Jedná se totiž o mezinárodní slavnost, kterou si lidé 8. března připomínají po celém světě. Letos svátek budeme slavit již posté.

Polámané karafiáty a žlutá sodovka

„Když se řekne MDŽ, vybavím si hlavně podniková setkání s občerstvením, kytkami a dětmi, které nám přišly zazpívat a říct básničku. Na jednu stranu to bylo příjemné, na druhou stranu se mi z toho chtělo brečet. Trvalo to asi dvě hodiny, pak jsme se všechny rozešly domů, kde jsem čekala na manžela, který v oslavě pokračoval dost svérázným způsobem. Podnapilý mi totiž donesl svazek polámaných karafiátů,“ zavzpomínala sedmašedesátiletá Anna Králová z Olomoucka.

Chlebíček, kávu, karafiát

K dávným oslavám MDŽ patřily i zmíněné výstupy dětí, ze kterých jsou dnes již dospělé osoby.

„Jako malá jsem se školním sborem chodívala na MDŽ zpívat. Pamatuji se, že jsme za to dostali žlutou sodovku. Oslavenkyně obdržely chlebíček, kávu a karafiát,“ popsala čtyřicetiletá Monika Novotná.

„Maminka dostávala v práci bonboniéru. Jinak to bylo hlavně o tom, že se v práci kolektivy sešly a chlapi si zalaškovali a dali si do trumpety,“ dodala.

Dnes se však děti už tak horentně na výstupy a besídky nepřipravují.

„Právě kvůli těmto představám jsme od tohoto svátku upustili a zaměřujeme se více na Den matek, kde vnímáme mnohem větší přesah do rodinného života. Děti připravují přáníčka a děláme besídku. Většina maminek totiž patří k mladší generaci a nechceme jim nějakým způsobem připomínat šeď věků dávno minulých,“ řekla Dana Trnkalová, ředitelka Mateřské školky Radost v Přerově.

Komunista: Aby se ženy více zapojily

Právě komunistický režim zanechal u většiny lidí na zmíněný svátek zápornou odezvu.

„Letos je sté výročí tohoto svátku. V každém případě ho chápeme stejně asi jako před těmi třiceti lety. To znamená, že podporujeme snahy žen o rovné postavení ve společnosti, a to jak v oblasti ekonomické tak i sociální. Zvlášť dnes, kdy je potřeba, aby se ženy zapojily více do společenského dění v rámci politiky, samosprávných orgánů obcí. Svátek bereme jako vyjádření principů, které tato oslava připomíná už sto let,“ řekl Josef Nekl, předseda Klubu KSČM při Zastupitelstvu Olomouckého kraje, který pořádá několik setkání při příležitosti MDŽ.

Organizace věnující se právu a postavením žen by MDŽ chtěla zbavit přídomku z minulosti.

„Rády bychom, aby se to konečně posunulo, protože Mezinárodní den žen není spojený s komunistickým režimem, ten mu dal pouze posměšnou nálepku. Chceme si připomenout bohatou historii tohoto dne, ale také upozornit na současné postavení žen a mužů,“ sdělila Lenka Vrbová z České ženské lobby (síť neziskových organizací, která hájí práva žen v České republice – pozn. red.).

„Dnes nemusíme bojovat za volební práva či přístup ke vzdělání. Stále však existují nerovnosti mezi muži a ženami, často jsou skrytější, vepsané do struktur společnosti,“ dodala.

Martin Maxa i retro bruslení

V kraji se najde několik akcí, které se pořádají ku příležitosti MDŽ. Například v Brodku u Prostějova uspořádají v neděli pro místní ženy kulturní odpoledne.

„Prosím vás, nejde o žádnou nostalgii, vždyť je to mezinárodní svátek, který se slaví ve Francii, Belgii, po celé zeměkouli. Jako každoročně poděkujeme našim ženám, maminkám a babičkám, kterých si vážíme. Mělo by to tak být všude,“ řekl Antonín Crhonek, starosta městyse.

Klub českých turistů (KČT) na Šumpersku vzal tento den zase jako příležitost vyrazit na výlet a spojit ho s příjemnou zábavou.

„Půjde o příjemnou procházku s troškou recese. Jsme lidé, kteří se rádi baví. Akci jsme pořádali již loni. Sejdeme se zítra na šumperském Gottwalďáku, tedy náměstí Republiky, a vyrazíme na pochod do Kostelíčka. Bereme to jako příležitost si vyrazit na výlet a přitom zažít legraci,“ uvedla Jiřina Skřivánková, vedoucí vycházky z KČT.

Do Hluboček na Olomoucku zase přijede v pondělí křehkému pohlaví zazpívat hudebník Martin Maxa.

Na kluzišti na Horním náměstí v Olomouci se lidé budou moci pobavit při stylové retro oslavě MDŽ s hudebním doprovodem socialistických šlágrů.