku regulujeme odstřelem. Předpokládám, že letos myslivecká sdružení zabijí minimálně tisíc kusů. Letos je populace divočáků zřejmě nejpočetnější za posledních nejméně čtyřicet let,“ sdělil Jiří Zbořil z olomouckého mysliveckého spolku.

Ani odstranění přemnožené černé zvěře však není podle něj jednoduché. Koncem léta se divočáci přesouvají do kukuřičných porostů a téměř z nich nevylézají.

„Tráví tam celé dny a noci, mají tam ideální úkryt, potravu a hlavně klid. Lov v tak vysokém porostu je velmi složitý. Právě v září a říjnu nám zemědělci hlásí největší škody. Na jejich uplatnění mají měsíc od doby, kdy ztrátu zjistili. Nejhorší situace obvykle bývá na Bouzovsku a Litovelsku,“ dodal Zbořil s tím, že ztráty způsobené zemědělským družstvům myslivci nejčastěji nahrazují brigádami.

Zvýšeného množství černé zvěře si zemědělci všimli už během letošních žní.

„Hned při sklizni řepky mi kombajnéři hlásili, že se v porostech prohání hodně mladých divočáků. Kukuřice nám tato zvěř každoročně během podzimu zlikviduje opravdu hodně. Náhrady škod však s myslivci neřešíme soudní cestou, protože by se jim to ještě více prodražilo. Domlouváme se s nimi na brigádách. Chodí nám pomáhat například při sběru kamení z polí a při různých pracích v zemědělství,“ řekl Jan Krůza, ředitel Mohelnické zemědělské společnosti, která hospodaří na Bouzovsku.