Obci Tvrdkov, která památku vlastní, se loni podařilo získat na její obnovu dotaci téměř dvou milionů korun. Na nejvíce poškozených částech nyní pracují restaurátoři olomouckého ateliéru Ladislava Werkmanna. Opravy zbylých soch začnou s počátkem dubna. Vše by mělo být hotové v srpnu.

Vznik Křížové cesty spadá do období baroka, kdy ji v roce 1760 nechal vytvořit uničovský rychtář Jiří Greschenberger. Polní cestu, spojující kostel Panny Marie Sněžné a Křížový vrch, tak zdobí celkem čtrnáct zastavení u pískovcových soch.

Poškození soch Křížové cesty je rozdílné. Památky jsou poničené hlavně počasím, mechy a lišejníky, které narušují jejich povrch. Křehký vápenec pak podléhá povětrnostním vlivům a drolí se.

#nahled|https://g.denik.cz/43/ee/krizova_ruda_werkmann_restaurovani_1903_03_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/ee/krizova_ruda_werkmann_restaurovani_1903_03.jpg|Sochy z křížové cesty v Rudě v péči olomouckého restaurátora Ladislava Werkmanna #

„Provedeme hlubší úpravy, které zabrání i příčinám dalšího poškozování, například výměny rezavějících čepů,“ uvedl restaurátor Ladislav Werkmann.

Rekonstrukce památek bude probíhat celé léto, většinu soch budou restaurátoři opravovat přímo na místě. „Doufáme, že už v září bude vše hotovo,“ řekl starosta Tvrdkova František Kašpar.

Křížová cesta v Rudě

je jednou ze zajímavostí rozhraní Hané a jesenických kopců. Její vznik spadá do období baroka, kdy ji v roce 1760 nechal vytvořit uničovský rychtář Jiří Greschenberger. Navázal tím na výstavbu kostela Panny Marie Sněžné, která probíhala v letech 1756–1758.

Chtěl totiž nějak poděkovat místním za záchranu svého života po pádu do strmé rokle. Tvůrce díla není znám, je jím pravděpodobně některá z barokních sochařských dílen.

Polní cestu, spojující kostel Panny Marie Sněžné a Křížový vrch, zdobí celkem čtrnáct zastavení u pískovcových soch, které zobrazují reliéfy z pašijových her.

Dominantou je dvanácté zastavení – pískovcové sousoší s výjevem ukřižování, které je vyvedené v životní velikosti. Zajímavostí je, že na zadní straně každé z plastik jsou zachycena jména dalších donátorů, kteří na vytvoření křížové cesty Greschenbergerovi přispěli.

Památka se stala oblíbeným výletním místem, navíc se zde každoroční první srpnovou neděli koná Pouť k Panně Marii Sněžné, na kterou se sjíždí věřící z Čech i ze zahraničí.

V roce 1963 ji stát prohlásil za kulturní památku. (lil)