Záměrem předkladatelů bylo mimo jiné vybudovat jakousi kliniku pohybu a sportu, která v České republice zatím chybí. Chystané Národní centrum výzkumu a podpory pohybové aktivity a zdravého životního stylu, ojedinělý projekt v rámci celé ČR.

Areál měl vzniknout kolem stávají sportovní haly na Lazcích. Stavět se mělo podle předběžných plánů už letos, hodnotitelé z ministerstva školství ale nakonec rozhodli jinak.

Projekt, který měl získat půlmiliardovou dotaci, se ve své původně navrhované podobě nikdy neuskuteční. Propadlo tak i 2,8 milionu, jež zatím fakulta investovala.

„Hodnocení se uskutečňuje ve dvou fázích. V té první jej aplikační panel posuzuje z hlediska budoucí udržitelnosti. V tomto ohledu bohužel projekt neprošel. Tím pádem nepostupuje do mezinárodního hodnocení,“ vysvětlil rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň.

Nemáme dlouhodobou tradici

Co bude dál?

„Určitě by bylo škoda projekt úplně opustit, v tomto rozsahu ho ale už podávat nebudeme. Máme rozpracovanou projektovou dokumentaci na areál kolem sportovní haly a budeme hledat další možnosti uplatnění. Technologie, které byly naprojektované, budeme ale muset zjednodušit,“ řekl Olomouckému deníku děkan FTK Zbyněk Svozil.

Vizualizace dostavby Sportovní haly UP Olomouc

Fakulta se teď bude snažit získat co nejvíce prostředků z různých zdrojů.

„Zřizujeme centrum, které má za úkol vyhledávat ty nejlepší možnosti, jak získat prostředky a tomu přizpůsobit jednotlivé projekty. Například z Fondu vysokých škol, ministerstev nebo Světové zdravotnické organizace,“ nastínil další strategii děkan.

O neúspěchu rozhodl podle něj fakt, že se projekt zcela neslučoval se strategií státní politiky.

„Svou roli sehrála i skutečnost, že nemáme vybudovanou dlouhodobou tradici, ale s tím se nedá nic dělat. Je velká škoda, že náš záměr neprošel, protože je svým zaměřením originální a podpořil by oblast, která je bílým místem,“ míní Svozil.

V Holici už se chystá špičkové vědecké centrum

Naopak nejdále z univerzitních projektů, které se ucházely o evropskou dotaci, je Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, které už od tohoto měsíce zahájilo svoji činnost.

„Získali jsme dotaci ve výši 832 milionů korun, celkové náklady budou zhruba o sto milionů vyšší,“ uvedl koordinátor projektu Ivo Frébort, proděkan Přírodovědecké fakulty.

V areálu v Holici má vzniknout nové špičkově vybavené pracoviště, které již teď láká pracovníky ze zahraničí. Vědci už mají sestavený svůj realizační tým a teď řeší hlavně administrativní otázky.

#nahled|https://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_02_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_02.jpg|Vizualizace nových pracovišť UP v Holici, kde má fungovat Centrum regionu Haná pro biotechnologický výzkum #

170 pracovních míst

„Co se týče stavby, připravujeme dokumentaci pro vypsání soutěže a dokončují se projekty interiéru. Také zahajujeme práci na výzkumných programech, hlavní nápor ovšem začne v červenci. Nakupujeme některé přístroje a postupně budeme nabírat nové lidi. Přestěhovat se do nových prostor bychom se měli koncem roku 2012,“ popsal Frébort.

Centrum má přinést sto sedmdesát pracovních míst, z toho osmdesát úplně nových pro vědecké pracovníky v oboru biotechnologií. Stavba areálu by měla začít na podzim tohoto roku.