VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litovel chystá nové náměstí se spoustou zeleně. Podívejte se

Litovel /VIZUALIZACE/ – Prostor s nezvyklými kopci, stromy v přímých liniích, živými ploty, záhony květin a vše ovládající dominantou věže kostela svatého Filipa a Jakuba. Taková je představa architektů, jak by v budoucnu mohlo vypadat Staroměstské náměstí v Litovli.

3.8.2010
SDÍLEJ:

Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér BonmotFoto: Ateliér Bonmot

„Současný stav Staroměstského náměstí je poměrně neutěšený. Trávník není v nejlepším stavu a totéž se dá říct i o dřevinách. Už podle názvu však lze odvodit, že je to jedno z míst, která jsou pro Litovel důležitá. Myslíme si, že by tento prostor měl vypadat lépe,“ řekl Pavel Kurfürst, vedoucí odboru životního prostředí litovelské radnice.

Architekt Petr Mičola z Ateliéru Bonmot, který studii se svým kolektivem připravoval, vysvětlil, že jde o oživení historické stopy.

„Úprava není vůbec složitá a město nechalo našemu snažení volný průběh. Hlavním požadavkem bylo, aby přestavba působila důstojně, jakoby učesala celé náměstí a především tam bylo hodně zeleně. Podstatu tedy tvoří zelený rámec, do kterého se může později vložit například chodníček s lavičkami nebo malé dětské hřiště,“ řekl architekt.

Kopeček kruhového objezdu

Jedním z důležitých momentů při práci na oživení náměstí bylo vypořádat se s okružní křižovatkou, jejíž dominantou je malý kopeček uprostřed.

„Hledali jsme, jak to udělat, aby se tento objezd stal přirozenou součástí prostoru. Když se dnes podíváte hlavní komunikací směrem ke kostelu, je kompozice s vyvýšeninou středu okružní křižovatky nevyvážená. To, že tam nepatří, úplně bije do očí. Rozhodli jsme se tento nešvar povýšit na řád celého místa. Proto jsme vyvýšeninu před kostelem v různých místech třikrát zopakovali. Vytvořilo to zajímavou kompozici a najednou dominance křižovatky zmizela a objevilo se všechno jako celek. Myslím si, že na lidi to bude hodně působit,“ podotkl Mičola.

#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070213_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070213.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#
#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070228_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070228.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#

Zdůraznit pohled na kostel

Kromě rondelu však také odborníci řešili, jak zdůraznit pohled na kostel svatého Filipa a Jakuba z obou směrů procházející silnice.

„Při pohledu od Olomouce by mezi těmi kopečky byla cítit pohledová osa, definovaná stromy po stranách a také přerušenou nízkou zídkou, která symbolizuje dnes již neexistující zeď hřbitova. V přímém průhledu je křížek, který sem historicky patří, a malinko stranou dominanta věže kostela. Z druhého směru, od Uničova, je pohled na věž zdůrazněn kratší dvouřadou alejí. Z jejího sevření by věž najednou vystoupila v přísně vymezeném průhledu a celá kompozice by tak projíždějícího na chvíli oslovila. Alej je doplněna záhony trvalek, které svým tvarem návštěvníkovi připomenou, že tady byl kdysi hřbitov. Jemně je také zdůrazněn Strom milénia, který má v ploše čestné místo“ doplnil architekt.

#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_2707025_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_2707025.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#
#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070221_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070221.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#

Začít by se mohlo příští rok

V současnosti je navržena studie, jak by náměstí mohlo vypadat. Ještě předtím však město muselo vyřešit majetkoprávní otázky.

„Pozemek kolem kostela svatého Filipa a Jakuba je ve vlastnictví litovelské farnosti. Už přede dvěma lety rada města schválila návrh nájemní smlouvy mezi městem a farností, takže nyní máme pozemek v nájmu asi na patnáct let,“ řekl Kurfürst.

„V současné době jsme dostali dvě dotace na revitalizaci městské zeleně a chystáme se podat žádost na vybudování kompostárny, kterou doposud nemáme a je pro nás důležitá,“ uvedl.

„Na Staroměstském náměstí by se mohlo pracovat v příštím roce. Chceme žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí,“ doplnil Kurfürst.

#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070230_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070230.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#
#nahled|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070227_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/f2/staromestske_namesti_27070227.jpg|Vizualizace proměny Staroměstského náměstí v Litovli. Zdroj: Ateliér Bonmot#

Autor: Petra Pášová

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Sigmy Václav Jílek
32

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Americký bombardér B-52 na Dnech NATO na mošnovském letišti
16

Nad Olomouckem budou burácet stíhačky i americké bombardéry

Naštvaný fanoušek rozbil v Olomouci okno bytu, pak se majitelce omlouval

Jediný incident musela řešit policie v souvislosti s bezpečnostním opatřením kvůli nedělnímu fotbalovému utkání mezi Sigmou Olomouc a Zbrojovkou Brno.

Divočina v olomouckém baru: běsnící host zmlátil bratra, pak demoloval zahrádku

Hádka mezi dvěma bratry se strhla v neděli v podvečer v jednom z olomouckých barů a skončila surovým napadením.

Obrat ve Slavoníně. Kalvoda tam trénovat nebude

Ještě před pár dny to vypadalo, že FK Slavonín, účastníka olomoucké fotbalové 1. A třídy, povede známý trenér Leoš Kalvoda.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení