Poukazují na to, že nejde „jen“ o lékaře nemocnic přímo řízených ministerstvem a požadují naplnění požadavků tak, jak byly předloženy šéfovi resortu zdravotnictví.

„Příkaz pana ministra jsme dostali a budeme podle něj postupovat. V tuto chvíli máme jasně dané, jak navyšovat platy lékařů, a to podle platových tříd od pěti do osmi tisíc korun měsíčně,“ uvedl mluvčí FNOL Egon Havrlant s tím, že lékaři zatím výpovědi nestahují.

„Výpovědí je stále 132,“ dodal mluvčí.

Podle olomouckého koordinátora výzvy „Děkujeme, odcházíme“ z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Petra Šafránka avizované navýšení peněz lékařům neznamená splnění požadavků, které lékařský klub a komora předložily ministru Hegerovi.

Výpovědi tedy hromadně stahovat nebudou.

„Požadavky, které byly formulovány a schváleny na poradě regionálních předsedů lékařského odborového klubu, jsou jiné a nepodkročitelné. Splněny nebyly,“ reagoval Petr Šafránek.

„Ministrův příkaz se navíc týká jen fakultních nemocnic. K pokynu k hromadnému stahování výpovědí musí dojít až po vytvoření nějakého koncensu a jednání na centrální úrovni,“ dodal.

Stáhnout výpověď? Každého věc

Jestli navýšení platu od března přiměje jednotlivce, aby vzali výpověď zpět, to nedokázal předpovědět.

„Je to věcí každého. Nedokáži to odhadnout,“ reagoval Šafránek.

Protestem, který lékaři zahájili vloni v březnu, chtějí docílit systémových změn ve zdravotnictví, navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Peníze na to podle nich v českém zdravotnictví jsou.

Jestli si polepší i zdravotní sestry a další nelékařský personál, to zatím jasné není.

„Budeme teprve muset dopočítat, jaké budou naše možnosti úpravy mezd dalších zdravotníků,“ uvedl mluvčí Havrlant.