VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrakodrapy v Olomouci? Jen v jedné ulici, říká plán

Olomouc /ANKETA/ – Výškové stavby – naruší v budoucnu historické panorama města, nebo jej naopak doplní a rozvinou? Podle Olomoučanů, kteří se na radnici obrátili s námitkou vůči konceptu územního plánu, do města mrakodrapy nepatří. Architekti tvrdí opak.

14.9.2010 52
SDÍLEJ:

Olomouc a mrakodrapy. Ilustrační kolážFoto: DENÍK

Pokud bude mít totiž výšková dominanta architektonickou hodnotu, tak může pohled na historické jádro obohatit.

Jedinou zónou ve městě, kde by podle nového územního plánu mohly sedmnácti- či vícepatrové domy vzniknout, je třída Kosmonautů. Jeden z nich zde má vyrůst do dvou či tří let.

Lidem na výškových budovách vadilo, že by mohly nabourat pohled na cenné jádro Olomouce a zastínit tak staleté historické dominanty. Podobně se vyjadřuje také občanské sdružení Za krásnou Olomouc.

„Podle nás je koncept územního plánu špatně od základů a jedna z věcí, která se nám v něm také nelíbí, je řešení výškové zónace a výškových dominant. Dokument uvedl totiž jen dvě stávající pohledové dominanty, které nesmí budoucí zástavba ohrozit, a to baziliku na Svatém Kopečku a dóm. Nepočítá však s nejdůležitější výškovou stavbou centra, s kostelem svatého Michala,“ vysvětlil Alexandr Jeništa z občanského sdružení.

Doplnil, že právě proto by budoucí výšková zástavba mohla zničit pohled na panorama historického centra.

„To se nám nelíbí, a proto považujeme koncept územního plánu za účelový dokument. Nemáme nic proti vícepatrovým budovám, ale to, jak s nimi pracuje územní plán, nám nepřijde vhodné,“ dodal.

Architekti: Historii chceme doplnit, ne přebít

Brněnské duo Knesl+Kynčl, architekti, kteří územní plán pro město připravují, namítají, že Olomouc se nestane městem mrakodrapů a její panorama zůstane neporušené.

V územním plánu bude totiž zaznačená jen jediná ulice, na které by v budoucnu mohly vyrůst stavby o mnoha patrech.

„Jde o třídu Kosmonautů. Zkoušeli jsme různé koncepty výškových budov. Při velikosti Olomouce a tím, jak je vytvářená, není jiné místo pro podobnou zástavbu vhodné. Třídu Kosmonautů chceme oživit, podtrhnout její důležitost a zvýraznit ji. Za hodnotu ale bereme historické jádro. To chceme doplnit, nikoli přebít. Proto nebudou výškové objekty rušit pohled na Olomouc,“ vysvětlil Jakub Kynčl.

Autoři územního plánu míní, že každá doba by měla mít možnost zapsat se do panoramatu města. Jednou z možností jsou právě vysoké domy.

„Jsou důležité i pro lidi. Upozorňují je, že se v místě koncentruje energie, že se tam něco děje. Proto k výškovým dominantám nemůžeme přistupovat rigidním památkářským způsobem a nepovolit je. Kdyby k nim tak přistupovali v minulosti, nevznikla by spousta staveb, které nyní chráníme. Důležité však je, jakou hodnotu stavba bude mít, zda bude pěkná, nebo ne. To už ale územní plán určit neumí. Její podoba závisí na investorovi a vybraném architektovi,“ podotkl Kynčl.

CO SI O STAVBĚ VÝŠKOVÝCH BUDOV V OLOMOUCI MYSLÍTE VY?
Svůj hlas můžete připojit v anketě v pravém sloupci, svůj názor v diskusi pod článkem.

Mapa ukáže, kde to jde

Radnice si nechala kvůli výškovým stavbám a dalším plánovaným projektům vytvořit digitální mapu Olomouce, která záměr převede do virtuální podoby. Mapa tak ukazuje, jestli budovy narušují ráz města či pohled na něj.

„Může nám pomoci se v konkrétním případě rozhodnout. Osobně nejsem striktně pro nebo proti výškovým stavbám. Každý záměr by se měl posuzovat individuálně. Obecně se však domnívám, že Olomouc neunese architektonicky ani ekonomicky víc než dvě tři vysoké budovy. Dovedu si je ve městě představit, ale klíčové pro mě je, jakou kvalitu architektury budou stavby mít,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Už před časem rozdělil Olomoučany na dva tábory záměr soukromého investora postavit na třídě Kosmonautů budovy, ve kterých bude sídlit Inovační centrum, a vysokoškolský kampus.

Součástí nového areálu má být totiž i osmnáctipatrová stavba, která se tak stane první výškovou dominantou ulice. V současnosti se v areálu bývalých kasáren 9. května začínají rýsovat první domy. Štíhlá vysoká budova je doplní o dva či tři roky později.

Stavba kampusu a inovačního centra na třídě Kosmonautů. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Celkově dostala radnice od občanů přes osm set podání, která obsahovala velké množství připomínek a námitek. Odborníci je nyní vyhodnocují. Příští rok se budou moci lidé znovu ozvat a k územnímu plánu se pomocí připomínek i námitek vyjádřit.

Autor: Lucie Bukvová

Co říkáte na stavbu 17-ti a vícepatrových budov v Olomouci?

b) Jen s rozmyslem a jako kvalitní architektura

42 %

c) Nevidím moc důvod, ve městě mi nechybí

4 %

d) Jsem rozhodně proti, do Olomouce se nehodí

32 %

a) Jsem rozhodně pro, městu to jen prospěje

22 %

Hlasovalo: 384

Anketa byla ukončena

14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:
Trenér Sigmy Václav Jílek
32

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Americký bombardér B-52 na Dnech NATO na mošnovském letišti
16

Nad Olomouckem budou burácet stíhačky i americké bombardéry

Naštvaný fanoušek rozbil v Olomouci okno bytu, pak se majitelce omlouval

Jediný incident musela řešit policie v souvislosti s bezpečnostním opatřením kvůli nedělnímu fotbalovému utkání mezi Sigmou Olomouc a Zbrojovkou Brno.

Divočina v olomouckém baru: běsnící host zmlátil bratra, pak demoloval zahrádku

Hádka mezi dvěma bratry se strhla v neděli v podvečer v jednom z olomouckých barů a skončila surovým napadením.

Obrat ve Slavoníně. Kalvoda tam trénovat nebude

Ještě před pár dny to vypadalo, že FK Slavonín, účastníka olomoucké fotbalové 1. A třídy, povede známý trenér Leoš Kalvoda.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení