VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na náměstí se stojí fronty, na formuláře ke sčítání

Olomouc - Po návratu z nemocnice domů našla Olomoučanka ve schránce tři letáky od sčítacích komisařů. Na posledním z nich stálo, že si pro formuláře potřebné pro sčítání lidu musí přijít sama na tzv. sběrné místo. Po následném dlouhém a marném čekání ve frontě na poště na Horním náměstí to vzdala.

25.3.2011 13
SDÍLEJ:

Fronta u sběrného místa na poště na Horním náměstí v OlomouciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Jsou tam šílené fronty a já tam nemůžu tak dlouho stát. Mám problémy s nohama a je to pro mě vyčerpávající. Nechápu, jak jim to v době počítačů může trvat tak dlouho. Jednoho klienta vyřizovala pracovnice patnáct minut. Asi půjdu na město, vždyť tam by mi měli pomoct. Podobný případ teď řeší i můj vnuk, který byl v zahraničí,“ postěžovala si Vlasta Vymlátilová.

Leták seniorce již však nikdo nepřinese. Půlnoc z pátku na sobotu je navíc takzvaným rozhodným okamžikem – termínem, k němuž musí platit data, která budou lidé do dotazníků vyplňovat.

Vymlátilová se pro formuláře bude muset vydat znova nebo to za ni může udělat někdo z blízkých. Možností v krajních případech je však i takzvané dodatečné sečtení.

V redakci jsme ale chtěli seniorce pomoci. Vytočili jsme opakovaně, protože bylo několik minut obsazeno, bezplatnou infolinku Sčítání lidu, domů a bytů (SLDB 2011).

„Rozumím. Ovšem paní si bude muset přijít pro formuláře opravdu osobně. Mohla bych jí doporučit, ať jde na sběrné místo až příští týden, kdy už by tam nemusely být takové fronty. Nebo formuláře zde za ni může převzít někdo z blízkých či vy,“ řekla operátorka infolinky.

„Nevěřím, že tam nebudou takové fronty. Jsme Češi, národ, který nechává vše na poslední chvíli. Nevadí mi, že si pro to musím jít sama, ale aspoň by to nemuselo trvat tak dlouho,“ reagovala Vymlátilová, které ovšem v současné chvíli nezbývá nic jiného.

Pro radu, co by musela zmíněná blízká osoba s sebou mít, aby jí formuláře pro seniorku na sběrném místě vydali, jsme zavolali i mluvčímu projektu SLDB 2011.

„Pokud s vámi žije někdo blízký, může vám formuláře vyzvednout za vás. Bude k tomu potřebovat vaše jméno a přesnou adresu a převzetí formulářů musí potvrdit na sběrném místě vlastnoručním podpisem,“ uvedl Ondřej Kubala, mluvčí SLDB 2011.

Od půlnoci sčítání i na internetu

Přelom pátku na sobotu je takzvaným rozhodným okamžikem. Do formulářů se zapisují informace tak, jak ve skutečnosti platily právě v tuto chvíli.

„Od rozhodného okamžiku, tedy od zmíněné půlnoci, bude možné začít formuláře vyplňovat a k rozhodnému okamžiku se objeví na internetových stránkách www.scitani.cz také možnost vyplnit sčítání lidu na internetu. S vyplňováním ale není třeba spěchat a není nutné formuláře vyplňovat hned. Je na to čas až do 14. dubna,“ uvedl Kubala.

K vyplnění údajů a jejich odevzdání prostřednictvím internetu je však zapotřebí dvou číselných kódů, které se nachází na papírové verzi dotazníků.

„Chtěla jsem to udělat přes internet, ale k tomu zas potřebuju ty kódy. Před lety letáky rozdali do schránek, ty se vyplnily a poslaly a bylo to. Letos je to celé jakési zamotané,“ naznačila opět Vymlátilová, která však bude mít od 5. dubna ještě další možnost vyzvednout potřebné listiny.

„Lze využít takzvaného dodatečného sečtení, kdy si můžete podle zákona vyzvednout formuláře od 5. dubna na pracovištích Českého statistického úřad nebo na příslušném obecním úřadě. Dodatečné sečtení je ale opravdu především možnost pro ty, kteří si nemohli převzít formuláře od komisaře právě proto, že byli v zahraničí, v nemocnici a podobně,“ uzavřel Kubala.

Autor: Veronika Kolesárová

25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení