Na některé projekty se pokusí najít finance již v příštím rozpočtu. Starostové podporu ocenili a věří, že nezůstane u slibu.

„Byli vyzváni hejtmanem, aby do 15. září každá obec podle priorit předložila projekty a představy. Ty budou rozděleny podle toho, co může financovat kraj ze svých dotací a rozpočtu, či z peněz Evropské unie, kde obcím pomůže odbor strategického rozvoje,“ sdělil mluvčí kraje Tomáš Kocych.

Seznamy nejkřiklavějších investic, na které je v dlouhodobě zanedbané oblasti dotčené výcvikem vojsk zapotřebí největší finanční injekce, mají samosprávy předložit do poloviny září proto, aby kraj mohl některé požadavky zapracovat již do rozpočtu na příští rok.

Podle mluvčího Tomáše Kocycha chce kraj vytvořit speciální dotační titul určený právě pro obce dotčené výcvikem na Libavé.

„Aby o peníze nesoutěžily se čtyřmi stovkami obcí a měst, ale měly větší šanci, protože jejich situace je specifická,“ vysvětlil. V případě investic do státního majetku v obcích je podle Kocycha kraj připraven podpořit předložené projekty na ministerstvu.

„Pokud šest obcí bude potřebovat například spravit komunikaci, bude kraj tlačit na to, aby byla opravena a lidé dostali do školy a do zaměstnání,“ zmínil konkrétní příklad.

Starostové ocenili, že jim kraj chce pomoci. Na podzim neuspěli s požadavkem o „zvýhodnění“ oblasti u premiéra Mirka Topolánka (ODS), na kterého se obrátili poté, co slíbil Brdům miliardu bez ohledu na to, zda tam americký radar bude, nebo ne.

„Seznamů jsme už pár napsali, a ze strany ministerstva po odchodu pana Tvrdíka zůstalo u slibů. Věříme, že kraj, který je blíže, nám skutečně pomůže, protože sami některé investice skutečně nezvládneme a obyvatelé odtud odejdou,“ uvedla například Marie Vališová (nez), starostka Norberčan.

„Vždycky jsme spoléhali na armádu, ale nedotáhlo se to. Ta akorát dosáhla toho, že prostor je zachován. Kraj zná problémy regionu a má možnosti, jak nám je pomoci řešit,“ dodal starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka (nez.)

Starostové naznačili obavy z toho, že je před krajskými volbami a jejich požadavky mohou po případných změnách skončit v šuplíku. „Zaznělo to. Tady ale nezáleží na politické příslušnosti, to, že tato oblast je specifická, vidí všichni,“ reagoval mluvčí Kocych.

S čím potřebují menší obce nejvíce pomoci? Co napíší na první místo seznamu? „Hlavně komunikace. To je katastrofa, v jakém jsou stavu,“ shodli se Vališová a Števanka.