VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mohla vést ODS do krajských voleb. Záleská ale kandidovat nebude

Olomouc - Když se před čtyřmi roky rozhodla kandidovat na hejtmanku, mnozí jí to vymlouvali. Jen málokdo tehdy věřil ve slušný zisk ODS, natož v Olomouckém kraji, baště levice. Do té doby méně známá Markéta Záleská však obstála velmi dobře – jeden z nejlepších volebních výsledků ze všech stranických lídrů a co do preferenčních hlasů dopadla velmi slušně i ve srovnání s lídry ostatních kandidujících subjektů v Olomouckém kraji.

24.11.2015
SDÍLEJ:

Markéta ZáleskáFoto: Archiv M.Z.

Je před dalšími krajskými volbami a Záleská se rozhodla pozici lídra ODS v Olomouckém kraji obhájit. Vedle protikandidáta, uničovského Dalibora Horáka, ji mnozí označovali za favorita.

Podpora spolustraníků se ukázala na místní úrovni. Na oblastním sněmu, kde se rozhodovalo o postupu na krajský sněm, ovšem nečekaně ohlásila, že kandidovat nebude.

I když o důvodech do médií mluvit nechce, je veřejným tajemstvím, že se proti postavili někteří vlivní spolustraníci. Ukázali na kauzu Vidkun a spojení Záleské s Ivanem Langerem jako jeho asistentky v poslanecké kanceláři – exministr vnitra a dnes řadový člen ODS není mezi obviněnými a v případu figuruje jako svědek.

„Jedná se o vnistrostranickou záležitost a není třeba to rozebírat navenek," vysvětlovala rozhodnutí v rozhovoru pro Olomoucký deník.

Mluvilo se o vás jako o lídrovi. Co se stalo, že jste se rozhodla vystoupit na oblastním sněmu a oznámit, že kandidovat nebudete?
Vše jsem sdělila ve svém projevu. Jedná se o vnistrostranickou záležitost a není třeba to rozebírat navenek. Někdy dospějete k rozhodnutí, kdy si srovnáte hodnoty a zvolíte cestu, která je v danou chvíli pro vás důležitá.

Jaké byly reakce spolustraníků? Rozmlouvali vám to? Říkali, že vás chápou? Někteří byli rádi..?
Reakce byly různé, ale většina z těch, s nimiž jsem mluvila, to chápali.

Podle mých informací jste na místní úrovni měla podporu. Sice jste do dalšího kola vzhledem k těsnosti výsledku nepostoupila jako jasný kandidát, ale šance byla. Na krajské úrovni byla šance ještě větší, nebo ne?
Podpora v domovské organizaci je bezpochyby zásadní a té si vážím. Od toho se odvíjí postup do dalších stranických pater. Každý kandidát má nicméně právo svoji kandidaturu kdykoli stáhnout. Není na tom nic neobvyklého. Věřím, že náš prosincový regionální sněm schválí kvalitní kandidátku.

V ODS zůstávám, samozřejmě

Využili vaši odpůrci kauzu Vidkun? Zaznamenala jsem, že se fabulovalo v tom smyslu, že za celou kauzou je právě Ivan Langer. Můžete se k tomu vyjádřit?
To nebudu komentovat.

Vůbec nepůjdete do krajských voleb?
Rozhodla jsem se do krajských voleb nekandidovat vůbec a věnovat se svým profesním a dobrovolným aktivitám a také rodině. Mám jediného desetiletého syna, kterému teď chci dát maximum svého času. Domnívám se, že řada lidí, kteří mě podpořili preferenčním hlasem, hodnotili mou práci, a v té budu pokračovat.

Ale v ODS zůstáváte nadále..
Samozřejmě.

Plytká vyjádření: Jsme jiní, lepší

V souvislosti s krajskými volbami, které budou v příštím roce na podzim, se hnutí ANO netají tím, že je chce vyhrát. Na co by se podle vás měly zaměřit tradiční politické strany, aby co nejvíce uspěly?
Tradiční strany mají své dlouhodobé hodnoty, na kterých vznikly a o něž opírají svůj program. Mají jasně danou stranickou strukturu a nejsou tak hlasem jednoho direktivního názoru. Plytkost vyjádření typu, že „jsme jiní a prostě uděláme všechno líp" se již mnohde ukazuje v praxi. Doufám, že lidé politickou scénu sledují a zdravý úsudek si dělají.

Na kraji je ODS v opozici. Jak hodnotíte dosavadní práci koalice? Opozice není moc vidět, je to dáno tím, že koalice nedělá zásadní chyby?
Názory koalice a opozice se logicky různí, což se pak projevuje v hlasování. Jako pozitivní vnímám, že stávající koalice nastavila s opozicí poměrně otevřenou diskusi. V zásadních bodech pro fungování Olomouckého kraje je koalice ochotná na základě připomínek některé věci revidovat tak, aby byly podstatné záležitosti kraje, jako třeba rozpočet, schváleny.

Odstoupení hejtmana? Prázdné gesto

Kauzu Vidkun, v níž je obviněn také hejtman Jiří Rozbořil (ČSDD) pozorně sledujete. Jako jediný zastupitelský klub jste hejtmana vyslechli a rozhodli se nepřipojit se ke zbytku opozice, která volala po svolání mimořádného zastupitelstva, kde by hejtman vysvětlil obvinění. Nepožadujete jeho odstoupení. Proč?
Využili jsme možnost vyslechnout si na úrovni našeho zastupitelského klubu důvody rozhodnutí pana hejtmana z funkce nedostoupit. Osobně nám sdělil to, co mohl. Podle našeho mínění byly v dané chvíli informace, které se k případu objevovaly, rozporuplné a stále se měnily. Proto jsme svolání mimořádného zastupitelstva nepožadovali. I některé kauzy z minulosti ukázaly, že prvotní interpretace mohou nabrat jiný směr a poškozený má pak minimální šanci své jméno očistit.

Bude podle vás Jiří Rozbořil hejtmanem i po řádném zastupitelstvu, které se koná v polovině prosince? Na základě informací, které máte k dispozici, nadále trvá situace, že nepožadujete jeho odstoupení?
Pokud vím, tak ho krajské vedení ČSSD podpořilo a koaliční partner taky, tudíž mají většinu v zastupitelstvu. V návaznosti na již vyjádřený postoj klubu ODS takové hlasování na zastupitelstvu iniciovat nebudeme. Nehledě na to, že jsme tuto krajskou koalici nepodpořili a na tom se nic nemění. Tudíž by to bylo jakési prázdné gesto.

Pevnůstka, trh i olomoučtí ostrostřelci

Čemu se chcete nyní věnovat? Máte spoustu aktivit: Pevnůstku, podporu regionálních potravin…
Budeme s kolegy ze spolku Muzeum Olomoucké pevnosti nadále zvelebovat Korunní pevnůstku, i v příštím roce nás čeká spoustu práce. V pozměněném formátu bych chtěla představit Hanácký farmářský trh. Těším se i na další překladatelskou práci a profesně již delší dobu působím také jako konzultant v cestovním ruchu, nejen na regionální úrovni. No a pak jsou ještě věci, na které mi zatím nezbyl čas. Obnovit tradici olomouckých ostrostřelců, více zviditelňovat v Olomouci hanáckou kulturu. S manželem chceme, jako interpreti, natočit cédéčko s hudbou, která nás baví.

Autor: Daniela Tauberová

24.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Roman Skuhravý
60

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Poutí na Svatý Kopeček se vydali v pátek po obědě účastníci Celostátního setkání mládeže. Večer je tam čekal program a mše svatá. Sobotní část setkání je věnovaná rodinám, do Olomouce tak přijedou další návštěvníci, pořadatelé očekávají celkovou účast přes devět tisíc lidí.

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Nehoda motorkáře a osobního auta se stala v pátek odpoledne, okolo půl třetí v Drahanovicích na Olomoucku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení