VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krávy ohrožují pitnou vodu, varují starostové

Olomoucko – Starostové obcí, které zásobuje upravená voda z řeky Bystřice, zvedají varovně prst. Obávají se, aby lidé opět nemuseli pro pitnou vodu do cisteren.

30.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dobytek pasoucí se na podmáčených loukách v údolní nivě mezi Domašovem nad Bystřicí a Moravským Berounem-Sedmi Dvory totiž ohrožuje vodní zdroj.

Provozovatel domašovského vodovodu však obyvatele ujišťuje, že má vodu pod kontrolou a zhoršenou kvalitu nezaznamenal.

„Zneklidňuje nás to. Místo, kde se krávy pohybují, je podmáčené a při větším přívalovém dešti opět hrozí znečištění vody v Bystřici. Navíc ochranná pásma v této oblasti stále nejsou pořádně vytyčena, takže těžko hodnotit, zda se krávy pasou ve třetím nebo druhém ochranném pásmu,“ poukázal starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka.

Podle představitelů vesnic, kde jsou obyvatelé odkázáni na úpravnu vody z Bystřice, by se v údolní nivě neměl dobytek pást vůbec. Letos je podle starostů krav sice o něco méně, ale přesto jsou v takových místech, kde jejich výkaly mohou pitnou vodu ohrozit.

„Směrem na Sedm Dvorů jsou v jednom místě téměř v potoce. Při větších srážkách to samozřejmě ovlivní kvalitu vody v úpravně,“ přidala se starostka Jívové Milada Malíková.

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu ve Šternberku již s některými starosty jednali a byli se v údolní nivě podívat.

„Situace se nijak nevyhrocuje. Nepředpokládáme, že úpravna vody v Domašově by nebyla schopna vodu vyčistit. Navíc jsme již chovatele upozornili, aby dobytek napájel z vlastních zdrojů a krávy nechodily do mokřadu,“ reagoval Antonín Kostrůnek ze šternberské radnice.

Krávy vyhnal, přišel o dotace

V údolní nivě voda protéká po loukách, podmáčí je a splašky se pak dostávají do toku.

„Chceme dosáhnout toho, aby ministerstvo zemědělství tyto plochy zcela vyňalo z pastevecké činnosti. Aby se na území hospodařilo jiným způsobem,“ vysvětlil Kostrůnek.

Jde o to, že zemědělci dostávají na spásání těchto zelených ploch dotace. Mají smlouvy podepsané na několik let dopředu. Pokud by tam dobytek nepásli, nejenže přijdou o přidělené dotace, ale za porušení smlouvy jim hrozí pokuta.

Ústřední a kontrolní ústav zemědělský v Opavě po loňské havárii, kdy byly obce na severu Olomoucka zhruba měsíc odkázány na vodu z cisteren, nařídil farmářům, že nesmějí krávy pást ve II. ochranném pásmu zdroje pitné vody.

Farmáři tehdy poukazovali na to, že pásmo v terénu není dostatečně vyznačeno. Úřady slibovaly revizi ochranných pásem, pocházejících ze sedmdesátých let minulého století. Farmář, který tehdy dobytek z blízkosti Bystřice odehnal, přišel o dotaci za dva roky.

Zvažujeme nový vodovod

Obcím by pomohlo vybudování vodovodu a jeho napojení na Moravský Beroun.

„Hledáme varianty. Přidání další technologie na stávající úpravnu vody by nebylo příliš ekonomické. Zvažujeme nový vodovod. Pracujeme na tom,“ uvedl v úterý ředitel Vodohospodářské společnosti Olomouc Vladimír Procházka.

Společnost je vlastníkem vodovodní infrastruktury. Provozovatel vodovodní sítě a úpravny – Moravská vodárenská – ujistila, že tamní vodu pravidelně kontroluje.

„Do vodovodu se nedostane znečištěná voda,“ ubezpečila obyvatele mluvčí Helena Koutná.

Autor: Daniela Tauberová

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

Trenér Roman Sedláček
34

Sedláček nabádá Sigmu: Hrajte aktivně, vzadu má Brno problémy

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení