Na investice rada vyčlenila v návrhu rozpočtu, který ještě musejí schválit zastupitelé, 1,12 miliardy korun, tedy o 300 milionů více než pro letošní rok.

„Navýšení rozpočtu souvisí mimo jiné s tím, že očekáváme nárůst daňových příjmů o tři procenta, což představuje zhruba 96 milionů korun, a to proto, že ekonomika je z pohledu světové krize zřejmě z nejhoršího venku,“ řekl náměstek hejtmana Ivan Kosatík (ODS).

Vedení kraje počítá také s tím, že příjmy posílí další čerpání úvěrů, například od Evropské investiční banky.

K plánovaným výdajům náměstek hejtmana uvedl, že návrh rozpočtu zahrnuje meziroční navýšení provozních výdajů krajského úřadu o jedno procento, v případě příspěvkových organizací hejtmanství pak o procenta dvě. Výrazně více, o zhruba 35 procent, by se měly zvýšit investiční výdaje kraje.

Podle hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) chce vedení kraje příští rok investovat například do vybudování vzdělávacího centra pro slabozraké v Olomouci a nových pavilonů v olomouckém Domově seniorů Pohoda a zařízení pro seniory v Radkově Lhotě na Přerovsku, do dostavby olomouckého Slovanského gymnázia či revitalizace zámeckého parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

„Návrh investic se skládá ze dvou položek, a to nových projektů a rozpracovaných akcí, které přejdou do příštího roku z letošního. Finanční objem nově zahajovaných investic by měl představovat částku zhruba 840 milionů korun, zbylou část do 1,12 miliardy korun představují pokračující akce,“ uvedl hejtman.

I přes plánované navýšení rozpočtu na příští rok bude jeho úroveň srovnatelná s rokem 2008. Letošní finanční plán dosahuje úrovně roku 2007.

„Dá se tedy říci, že nás světová ekonomická krize, v jejímž důsledku nám poklesly daňové příjmy, vrátila o tři roky zpátky,“ řekl Kosatík.

Hejtmanství vstoupilo do letošního roku s rozpočtem, který předpokládal příjmy i výdaje 4,08 miliardy korun. Díky dotacím finanční plán zřejmě přesáhne na konci roku 11 miliard korun.