VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikulášský víkend je nabitý akcemi. Vyberte si

Olomoucko – Čertovské chrastění řetězů, rozsvícené vánoční stromy, mikulášský vlak ale i voňavá jelítka v centru krajského města nabízí nadcházející víkend na Olomoucku.

2.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Petstrý program v Mikulášském duchu je pro děti i dospělé na víkend připravený v Olomouci.

V sobotu 3. prosince stejně jako v minulých letech se bude konat Mikulášská jízda tramvají, v centru města budou připravené zabíjačkové speciality, cimbálová muzika i divadlo Tramtarie, v neděli pak například vánoční koledy či dechová hudba.VÍCE ZDE…

Tradiční předvánoční postavy budou děti obdarovávat i v zoo na Svatém Kopečku.

„Nejbližší akcí bude již tuto sobotu 3. prosince Mikulášská nadílka. Mikuláše, čerta a anděla lidé potkají v zoo od 10 do 15 hodin a dětem nadělí drobné dárky. V restauraci pod věží v zoo je možné se zahřát u několika druhů dobrého punče, čerstvé bábovky nebo štrúdlu,“ nalákala mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

Mikulášský víkend je v Olomouci možné prožít i sportovně. V sobotu dopoledne na atlertickém stadionu Lokomotivy odstratuje oblíbený Mikulášský běh. Poběží se v několika kategoriích a s různou délkou tratí, na děti v cíli čeká pamlsek od samotného Mikluláše. VÍCE ZDE…

Setkání s Mikulášem, čertem a andělem pořádá také Dům dětí a mládeže v Olomouci a to v neděli 4. prosince od 15 hodin na tř. 17. listopadu.

Na všechny příchozí bude čekat mikulášská plná her, soutěží a vystoupení spojená s nadílkou pro předškoláky a malé školáky. Děti zaplatí na vstupném čtyřicet korun a dospělí patnáct.

Mikulášský vlak

V Litovli se děti i dospělí mohou těšit na rozsvícený vánoční strom v pátek 2. prosince, při slavnosti se od 15 hodin představí děti ze Základních škol Jungmannova a Vítězná, ale také například Pěvecký sbor Palora.

„V neděli 4. prosince bude jezdit Mikulášský parní vláček a o den později 5. prosince na všechny čeká slet čertů, Mikulášů a andělů. Akce se koná od 15 hodin na náměstí Přemysla Otakara,“ pozval místostarosta města Petr Šrůtek.

Historický Mikulášský vlak tažený parní lokomotivou pojede dopoledne z Olomouce do Senice, odpoledne pak z Olomouce přes Červenku do Litovle a dále do Mladče.

V podvečer se pak vlak vydá z Litovle přes Příkazy do Olomouce. Mikulášský vlak pojede také mezi Uničovem a Šumperkem. JÍZDNÍ ŘÁD MIKULÁŠKÉHO VLAKU ZDE

V pátek 16. prosince se v Litovli uskuteční ještě poslední farmářské trhy v tomto roce a jejich součástí bude zabíjačka, chybět nebudou ani stánky s punčem.

O tomto víkendu 3. a 4. do prosince zve i hrad Bouzov na adventní nadílku, koná se s ochutnávkou vánočních pokrmů od 10 do 13 hodin. VÍCE INFO ZDE..

Davy lidí ve Velkém Týnci

Vánoční strom budou rozsvěcovat v pátek 2. prosince od 17 hodin, také ve Velkém Týnci, v tamní Zámecké zahradě. Pro hodné děti připravil Mikuláš dárkové balíčky a maminky Lucka s Mirkou tradiční dílničku šikovných rukou.

„Chystáme překvapení a každé dítě dostane i balíček se sladkostmi a ovocem,“ sdělil Petr Hanuška, velkotýnecký starosta.

„Lidé chodí. Loni při rozsvěcení byl ohromný mráz, většina obcí v okolí akci rušila a překládala na příhodnější čas. My jsme to ale nechali tak a přesto tam byly stovky dětí, s rodiči a prarodiči, okolo sedmi set lidí určitě,“ poznamenal starosta.

V Drahanovicích připravili pro děti Mikulášskou besídku nazvanou Z pohádky do pohádky. Rodiče s dětmi ji mohou navštívit v Kulturním domě v místní části Střížov, v pátek 2. prosince, od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

„Zveme všechny děti a rodiče, širokou veřejnost do areálu Černé věže na Rozsvícení vánočního stromu s Mikulášem. Akce se koná v neděli 4.prosince od 16 hodin. Na závěr bude připravený čertovský ohňostroj,“ láká návštěvníky pozvánka do Drahanovic.

Také v Břevenci, místní části obce Šumvald se místní dobrovolní hasiči a Červený kříž chystají na páteční rozsvěcení vánočního stromu.

Předvánoční slavnost začíná v 17.30 u místního kulturního domu, na příchozí čeká adventní večer, malé divadelní představení místních dětí, ale také zpěv v podání operní pěvkyně Jany Majtnerové z Moravského divadla v Olomouci a ohňostroj.

Chybět nebude ani možnost zakoupení vánočních drobností.

„Srdečně zveme širokou veřejnost na Mikulášskou besídku, která se uskuteční v neděli 4. prosince od 14 hodin na sále obecního úřadu. Nebude chybět občerstvení, děti se můžou těšit na hry s Michalem Sedláčkem a příchod Mikuláše s andělem a čerty s bohatou nadílkou,“ lákají pořadatelé zase do Přáslavic.

Mikulášování na šternberském náměstí

Mikulášský karneval aneb jak čerti hráli kopanou, je název akce, kterou pořádá Dům dětí a mládeže ve Šternberku. Rej se koná v sobotu 3. prosince, od 15 do 17 hodin v městském kulturním zařízení ve Šternberku. Rodinné vstupné je padesát korun, jednotlivě se pak zaplatí o dvacet korun méně.

Stejně tak budou slavit i v místní části Dalov, kde se v sobotu 3. prosince od 16 hodin, koná v tamním kulturním domě Mikulášská nadílka. Na příchozí čeká divadelní pohádka, vystoupení lidového souboru z Velkého Týnce, nadílka i ohnivá show.

Mikulášování se ale bude odehrávat také na šternberském Hlavním náměstí a to v neděli 4. prosince. Od 15 do 17 hodin budou na programu soutěže pro děti a vyhlášení nej kostýmu čerta, Mikuláše a anděla.

Advent na hradě Šternberk

Společně s příchodem vánočních svátků se po krátké přestávce znovu otevírají i brány hradu Šternberk. Během prosincových víkendů 3. a 4. prosince, 10.a 11. prosince a 17. a 18.prosince se návštěvníci mohou procházet vánočně vyzdobeným hradem.

„Otevřeno bude vždy od 10 do 16 hodin. Mimo historický výklad průvodci příchozí seznámí s vánočními zvyky i tradicemi v dobách našich babiček,“ informoval ze správy hradu Jan Gottwald.

Během prvního prosincového víkendu budou mimo prohlídek připravené i ochutnávky tradičních vánočních pokrmů. Návštěvníci hradu mohou ochutnat pravého šumavského kubu, jahelník, zelňáky nebo tradiční vánoční pečivo.

„Zájemci si mohou některé z receptů odnést domů. Chybět nebudou teplé nápoje pro zahřátí a především vánoční atmosféra. Ochutnávky vánočních jídel jsou již v ceně vstupného, které zůstane ve standardní výši,“ poznamenal.

Speciální prohlídky začínají v sobotu 3.prosince od 10 hodin. Více informací na www.hrad-sternberk.cz

Rocková nadílka i pomoc pro vyhořelou sousedku

Prodej adventních věnců, svícnů, drobného pečiva z vizovického těsta, perníkových ozdob a jiných vánočních dekoračních předmětů bude možné koupit na Vánočních trzích v Hlubočkách na Olomoucku.

Prodávat se tady budou i vánoční hvězdy občanského sdružení Šance. Trhy se konají v pátek 2. prosince od 15.30 do 18 hodin, kdy děti budou zpívat koledy a obdaruje je i Mikuláš. V sobotu pak trhy pokračují 3. prosince od 9 do 12 hodin. Akce se koná na zahradě místní Mateřské školy. Občerstvení bude zajištěné.

Na tradiční Mikulášskou nadílku zvou v neděli 4. prosince širokou veřejnost v Hnojicích na Olomoucku.

Akce se koná v 16 hodin ve farním kostele, příchozí se setkají se svatým Mikulášem a po programu se rozsvítí vánoční strom. Následovat bude ochutnávka punče od Hnojických šipkařů, příchozí si mohou projít i výstavu s názvem Půjdem spolu do Betléma, v sále Obecního úřadu.

Při ochutnávce punče tak mohou lidé přispět svými dary do veřejné sbírky ve prospěch vyhořelé obyvatelky Hnojic.

Mikulášský maškarní karneval a rozsvícení vánočního stromu chystají na pátek 2. prosince od 16 hodin v Kulturním domě v Hněvotíně na Olomoucku.

Na programu bude předtančení Mažoretek, k tanci a poslechu zahraje Miloš Foukal formou Karaoke, chybět nebude ani vyhodnocení nejlepších masek, návštěva Mikuláše, anděla a čertů či bohatá tombola. Občerstvení je zajištěno.

Od 17 hodin je připravený jarmark s vánoční tématikou, v 19 hodin se rozsvítí strom před obecním úřadem a od 20 hodin začne taneční zábava.

V pátek 2. prosince se rozzáří vánoční strom v Dolanech u Olomouce. Tradiční rocková Mikulášská nadílka se odehraje o den později, v sobotu 3. prosince. Zábava, kde bude hrát kapela Motors z Litovle, začíná od 20 hodin.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu a výstava perníčků se koná v obci Újezd na Olomoucku. Strom se v obci rozzáří v pátek 2. prosince, v 16 hodin, při slavnosti vystoupí žáci místní Základní školy, zazní koledy a zahřát se bude možné vánočním punčem. Slavnost zakončí ohňostroj.

„Současně bude možné navštívit výstavu perníčků, spojenou s výstavkou ručních prací v klubu seniorů,“ zvou pořadatelé.

Výstava bude otevřená v pátek 2. prosince od 15 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin.

Příchozí uvidí netradiční zdobení vánočních stromků, ukázky svátečního stolování, perníčky, adventní věnce ale i betlémy. Ke koupi pak budou určené vánoční předměty, perníčky a vánoční pečivo, posedět však bude možné také v Mikulášově kavárničce.

Autor: Petra Pášová

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Klokan utekl chovateli z Mohelnice, objevil se v Jihlavě

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
17

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Podpora rozvoje dětského čtení, čtenářské gramotnosti a přípravy výuky tak, aby mělo šanci učit se skutečně každé dítě ve třídě. Jak na to, zjišťují až do soboty 19. srpna pedagogové na Letní škole pro učitele v Hrubé Vodě, místní částí Hluboček na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení