Upozorňují proto, aby se lidé pečlivě prohlédli, když se vrátí z výletu do přírody, ale i z procházky v městských parcích, a parazita ihned odstranili.

O tom, že klíšťata útočí prakticky všude, svědčí i čerstvé zážitky dvou třicátnic z Olomouce:

„Ve středu jsem byla na výletě na Svatém Kopečku. Když jsem procházela po cestě podél zoo, udělala jsem pár kroků do borůvčí, jestli už rostou..,“ popisovala Pavla.

„Po chvíli jsem se podívala na nohy, jestli po mně náhodou neleze klíště a pod kolenem jedno bylo. Za tu chvíli se stihlo přisát. Přitom jsem si vždycky myslela, že na mě klíšťata nejdou. Naposledy jsem nějaké měla na dětském táboře,“ uvedla.

„Ráno jsem byla v parku se psem a večer, když jsem se sprchovala, objevila jsem přisáté klíště na vnitřní straně levého stehna. Dalo mi zabrat, než jsem ho dostala ven,“ vzpomínala Monika na zážitek starý necelé dva týdny.

Obě odhalily klíště včas. Díky tomu by je nestačilo nakazit, i kdyby byl zákeřný parazit infikovaný klíšťovkou nebo lymeskou boreliózou.

Ovšem hůře je na tom čtrnáct nemocných, u kterých zdravotníci v laboratořích klíšťovou encefalitidu potvrdili.

„Nemocní mají od 25 let výše. Naštěstí ani v jednom případě nešlo o nějak dramatický průběh, kdy by pacienti byli vážně ohroženi. Jejich hospitalizace souvisí s tím, že jde o infekční onemocnění,“ uvedla k dosavadním letošním případům encefalitidy vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Dalších 70 lidí v Olomouckém kraji onemocnělo lymeskou boreliózou. Za první pololetí loňského roku to přitom bylo „jen“ 52 odhalených případů.

„Je to dáno větší informovaností o onemocnění. Lékaři nechávají nemocného prošetřit i v případech, kdy si pacient stěžuje na bolest hlavy a má psychické potíže, deprese. I to totiž může být následek horšího průběhu boreliózy,“ vysvětlila Haliřová.

Nejúčinější prevence? Očkování

Odborníci proto důrazněji upozorňují na prevenci. Tou nejúčinnější proti klíšťové encefalitidě je očkování.

„Bohužel v Olomouckém kraji nemají lidé o očkování proti encefalitidě takový zájem. Proočkovanost je kolem dvanácti procent, zatímco například ve východních Čechách přesahuje 35 procent. Například v Rakousku je to 85 procent a v některých jeho regionech se blíží sto procentům,“ uvedla Jana Vlčková z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc.

Kromě očkování, které navíc na lymeskou boreliózu zatím neexistuje, doporučují lékaři, aby si lidé na cestu do přírody, především do oblastí s ohnisky výskytu klíšťové boreliozy u klíšťat, přibalili repelenty a volili vhodný oděv.

„Doma se pak prohlédnout. Pokud se klíště vytáhne včas a správně je riziko nakažení minimální,“ uvedla epidemioložka Haliřová.

Podrobnosti o ohniscích a stupních rizika útoku infikovaného klíštěte na člověka jsou k dispozici na internetových stránkách www.khsolc.cz.

B-komplex klíšťatům smrdí

Na klíšťata vyzrajete „béčkem“, tedy pravidelným užíváním vitaminu B-komplex. Klíšťata se pak člověku vyhnou, protože látky uvolňované z „béčka“ do krve klíšťatům smrdí. Nepůjdou na vás. Patří to mezi takzvané babské rady, ale jako osvědčenou metodu ji doporučují i někteří lékaři.

Jak vytáhnout klíště? Nejlépe pinzetou, speciálními kleštičkami na klíště nebo přinejhorším rukou s pomocí gázy nebo kapesníčku.

Klíště je potřeba uchopit co možná nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vyviklat. Ranku po vytažení parazita je zapotřebí dezinfikovat.