Podle státního zástupce Petra Matouška cenu paláce podhodnotila, zatímco parcelu pro výstavbu Středoevropského fora (SEFO) naopak nadhodnotila. Pokud by tehdy ke směně paláce a pozemku došlo, poškodila by město o 24,3 milionu korun. Znalkyni hrozí za trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku ve stadiu pokusu až deset let vězení.

Martínková a její slova u soudu

Znalkyně Hana Martínková u soudu potvrdila, že Miroslava Barneta dobře zná. Popřela však, že by ho při vypracování znaleckého posudku na jeho pozemek v Denisově ulici zvýhodnila.

„Každoročně pro jeho realitní kancelář vypracuji několik desítek posudků. Známe se dvacet let, tykáme si, bydlíme blízko sebe a často se navštěvujeme. To, že jsem měla udělat posudek na palác i na Barnetův pozemek, jsem nepovažovala za překážku. Posudek si u mě objednalo město a ne on sám,“ uvedla Martínková.

Zároveň popřela, že by cenu Edelmannova paláce záměrně snížila.

„Je mi vytýkáno, že jsem dostatečně nedocenila sklepy, půdu ani pozemek pod ním. Sklepy ani půdu však není možné kvůli jejich technickému stavu pronajmout za ceny uvedené v posudcích, které si nechala vypracovat policie. Tyto posudky považuji za účelové a nesprávné. Pozemek pro plánovanou výstavbu SEFO jsem správně ocenila na 9,5 milionu korun. Byla to jeho tržní hodnota,“ dodala Martínková.

Postup při zadávání posudku

Vedoucí majetkoprávního odboru olomouckého magistrátu Gabriela Křížková u soudu uvedla, že od tehdejší náměstkyně primátora Hany Kaštilové Tesařové dostala seznam tří znalců, které měla kvůli posudku na Edelmannův palác a pozemek v Denisově ulici oslovit.

„Byli to znalci Podsedník, Martínková a Gibala. Měla jsem je kontaktovat přesně v tomto pořadí. První ze znalců si to během víkendu rozmyslel a posudek vypracovat odmítl, Hana Martínková zakázku přijala. Původně si naúčtovala 60 tisíc korun za oba posudky dohromady. Na mou žádost pak cenu snížila a účtovala si dvě částky. Za odhad paláce 36 tisíc korun, za odhad pozemku 7,5 tisíce. Překvapilo mě, že u Barnetova pozemku stanovila tržní hodnotu, nikoliv tržní cenu. Všechny posudky se pro město vždy dělaly právě na tržní cenu,“ řekla Křížková s tím, že Barneta zná dvacet let, tykají si, ale nestýkají se.

Kleisl v šoku

U soudu vypovídal rovněž bývalý vedoucí oddělení prodeje domů olomouckého magistrátu Ladislav Kleisl. Potvrdil, že také on dostal na stůl stejný seznam tří znalců.

„Když jsem se později dozvěděl, na jakou částku Hana Martínková ocenila Edelmannův palác, byl jsem v šoku. Očekával jsem nejméně dvojnásobek sumy, kterou stanovila. Cena za pozemek v proluce u Muzea umění byla naopak nepřiměřeně vysoká. Poslal jsem kvůli tomu náměstkyni Kaštilové Tesařové e-mail, že s takovým posudkem nesouhlasím, ale nikdy mi na něj neodpověděla. Tehdy jsem zvažoval, zda mám na znalkyni Martínkovou podat trestní oznámení,“ přiznal Kleisl.

To nakonec nepodal, po několika měsících však po dohodě se svými nadřízenými na magistrátu skončil.

„Pozvali si mě a rovnou mi nabídli odstupné. Doslova mi řekli, že už mě mají plné zuby. Vadilo jim, že s podobnými korupčními praktikami nesouhlasím. Nemohl jsem to ale morálně akceptovat,“ tvrdil u soudu Kleisl.

Policejní odhad a milionové rozdíly

Policie nechala vypracovat další znalecké posudky na Edelmannův palác. Jedna ze znaleckých firem – VOX CONSULT jej ocenila na 66,6 milionů korun, společnost Ostravská znalecká však palác cení jen na 43,5 milionu. Na více než dvacetimilionový rozdíl upozorňuje obhájce Hany Martínkové Radek Rozmánek.

„Klientka je stíhána za rozdíl v ocenění ve výši přibližně 24 milionů korun. Pokud by byl znalecký posudek VOX CONSULT správný, pak by museli být trestně stíháni za nepravdivé znalecké posudky znalci v Olomouci a okolí. Ti totiž také používají stejnou metodiku na ocenění nemovitosti jako Hana Martínková,“ uvedl Rozmánek.

Odklad na únor

Soudce Michal Jelínek odročil líčení na začátek února příštího roku, do kdy by se měl znalecký ústav podrobně vyjádřit k revizním posudkům na ocenění paláce.

Hana Martínková ocenila v březnu 2009 Edelmannův palác na 38 milionů korun, cenu parcely v proluce v Denisově ulici stanovila na 9,5 milionu. Miroslav Barnet by podle tehdy uzavřené smlouvy palác získal za 38 milionů, parcelu o rozloze téměř 400 metrů čtverečních by poskytl městu a doplatil dalších 28,5 milionu. Smlouva měla platit jen v případě, že by Muzeum umění získalo dotaci na SEFO. To však se svým projektem neuspělo a dotaci nezískalo. Město Olomouc nyní u soudu žádnou škodu neuplatňuje, protože směna paláce za pozemek nikdy neproběhla.
SOUVISEJÍCÍ

Policie stíhá znalkyni kvůli Edelmannovu paláci, město prý poškodila o 23 milionů

Kauza Edelmann: palác zůstane městu, znalkyni hrozí 10 let vězení