VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kliniku sportu u lazecké haly nepostaví, unikátní projekt neprošel

Olomouc - Ambiciózní plán dostavět sportovní halu na Lazcích a vybudovat tam moderní centrum pohybu a sportu týmu z olomoucké fakuty tělesné kultury nevyšel. Na ministerstvu totiž projektu nakonec dali červenou stopku.

17.3.2010 5
SDÍLEJ:

Vizualizace dostavby Sportovní haly UP OlomoucFoto: Zdroj: FTK UP Olomouc

Záměrem předkladatelů bylo mimo jiné vybudovat jakousi kliniku pohybu a sportu, která v České republice zatím chybí. Chystané Národní centrum výzkumu a podpory pohybové aktivity a zdravého životního stylu, ojedinělý projekt v rámci celé ČR.

Areál měl vzniknout kolem stávají sportovní haly na Lazcích. Stavět se mělo podle předběžných plánů už letos, hodnotitelé z ministerstva školství ale nakonec rozhodli jinak.

Projekt, který měl získat půlmiliardovou dotaci, se ve své původně navrhované podobě nikdy neuskuteční. Propadlo tak i 2,8 milionu, jež zatím fakulta investovala.

„Hodnocení se uskutečňuje ve dvou fázích. V té první jej aplikační panel posuzuje z hlediska budoucí udržitelnosti. V tomto ohledu bohužel projekt neprošel. Tím pádem nepostupuje do mezinárodního hodnocení,“ vysvětlil rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň.

Nemáme dlouhodobou tradici

Co bude dál?

„Určitě by bylo škoda projekt úplně opustit, v tomto rozsahu ho ale už podávat nebudeme. Máme rozpracovanou projektovou dokumentaci na areál kolem sportovní haly a budeme hledat další možnosti uplatnění. Technologie, které byly naprojektované, budeme ale muset zjednodušit,“ řekl Olomouckému deníku děkan FTK Zbyněk Svozil.

Vizualizace dostavby Sportovní haly UP Olomouc

Fakulta se teď bude snažit získat co nejvíce prostředků z různých zdrojů.

„Zřizujeme centrum, které má za úkol vyhledávat ty nejlepší možnosti, jak získat prostředky a tomu přizpůsobit jednotlivé projekty. Například z Fondu vysokých škol, ministerstev nebo Světové zdravotnické organizace,“ nastínil další strategii děkan.

O neúspěchu rozhodl podle něj fakt, že se projekt zcela neslučoval se strategií státní politiky.

„Svou roli sehrála i skutečnost, že nemáme vybudovanou dlouhodobou tradici, ale s tím se nedá nic dělat. Je velká škoda, že náš záměr neprošel, protože je svým zaměřením originální a podpořil by oblast, která je bílým místem,“ míní Svozil.

V Holici už se chystá špičkové vědecké centrum

Naopak nejdále z univerzitních projektů, které se ucházely o evropskou dotaci, je Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, které už od tohoto měsíce zahájilo svoji činnost.

„Získali jsme dotaci ve výši 832 milionů korun, celkové náklady budou zhruba o sto milionů vyšší,“ uvedl koordinátor projektu Ivo Frébort, proděkan Přírodovědecké fakulty.

V areálu v Holici má vzniknout nové špičkově vybavené pracoviště, které již teď láká pracovníky ze zahraničí. Vědci už mají sestavený svůj realizační tým a teď řeší hlavně administrativní otázky.

#nahled|http://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_02_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_02.jpg|Vizualizace nových pracovišť UP v Holici, kde má fungovat Centrum regionu Haná pro biotechnologický výzkum #

170 pracovních míst

„Co se týče stavby, připravujeme dokumentaci pro vypsání soutěže a dokončují se projekty interiéru. Také zahajujeme práci na výzkumných programech, hlavní nápor ovšem začne v červenci. Nakupujeme některé přístroje a postupně budeme nabírat nové lidi. Přestěhovat se do nových prostor bychom se měli koncem roku 2012,“ popsal Frébort.

Centrum má přinést sto sedmdesát pracovních míst, z toho osmdesát úplně nových pro vědecké pracovníky v oboru biotechnologií. Stavba areálu by měla začít na podzim tohoto roku.

Autor: Karel Páral

17.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Hasiči zachraňují muže z řeky Moravy v centru Olomouce -středa 23. srpna
12

Z řeky Moravy v Olomouci zachraňovali muže

Vizualizace tunelu pod červenohorským sedlem z roku 1999
6

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Odpoledne plné vážných nehod: celkem osm zraněných, včetně dětí

U tří vážných dopravních nehod v Olomouckém kraji zasahovali hasiči i záchranáři v úterý v odpoledních hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení