Producentům mléka však zpracovatelé připlácejí teprve od prvního října a jen korunu za litr. Zemědělci tvrdí, že zisk si dělí mlékárny a obchodní řetězce.

Koupit čtvrt kilogramu másla pod třicet korun je v olomouckých prodejnách téměř nemožné. Obchodníci za něj teď často chtějí až čtyřiačtyřicet korun, přestože ještě začátkem září stálo polovinu.

Přemrštěné ceny se nelíbí ani zaměstnancům supermarketů. „Zaskočilo mě, jak je teď mléko a máslo předražené. Sama ho musím kupovat a vůbec se mi to nelíbí. Vozím ho i mamince, která je v důchodu a nechce mi věřit, kolik kostka másla stojí,“ uvedla anonymně jedna z prodavaček.

„Nevím, za jaké ceny nám teď dodávají mlékárny. Je ale pravda, že takhle drahé máslo už nejde na odbyt. Lidi si stále častěji kupují margaríny,“ řekla prodavačka, která si kvůli strachu ze ztráty práce přála zůstat v anonymitě.

Ceny mléka a másla prudce vzrostly už v září. Mlékárny tehdy tvrdily, že za něj musí platit zemědělcům víc. Ti však na lepší výkupní ceny čekali řadu týdnů. „Olma nám připlácí o korunu na litru teprve od října. Ve skutečnosti jsme si polepšili jen o čtyřicet haléřů. Dodavatelé totiž prudce zdražili krmiva a obilí. Za litr mléka od Olmy dostáváme maximálně devět korun. V obchodech stojí dvakrát tolik, vydělávají na něm mlékárny a obchodníci,“ uvedl předseda zemědělského družstva na Olomoucku, který nechtěl zveřejnit jméno, aby nepřišel o svého odběratele.

Zástupci Olmy odmítali prudké zdražení svých výrobků komentovat už v září. „Situaci vyhodnocujeme. V říjnu už budeme vědět víc,“ sdělil tehdy obchodní ředitel firmy Jan Vařeka. Ani včera se stanovisko Olmy získat nepodařilo.

Podobně reagovala také většina oslovených obchodníků a řetězců. Jako jedna z mála společností se vyjádřil Ahold, který provozuje síť obchodů Albert a Delvita. „Ceny mléčných produktů zvyšujeme na základě nákupních cen, které si určují mlékárny. Nezdražujeme bezdůvodně. Lidé si teď často kupují místo čtvrtkilového balení jen tzv. osminky másla nebo přecházejí na margaríny. Před Vánocemi zřejmě ceny mléčných výrobků ještě mírně vzrostou, nemůže to ale jít do nekonečna,“ ujistil ředitel odboru komunikace Libor Kytýr.

Pokles prodeje másla potvrdila rovněž mluvčí Tesca Jana Matoušková. „Také jsme to pocítili, lidé dávají přednost margarínům,“ řekla Matoušková. Zemědělci jsou přesvědčeni o tom, že zisk si mezi sebe dělí mlékárny a obchodníci. Potvrdil to také prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba.

„Mlékárny zemědělcům stále platí zhruba osm korun a šedesát haléřů za litr. Stejná výkupní cena tady byla už předloni a i přesto tehdy máslo v obchodech stálo dvaadvacet korun. Teď za něj lidé musí platit dvojnásobek. Profitují z toho mlékárny a řetězce, jen to veřejně odmítají říct a svádějí to na zvýšenou poptávku na světových trzích,“ řekl pro Deník Veleba.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika