VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libavá žije první dny bez armády. Už řeší zavřený jediný obchod

Město Libavá – Je pondělí osm hodin ráno. Centrem nové obce Olomoucka projíždí traktor s radlicí. Řidič má zřejmě hotovo, protože cesty i chodníky na dohled jsou uklizeny. Až na pár sněhem pokrytých schodů obecního úřadu, po kterých přeběhla jen kočka.

5.1.2016
SDÍLEJ:

Obecní úřad ve Městě LibaváFoto: DENÍK/Daniela Tauberová

 V domě s novou fasádou se začne pracovat brzy, i když zatím provizorně pod vedením ministerského úředníka.

Samospráva ve Městě Libavá začne fungovat až po volbách 16. ledna. A čeká ji pořádný kus práce.

Nejen rozsáhlé převádění majetku, schvalování vyhlášek, ale taky hledání provozovatele jediné samoobsluhy. Ta ve Městě Libavá s koncem roku zavřela a zatím není, kdo by za obec vzniklou 1. ledna podepsal nájemní smlouvu.

„Na silvestra hlásili rozhlasem, že obchod končí a do Města Libavé bude zajíždět pojízdná prodejna. Odjeli jsme k babičce a cestou si nakoupili, abychom přečkali. Čerstvé pečivo začnou vozit od zítřka," svěřuje se osmadvacetiletá Pavla, jak s malými dětmi zvládla uzavření jediné prodejny potravin.

Právě zavedla potomky do školky. Nakupování základních surovin ji ale zásadní starost nedělá. Dokonce nabídla lidem v sousedství, kteří nemají auto, že jim chybějící suroviny a věci domácnosti obstará.

„Musíme si pomáhat. Leden bereme jako provizorium. Jistě to překonáme," usmívá se sympatická žena, která se ve Městě Libavá narodila.

„Cesty i chodníky jsou uklizeny, popelnici nám v sobotu vyvezli. Není to tak, že by nás vojáci s novým rokem hodili přes palubu," dodává.

Školu musí udržet! Stůj co stůj

Co jí však nedá spát, je základní škola a její budoucnost. Zatím ji financuje armáda.

„Musí se udržet. Stůj co stůj! Neumím si představit, že bych prvňáčka posadila do autobusu a musel dojet do Moravského Berouna nebo Šternberka," strachuje se matka.

Se změnou poměrů ve vojenském prostoru by taky nerada přišla o možnost jít do lesa na lesní plody.

„Armáda sice slibuje, že Libaváci omezeni nebudou, ale aby to za půl roku nebylo jinak," stará se obyvatelka nové obce, která má závoru do lesa hned za domem.

S nemovitostí je spojeno další téma, které ve Městě Libavá neřeší sama. Domek by chtěla do osobního vlastnictví – na Libavé doposud patřilo vše armádě.

„Chtěla bych ho koupit. Snad to bude možné. Máme mokro a plíseň skoro v každém rohu a je potřeba s tím něco udělat," svěřuje se.

Zavřený obchod ve Městě Libavá nahradí pojízdná prodejna Zavřený obchod ve Městě Libavá nahradí pojízdná prodejna

Zavřený obchod s potravinami nahradila provizorně pojízdná prodejna. Ta do Města Libavá zajíždí dvakrát týdně. Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Nová prodejna na jaře?

O dalším osudu armádou přiděleného majetku ve třech nových obcích na Libavé bude rozhodovat samospráva.

Lídrovi jedné z kandidátek ve Městě Libavá a dosavadnímu předsedovi přípravného výboru Jiřímu Ondřejkovi je jasné, že samosprávu a její vedení čeká pořádný kus práce.

„Zajištění chodu obce, převod majetku, vyhlášky a samozřejmě obchod," ujišťuje, že znovuotevření samoobsluhy je jednou z priorit.

Prodejna zavřela na konci minulého roku a novou nájemní smlouvu neměl za čerstvě vzniklou obec kdo podepsat.

„Ve spolupráci s újezdním úřadem jsme oslovili pojízdnou prodejnu. Základní zásobování je tak zajištěno. Po volbách bude vyhlášen záměr o pronájmu nebytových prostor a rada obce poté vybere nového nájemce. S ním obec uzavře smlouvu. Počátkem března by se mohlo otevírat," vysvětluje Ondřejka a přidává odhad obnovení provozu.

Armáda: Místním zůstanou výhody

S rozjezdem nových obcí na Libavé pomáhá armáda a také přidělený úředník ministerstva vnitra. Ten má za úkol dovést samostatné obce ke komunálním volbám a ustavujícímu zastupitelstvu.

„Má toho na práci hodně: řeší běžný chod, chystá volby, musí zřídit bankovní účty," vypočítává Ondřejka některé úkoly pomocníka obce vzniklé 1. ledna.

Podle přednosty vojenského újezdu Libavá Josefa Dřímala se už v pondělí pustil do práce.

„Všichni se staráme, aby v nových obcích vše fungovalo. Už se budou zprovozňovat počítače na obecním úřadě, chystat volební místnosti, prověřovat signál pro mobily. Od 1. ledna se pro místní občany nic nezměnilo. I obchod je zajištěný," shrnuje plukovník.

Zároveň ujišťuje, že místní na rozdíl od turistů nepocítí s přechodem pod civil žádné omezení v pohybu v prostoru.

„Všechny vyčleněné obce mají povolení a výhody jako doposud. Pro místní se nic nemění. Turisté? Libavá se zmenšila o 30 procent, takže třetina újezdu je lidem celoročně přístupná. Není možné podstupovat nějaké riziko, když se vojenské prostory zredukovaly a na Libavé se stále cvičí," připomíná.

Volební účast by mohla být velká

Ve třech nových obcích, Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, žije celkem tisícovka obyvatel, kteří po desetiletích života pod velením armády budou mít odpovědnost za správu veřejných věcí.

K urnám půjdou 16. ledna, kdy si budou vybírat dohromady ze sedmi kandidátek – v každé ze tří vesnic dali dohromady nejméně dvě.

„Příští týden budou v obcích veřejné schůze, na kterých úředníci pověřených městských úřadů občanům vysvětlí, jak probíhají komunální volby. Přece jen jsou trochu odlišné od těch do Parlamentu," dodává Ondřejka.

Místní odhadují velkou volební účast.

„Věřím, že bude nad běžným celostátním průměrem komunálních voleb. I když část lidí si změnu nepřála. Snad se jim povede dobře," uvažoval přespolní šedesátník, který v pondělí po osmé hodině přijel do Města Libavé, kde pracuje.

„Rozhodně půjdu! Je to změna a já doufám, že k lepšímu," uzavírá paní Pavla, jež patří k většině obyvatel, která si přechod osídlených částí nejlidnatějšího vojenského prostoru pod civil přála.

Autor: Daniela Tauberová

5.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
První Pivní maraton v Olomouci
13

Olomoucí se prohnal Pivní maraton. Vítěz nepodcenil přípravu

Orel skalní s vylíhlým mládětem na Libavé
12

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Holice na ručník, kouč v šoku. Po dalším debaklu skončil trenér Sedláček

Další průšvih a konec. Hrůzostrašný fotbalový týden, ve kterém olomoucká Holice utrpěla debakly 1:8 a 1:7, vyvrcholil rezignací kouče Romana Sedláčka. Trenér třetiligového celku se dohodl s vedením klubu na ukončení spolupráce ihned po duelu 8. kola MSFL proti Líšni.

Hity devadesátek roztančily Olomouc. Stovky lidí bavil Captain Jack i Holki

FOTOGALERIE / Holki, Captain Jack, soutěže o CD či vstupy na koncerty, a hlavně známé hity devadesátých let čekaly návštěvníky na Dance sensation.

Farmářský den táhl i v dešti, nabídl ochutnávky, výrobu sýrů i trojboj

FOTOGALERIE / Ani deštivé sobotní počasí neodradilo stovky lidí od návštěvy farmy Doubravský dvůr v Července.

Pohádka pokračuje! Sigma doma smetla Duklu a dotírá na lídra

FOTOGALERIE / Fotbalisté olomoucké Sigmy v sobotu slavili již páté vítězství v sezoně, když na svém hřišti smetli pražskou Duklu 3:0. O dva góly se postaral Plšek, třetí přidal bek Sladký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení