Podle policie, která od počátku roku na území bývalého severomoravského kraje odhalila tři podobné případy, se lichvářství rozkrývá velmi těžko. Především kvůli mlčení obětí lichvy. Počty každoročně odhalených případů proto zdaleka neodpovídají skutečnosti.

Oběti jsou na pachatelích zavislí

Podle policistů mají oběti, které pocházejí ze sociálně nejslabších vrstev, strach vypovídat proti lichváři. "Odhalit takovou trestnou činnost je obtížné, protože oběti jsou na pachatelích ekonomicky závislé a bojí se, že zůstanou bez koruny," uvedla policejní mluvčí Lucie Zgarbová k loňskému případu z Moravského Berouna. Tam se proti lichváři postavila žena, z jejíž finanční nouze šestadvacetiletý muž kořistil. Půjčoval jí peníze na jídlo pro děti za desetinásobek a vyhrožoval násilím.

Podle Milana Klézla, mluvčího severomoravské policejní správy, kam spadá i Olomoucký kraj kromě prostějovského okresu, vloni policisté na severní a střední Moravě odhalili šest případů lichvy a předchozí rok sedm. "Oběti lichvu neoznamují. To je problém. Případů rozhodně není tolik, jaká je realita," poznamenal mluvčí.

Odborníci hledají řešení

Podle sociologů a analytiků, kteří před časem detailně zkoumali životní podmínky v 26 romských ghetech na území Olomouckého kraje, se lichva v některých, tzv. vyloučených lokalitách vyskytuje. O lichvě s pracovníky mluvili Romové hned v několika ghettech, nejčastěji na Přerovsku. Zpracovatelé projektu pro ministerstvo práce a sociálních věcí navrhli jako prevenci poskytování bezúročných půjček těmto lidem ohrožených sociálním vyloučením. Místo úroků by mohli dlužníci vykonávat prospěšné práce.

Sami sociologové se ale obávají možného zneužití. Stejně tak podle Jana Gábora ze Společenství Romů na Moravě je velmi obtížné přijít na lichvu a lichvě předcházet. "Je to skrytá věc. Pokud však dotyční nedají najevo, že je někdo takto vydírá, nenaděláme s tím nikdo nic. My nemáme nástroje, jak tento nešvar vymýtit," uvedl Gábor. Podle některých odborníků sami Romové před lichvou zavírají oči. "Je to bludný kruh, a když se do něj někdo zamotá, může narůst do velkých rozměrů, a pak už se řeší dost těžko," poznamenal Gábor.