Ministr má do Olomouce přijet počátkem února.

Podle ministerstva však jde spíše o teoretickou možnost, než pravděpodobnost, že by šéf resortu nakonec nepřihlížel k expertnímu posudku.

Výběrová komise ministerstva minulý týden žádost muzea o ztenčenou dotaci z Integrovaného operačního programu zamítla.

Opřela se přitom hlavně o expertní posudek, který poukazuje na nedovolenou veřejnou podporu – z veřejných zdrojů by byl podpořen projekt, který by konkuroval jiným muzeím na unijním trhu.

„Necháváme si zpracovat své expertní posudky. Firmou, která nám projekt zpracovávala, ta zpracovávala i jiné projekty v této soutěži, jež prošly a realizují se, tedy nechápu, proč by v našem projektu zakopla. Ale také ještě další oponentní posudky. Aby ministr posoudil, zda je posudek ministerstva objektivní a pokud možno sdělil, co dál. Zda je možnost pokračovat v rámci Integrovaného operačního programu nebo čerpat z jiných peněz,“ uvedl ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

PODÍVEJTE SE: EXPERTNÍ POSUDEK NA SEFO

Šance je spíš jen teoretická

Je nějaká šance, i když výběrovou komisí projekt neprošel, aby na část evropských peněz nakonec SEFO dosáhlo?

„Konečné rozhodnutí je na ministru kultury. Doufáme, že je šance, aby se projekt znovu vrátil do hry. O to nám v tuto chvíli jde,“ sdělil Zatloukal.

Podle mluvčího ministerstva kultury Stanislava Brunclíka sice konečný verdikt je v rukou ministra, ovšem šance, že by se neřídil závěry výběrové komise a hlavně expertním posudkem není velká.

„Tato možnost je spíše teoretická. Zejména s ohledem na to, že máme v ruce expertní posudky,“ uvedl.

Primátor: Nehrajte s námi na kočku a myš

Spojencem muzea je město.

„Chceme vážně mluvit o budoucnosti Středoevropského fora s vládou. Ministerstvo kultury nás do záležitosti zatáhlo kvůli nedořešeným majetkoprávním vztahům v Denisově ulici. Byli jsme to my, kteří jsme byli ochotní projekt zachránit tím, že jsme svolili směnit Edelmannův palác,“ uvedl ve středu primátor Olomouce Martin Novotný.

„Dokonce jsme museli podstoupit policejní vyšetřování. Přijde mi proto neúnosné, abychom se potom dozvěděli abstraktní větu, že projekt nesplňuje podmínky hospodářské soutěže v Evropské unii. Není přece možné, aby si s námi hráli na kočku a myš,“ sdělil s tím, že radní budou žádat vysvětlení zamítnutí žádosti.

„Projekt byl spojený s vynakládáním veřejných prostředků, jak ze strany města, tak ze strany ministerstva,“ připomněl.

Dvakrát to posoudili, nesrovnalosti nenašli

Ministerstvo kultury vysvětluje zamítnutí projektu v boji o zhruba 400 milionů korun z Integrovaného operačního programu tím, že od počátku překračoval podmínky pro udělení evropské dotace.

„Na riziko veřejné podpory byl (žadatel) upozorněn počátkem ledna loňského roku – 4. ledna 2010. Ministerstvo si nechalo udělat znalecký posudek, ten jasně ukázal, že veřejnou podporu zakládá,“ uvedl v pondělí mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Podle ředitele Zatloukala byly vytýkané formulace upraveny.

„Ministerstvo tehdy nechalo projekty posoudit a všechny byly šmahem zamítnuty – a priori neodpovídaly. Některé formulace jsme upravili a předložili na odboru ministerstva kultury. Dvakrát po sobě vše posoudili a neshledali nesrovnalosti,“ připomněl.

Olomouc by prý konkurovala jiným

Podle ministerstva by Středoevropské forum mohlo významnými výstavami konkurovat jiným muzeím.

„Podle Evropské komise je pořádání významných výstav ekonomickou činností. Žadatel sám v projektu uvádí, že počítá s pořádáním významných výstav,“ objasňoval mluvčí Brunclík výtku expertního posudku.

Komu by olomoucké muzeum mohlo konkurovat unikátním projektem, který chce představit výtvarné umění střední Evropy po 2. světové válce?

„Nechápu. Nevím, jak by mohlo jedno muzeum konkurovat jiným muzeím, zahrada zahradě. Absurdně aplikují na kulturní sféru ekonomická pravidla,“ komentoval důvody zamítnutí Zatloukal.

Ředitel Muzea umění Pavel zatloukal představuje podobu SEFO. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

SEFO jinak? Začali bychom úplně od nuly

Varianty přepracování projektu pro evropské peníze či SEFO jako součást Muzea umění Olomouc?

„Investovali jsme spoustu peněz – za projekty, za soutěže – vše by padlo. Začali bychom od nuly,“ uvedl Zatloukal.

„Dva pozemky v proluce. Směna je podmíněna tím, že uspějeme v soutěži. Smlouva by tedy byla neplatná a i v tomto případě bychom začínali od nuly. Věříme, že vlastník by byl vstřícný i nadále,“ sdělil.

Umístění sbírek shromážděných pro SEFO v Muzeum umění Olomouc?

„Tato budova doslova přetéká. Depozitáře jsou přeplněny. Co by bylo s Divadlem hudby? Ve hře je spousta věcí, které měl projekt vyřešit,“ dodal.

Muzeu se již podařilo získat stovky uměleckých děl pro SEFO. Investovalo do nich přes 20 milionů korun.

„Tyto peníze rozhodně nebyly vynaloženy zbytečně. Jsou to nejen obrazy a sochy, ale i cenné dokumenty, protože projekt počítá s archivy, připravovali jsme dokumentační centrum, kde o každém umělci měl být natočený film, jsou to velmi zajímavé osobnosti,“ dodal ředitel.