„Součástí této částky jsou kromě pohledávky samotné také úroky z prodlení, smluvní pokuta a náklady na soudní řízení,“ informoval náměstek ředitele pro výkon památkové péče olomouckého Národního památkového ústavu František Chupík.

O této částce rozhodl olomoucký okresní soud.

„Právní moc jeho rozhodnutí nabylo 21. května letošního roku,“ řekl Chupík.

Památkáři pak čekali až do září a 16. 9. podali k soudnímu exekutorovi Radovi Kučovi návrh na exekuci.

„K tomu, aby došlo ke dražbě nemovitého majetku, musí proběhnout spousta administrativních úkonů a procedur. Nejkratší termín, pokud by se nikdo neodvolával a všichni by spolupracovali, je půl roku od podání návrhu na exekuci. To je však spíše teoretický termín, proces se může táhnout roky,“ uvedl exekutor Kuča.

Národní dům patří společnosti, kterou vlastní Karel Kubík.

„Peníze jsme jim poté, co rozsudek nabyl právní moci, nezaplatili, jelikož jsme s nimi neměli dobré vztahy. Navíc památkáři vymohli částku, která není oprávněná,“ řekl Kubík. Společně se svým advokátem už připravuje žalobu.

„Požadujeme zpět půl milionu. Příští týden by měla být žaloba hotová,“ sdělil Kubík.

Rekonstrukci Národního domu provázejí spory a komplikace už od samotného začátku. V červenci 2008 archeologové objevili na dvoře hotelu jedno z největších dosud objevených pohřebišť z raného středověku v Olomouci.

Dělníci však při rekonstrukci část dvora vybagrovali a významné archeologické naleziště tak zničili.

„Existuje podezření, že byla poškozena významná archeologická památka,“ uvedl tehdy Pavel Michna, vedoucí odboru archeologie Národního památkového úřadu v Olomouci.

Majitel hotelu však svou vinu popřel. Podle něj vznikla chyba na straně archeologů.

„Neudělali jsme nic, co by bylo v rozporu s naší společnou dohodou. Nedorozumění vzniklo proto, že památkáři před víkendem mluvili s bagristou a ne s jeho nadřízenou. Před výkopy jsem místo sám alespoň nafotil, aby nějaká dokumentace zůstala,“ řekl již dříve Karel Masař, správce hotelu Národní dům.