VYBERTE SI REGION

Malé prodejny drtí velké obchoďáky, zachraňují to Vietnamci

Olomoucko – Mají ho rádi. Vlastně oba. Bratři Nguyenovi provozují prodejny potravin ve Skrbeni a v Olomouci-Chomoutově. Mezi místní obyvatele zapadli velmi dobře. I proto, že jim zkrátili cestu pro chleba či toaletní papír, která se hlavně lidem na venkově spíše prodlužuje.

1.2.2016
SDÍLEJ:

Malých prodejen potravin ubývá a lidem se vzdaluje cesta za nákupy. Na venkově mnohde zachraňují zásobování obchodníci vietnamského původu.Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

V Olomouckém kraji ke konci září minulého roku působilo 53 drobných obchodníků s potravinami, což je o 73 méně než v roce 2007.

Na jejich úbytku se podepsala rostoucí konkurence velkých prodejen či odchod mladé generace za pohodlnějším životem ve městech.

Třiatřicetiletý obchodník, který přišel s rodinou do České republiky před třinácti lety, otevírá prodejnu ve Skrbeni denně v šest hodin ráno – v neděli v 6.30.

Zákazník najde v regálech všechno: čerstvé pečivo, mléčné výrobky, ovoce, drogistické zboží, hračky. Koupí i jízdenky na autobus či sudové víno.

„Když něco nemá, do druhého dne dodá," ocenila podnikatele Jana Jelčová.

Ve Skrbeni žije 15 let. „Tak dobře zásobený obchod jsem nezažila," přidala na chvále..

Velmi ochotný a každému vyhoví

Místní vietnamského obchodníka, který ve Skrbeni také žije, okamžitě přijali.

„Hlavně starší obyvatelky na něj nedají dopustit. Je velmi ochotný a každému vyhoví. Pozvaly si je oba, i jeho bratra z obchodu v Chomoutově, do Klubu seniorů," usmála se Jana Jelčová.

Samoobsluhu v nejrušnější ulici ve Skrbeni si Tuan Nguyen pronajal zhruba před třemi lety. Poté, co zavřel krám v Olomouci.

„Nedařilo se. Chodilo málo lidí. Ani tady není moc zákazníků, ale je to lepší," popisoval Nguyen.

„Pro lidi je lepší, když mají obchod kousek. Hlavně pro starší, kteří nemusejí nikam jezdit," dodal.

Čerstvé pečivo i splněná přání zákazníků považuje prodavač za samozřejmost.

„Staré pečivo? Ne! Hned ho dám na strouhanku. Nebo pro slepice," ukazoval od pokladny směrem za dveře, kde v bednách ležely naskládané bochníky chleba.

Obchodník: Vydělám akorát, pro mě to stačí

Nguyenovi provozují několik obchodů.

„Bratr je v Chomoutově, kde je spokojený. Místní k němu chodí rádi. Navíc se tam zastavují řidiči, kteří Chomoutovem projíždějí, což je výhoda. Tady to tak moc není," vzpomněl oblíbeného chomoutovského obchodníka.

Jeho další bratr má v pronájmu obchod v Olomouci a rodiče patří mezi drobné obchodníky s potravinami v Lipníku nad Bečvou.

Z obchodních řetězců a jejich tlaku na malé prodejny si Vietnamec těžkou hlavu nedělá.

„Vydělám akorát. Pro mě to stačí," usmál se podnikatel. Zatím nemá děti, ale naznačil, že by se časem ve Skrbeni rád usadil.

Akční zboží, za kterým cestují zákazníci kilometry do velkých prodejen, ho nezajímá. Letáky nepročítá.

„Nejezdím po akcích. Nejsem zvědavý na to, aby mně u pokladny přepočítali počet kusů a ještě si na mě ukazovali, že jsem cizinec," mávl rukou.

„Nakupuji ve velkoobchodech, jezdím do Makra. Něco mám dražší a něco zase levnější," ukončil hovor o konkurenci, která likviduje malé prodejny.

Desítky malých obchodů skončily

Zejména tvrdý konkurenční boj snížil počty malých prodejců potravin v Česku za posledních osm let o celou čtvrtinu. Jejich počet se přitom snížil téměř ve všech okresech v republice.

Vyplývá to z analýzy portálu www.informaceofirmach.cz, který zpracovává údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Analýza se zaměřila na drobné prodejce potravin, kteří mají obrat do 10 miliónů korun za rok.

V Olomouckém kraji působilo podle zveřejněných dat ke konci září minulého roku 153 drobných obchodníků s potravinami. To je o 73 méně než v roce 2007.

Největší celkový úbytek zaznamenal okres Šumperk, ve kterém bylo oproti roku 2007 o 46 malých prodejců méně – 42 procenta.

Největší procento drobných obchodníků vykazuje v Olomouckém kraji roční tržby mezi 1 a 3 miliony korun – 26 procent.

Za úbytkem drobných obchodníků je podle datového analytika portálu Jana Ciklera více faktorů. Tlak velkých prodejen je jedním z nich.

„Drobní prodejci v menších obcích se pravděpodobně musejí vypořádat s rostoucí konkurencí například ze strany sítí supermarketů a hypermarketů ve městech, které zákazníkům poskytují širší nabídku zboží a obvykle také za nižší ceny," poukazoval.

„Svoji roli může hrát také odchod mladší generace do větších měst a obecně větší schopnost obyvatel zajet si na větší nákupy mimo svoji obec. Menší prodejny tak ve velké míře využívají především starší občané," zamýšlel se nad vlivy.

Zavřený obchod obec odkoupí

To potvrzuje i starostka Suchonic na Olomoucku Jitka Růžičková.

Hlavně starší obyvatelé tlačí na znovuotevření obchodu, který v obci zavřel v loňském roce.

Obec se proto rozhodla, že zařízenou prodejnu sama odkoupí a následně pronajme.

„Na zastupitelstvu v únoru budeme schvalovat návrh kupní smlouvy. Musíme se ještě dohodnout na ceně. V současnosti se dělá znalecký posudek," informovala starostka.

Místní jsou odkázáni na pojízdnou prodejnu, která do vesnice zajíždí dvakrát týdně.

„Ovšem vozí jen pečivo. Ostatní musejí seniorům dovézt mladí. Nacpou to do mrazáku a takto fungují. Zatím to jinak nejde," pokrčila rameny starostka, která je přesvědčena, že obchod se navzdory velké konkurenci silných řetězců udrží.

„Vždyť prodejna potravin není ani v Přestavlkách, Hostkovicích, Lipňanech, Penčicích. Uživí se. S tím to kupujeme," dodala odhodlaně.

Autor: Daniela Tauberová

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Máte archivní školní fotografie? Pochlubte se s nimi!

Olomoucký kraj – Pokud máte ve vašem soukromém archivu fotografii ze školních lavic či školního prostředí, se kterou byste se rádi pochlubili, pošlete nám ji.

U Bystrovan vyroste velké centrum, nabídne práci stovkám lidí

Bystrovany – Na poli u Bystrovan za kruhovým objezdem u prodejny Peugeot na výjezdu z Olomouce začne na jaře růst velké logistické centrum.

Stát podruhé obere vlastníky půdy

Okradl je za komunistů, teď je oškube znovu. Za pozemky, které stát lidem kdysi sebral, jim nedá náhradní, ale jen směšně málo peněz. Půda prý došla, dozvídáme se poté, co statisíce hektarů od státu lacino získali zemědělci a překupníci. Na restituce je přitom pozemků ještě dost. Stát si chce ale půdu zcizenou vlastníkům za bývalého režimu nechat, aby měl rezervu pro své plány. Třeba na budování nových přehrad.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies